1 'Het is ontzettend leuk mensen te zien liegen. En er wórdt als puber zag optreden en die een onuit wisbare indruk op hem maakte. „Ik keek en luisterde naar iemand die het grote Carré omtoverde tot een cafeetje. Ik was 12, mee met mijn ouders. Waarom ik, dacht ik later. Ze hadden acht kinderen. Maar ja, ik draaide thuis de Hermans-platen en ik schreef al jong gedichtjes en grapjes. „Ik hoorde die avond mijn vader en moeder zó lachen. Dagen spraken ze er nog over, citeerden hem. Een soort on grijpbare magie. Toen wist ik: dit wordt mijn vak." Op school liet de 17-jarige tijdens een cabaretavond de aula bulderen. De ont dekking dat hij mensen kon laten gieren was een onvergetelijke. En een versla vende bovendien. Toen al ontpopte hij zich tot het type tegendraads, de dwarsligger, het rot- jongetje met het gouden hart, dat zijn omgeving graag tegen de haren instreek. „Ik mocht een aantal dingen niet zeggen over het lerarenkorps. Vanzelfsprekend, knikte ik. Bij de repetities liet ik die stuk ken keurig weg. Maar in mijn conference ging ik los." Youp van 't Hek wilde het vaderlandse cabaret bestormen, zoveel was duidelijk. Met zijn 'cabaretje' was dat heel moei zaam. „Dat is helemaal niet erg als je jong en leergierig bent. Ik was deels on gelukkig, maar door die voortdurende knokpartij ook gelukkig. Je wilde ieder een overtuigen. Tonen hoe hartstikke geestig je was. „Tot op de dag van vandaag zit er geen automatische tevredenheid in. Mijn bio grafie op mijn website beslaat zeven re gels. 'Op z'n 12de wilde hij cabaretier worden en dat wil hij nog steeds.' Ik word nooit een gearriveerde ouwe lui. Als zestiger ken ik een enorme innerlijke vrolijkheid. „Soms, als ik naar het theater ga, zie ik bij een collega de routine erin sluipen. Als het een bevriende is, zeg ik het ook. Ik zorg dat het mij niet overkomt. Hoe? Door je ten diepste te realiseren dat het die avond voor het publiek première is. Je moet er zin in hebben, honger naar een prachtavond uitstralen. Mensen kopen kaartjes, hebben een oppas geregeld. „Ik hoorde een keer een of andere ac treutel zeggen: 'En dan moetje ook nog helemaal naar Delfzijl...' Je zal toch in Delfzijl wonen en die kut komt er aan. Ik zou het theater bellen: doei met dat kaartje. „Ik ga fluitend naar Delfzijl, oprecht! Mensen die voor jou komen. Godver domme, wat een mooie gedachte is dat." Zijn grote doorbraak dankte hij in 1983 aan zijn optreden in de toenmalige Alles is anders-show van de KRO. Door de verschijning van Gerard Reve en Boude- wijn Büch (de laatste had de Grote Volksschrijver geïnterviewd, die Harry Mulisch en Jan Wolkers 'een communis tisch concentratiekamp' toewenste) trok het programma 6 miljoen kijkers. Gladde keukenverkoper „Ik deed mijn nummer Lenen, lenen, betalen, betalen. De volgende dag waren mijn voorstellingen uitverkocht. En dat bleven ze." Glunderend: „Mijn voorstel lingen in Carré in februari en maart 2017 zijn voor 85 procent bezet. Leuk toch op je 62ste? Ik denk dat ik nu 240 keer Carré heb uitverkocht. Toon Hermans 550 keer. Die haal ik niet meer in." In zijn aanhoudende populariteit schuilt een onverklaarbare paradox, die het werk van Youp van 't Hek typeert. Hij kan de botste, grofste en scherpste grappen debiteren over de volksstam Nederlanders, dezelfde landgenoten die in de rij staan voor een kaartje. Maar: „Ik kijk ook zeer naar mezelf, ga met een grote knipoog door mijn eigen leven. Veel van mijn cabaret is autobiografisch. Als je er oog voor hebt, is het leven absurd. Die aparte kijk op de wereld heb ik altijd gehad, net als mijn broer Tommy, trouwens. „Wij zien ook meteen wat voor type iemand is en meestal klopt het. Van de gladde keukenverkoper tot de man die is ontslagen en op een feestje zegt: 'Ik wil het wat rustiger aan doen...' Kom op zeg, 0 12 zaterdag 24 december 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 89