/«V\ V 'Tijdens de kerstdagen in het ziekenhuis. Heerlijk. Ik raad het iedereen aan', tipt Youp van 't Hek zijn publiek in zijn nieuwe show. Maar zelf viert hij het feest het liefst met zijn familie, inclusief schoonmoeder. Stilletjes gun je het hem, zo'n feeks van een schoonmoeder die het altijd beter weet dan haar schoonzoon - ook al zo'n betweter. Maar Youp van 't Hek, specia list in venijnige humor over schurende (familie)verhoudingen en ander relatio neel ongemak, heeft naar eigen zeggen 'een ongelooflijke schat' van een schoon moeder. „Zij is voor mij op haar 87ste hét voorbeeld van: 'Kom op, niet zeiken.' Ze is razend populair in de familie. Bij Debby en mij, bij de kinderen, onze kleinkinderen... Vaak vergezelt ze me tijdens de theatertournee. Dan zit ze tus sen de licht- en geluidsjongens. Vooraf eet ze met de ploeg mee. Zonder dat we onze gesprekken over alle mooie wijven van vroeger hoeven te kuisen." In zijn nieuwe voorstelling Licht heeft de cabaretier een gouden tip voor de be zoekers die de wurgende gezelligheid op Tweede Kerstdag willen ontlopen: 'Tijdens de kerstdagen in het ziekenhuis. Heerlijk. Ik raad het iedereen aan.' Het is een hilarische verwijzing naar zijn ernstige hartproblemen, eind 2015, en de daarop volgende spoedoperatie waar uit hij - zes bypasses rijker - ontwaakte. In mei van dit jaar pakte hij de draad op waar hij hem tijdens try-outs in december noodgedwongen moest laten vieren. Toen verliet Youp in Papendrecht het podium met de mededeling 'Ik ben over vijf minu ten terug', maar in plaats daarvan vertrok hij met loeiende sirenes naar het zieken huis - en in Middelburg moest de thea terdirecteur het publiek drie kwartier na aanvang laten weten dat de avond voorbij was. Ook daar werd Youp in allerijl naar het ziekenhuis gebracht. Maar daar moet het, vindt hij, in dit interview niet over gaan. Brommend: „Allemaal afgekloven botjes." Ook in zijn show informeert hij alleen aan het begin veiligheidshalve 'of er een dokter in de zaal is' - daarna is zijn hartfalen geen onderwerp van zelfspot meer. Hij is milder in Licht, gevoeliger. Kwalificaties die zo op het eerste oog niet bepaald passen bij de gifkikker -* magazine 9 Tekst: Arno Gelder Foto's: Marie Cécile Thijs Productie: Carin Smolders Met dank aan: Koninklijke Industrieele Groote Club in Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86