tuJdiy/ffJZJfJ, fjJ J> 7 Samsom-Rutte-Zijlstra-Asscher. En er is koffie. Veel koffie. In het midden een schaaltje met cho cola. Cöte d'Or. Zijlstra eet er twee kiwi's, Rutte twee bananen. Samsom: „Ik geloof niet dat die twee ontbijten." De VVD'ers grijpen eveneens het meest naar het snoepgoed, erkennen ze. Strategisch ook, vooral als er een pijnpunt is tussen de liberalen en sociaal democraten. „De sfeer is over het algemeen goed, maar soms gaan de zeeën hoog", weet Zijlstra. „Als de PvdA ergens een inkomensafhankelijke regeling wil invoeren, worden wij boos. Als het gaat over asiel, zitten zij in de gordijnen. Dan is zo'n choco laatje wel lekker. Ik kan dan maar beter even met mijn mond vol zitten." Grote onderwerpen worden eerst besproken. Di rect de olifant in de kamer benoemen en afvoeren. Een hiërarchie is er niet, al beheert Rutte de 'agenda'. Meer dan een uitgeprint velletje steek woorden is het niet. Helemaal volgekladderd, dat wel. Samsom: „Daar pesten we hem ook altijd mee." Kinderen „In de kern toets je de problemen van alledag met het regeerakkoord", zegt Zijlstra. Dat gaat soms hard tegen hard, want vrienden zijn ze in die vier jaar ook weer niet geworden. Bewust. Ter illustra tie: Samsom moet Rutte soms helpen herinneren aan de namen van zijn kinderen Benthe en Fane. „We hielden het een beetje gescheiden, dat maakte het makkelijker om ook de meest vreselijke dingen te kunnen zeggen." Alle vier kunnen ook 'sorry' zeggen, dat scheelde, meent Zijlstra. „Het grappige is: Diederik zegt moeilijk sorry, maar als hij sorry zegt, dan meent hij het ook. Lodewijk zegt heel makkelijk sorry. Laat ik het zo zeggen: dan weet je niet altijd of het gemeend is." Compassie is er ook. Al zijn ze 'nooit bij elkaar op verjaardagsvisite geweest', zegt Samsom. Rutte was een keer 'heel stuk' van het overlijden van zijn oudere zus. „Toen heb ik een bloemetje naar de be grafenis gestuurd. Dat raakte hem. Maar mij ook. Mark was echt van slag en dat is hij nooit. Maar de privémomenten waren spaarzaam." Niet dat het altijd gezellig was, die besprekingen op maandagochtend. Zijlstra: „Er is weieens ie mand in de gordijnen geklommen. Maar als er in Balkenende IV iemand in de gordijnen hing, dan ging er meteen een ander naast hangen. Dan werd er niet meer met elkaar gepraat. Wij zeggen: 'Jij hangt nu in de gordijnen, oké leuk, maar hoe gaan we met elkaar verder?' Mark is natuurlijk iemand die in staat is om op onnavolgbare wijze te zeggen: met boos zijn, schieten we geen donder op." Soms heeft het toch ook weer net iets van een huwelijk, zegt Samsom. „Dan belden Mark en ik met elkaar, liep het hoog op en hing hij op zonder gedag te zeggen. Dan belde ik meteen terug en zei: 'Hing jij nou op? Serieus? Ophangen?' Dan moest hij wel ontzettend lachen. Aan mijn kant ging het ook weieens zo. Had ik zoiets van: 'Krijg nou.Zak er maar effe in'." Eén keer haalt het de media dat er gedreigd is 'naar de koning' te gaan. Om te zeggen: dit kabinet moet maar vallen. Samsom: „Ik kan verklappen dat dat de afgelo- pen jaren meer dan tien keer is voorgekomen. Het was een running gag geworden, eigenlijk. Een me tafoor voor dat zak-er-maar-in. Niet zo vreselijk, hoor. Voor de koning misschien. Dat spijt me dan bij dezen." Zijlstra kende zo nu en dan ook ergernis: naar Asscher. „Lodewijk zat er als vicepremier, maar trad dan op als vakminister. Dan zeggen we: joh, leuk, maar andere vakministers zitten hier ook niet. Dat is eigenlijk de enige licht continue erger nis." Samsom: „Ze hadden ook weieens met mij te stellen. Als ik begon over de gaswinning in Gro ningen, dan wisten ze: nu moeten we ons schrap zetten, daar kunnen we niet al te luchtig over doen. Van grappen daarover werd ik heel giftig." Als de discussie fel is geweest, drinken Zijlstra en Samsom een 'afblusbiertje' in het Haagse café Havana. Twee of drie keer kwam het voor, de afge lopen jaren. „Over opgehoopte irritaties, of onhan dige optredens van woordvoerders. Anders krijg je ophoping", zegt Zijlstra. Samsom: „Rutte en As scher zitten gewoon gezellig afgeschermd van de gewone wereld in hun ivoren torens, maar wij hadden hier met onze fracties elke dag die fall monty leeuwenkuil waarin dus veel meer ongeluk ken gebeuren." Hoe Zijlstra wist dat het weer goed zat? „Als we niet meer wisten waarover het nou eigenlijk ging." Met de economische crisis op de hielen, ontwik kelde het viertal zich vooral tot de spil van een za kenkabinet. De ideologische discussies op die maandagochtenden waren op één hand te tellen. Zijlstra: „Als je die maandagochtend door een kier naar binnen kijkt, zie je Mark echt als premier de partijen bij elkaar brengen. Ik ben ingehuurd voor rabiate VVD-teksten. Diederik doet dat bij de PvdA. En Lodewijk is een beetje van het enerzijds, anderzijds. Als er wat fout ging, was dat het vaakst tussen Diederik en mij. Maar als je meteen scherp door een economische crisis heen moet, dan vormt de noodzaak om samen te werken zich heel snel. Wat ook snel duidelijk werd, was de situatie in de Eerste Kamer. Onze minderheid daar. Als wij het al oneens zijn aan onze tafel, dan wordt het daar helemaal hopeloos. Zijn we kansloos. De basishou ding was dus: het is zelfmoord om aan deze tafel onenigheid te scheppen." En als er een besluit lag, was het aan Rutte om zijn ploeg van ministers en staatssecretarissen aan de uitvoering te zetten. Met ongelofelijk veel onge duld, vertelt WD-prominent en minister Edith Schippers. „Dat wegwuiverige van hem is echt imago, Mark is een gigantische controlfreak. Dan (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Rondreis Noorwegen Hoogtepunten van Noorwegen 15 dagen Rondreis Klassiek Spanje en Andalusië 10 dagen Rondreis Schotland en Schotse Hooglanden 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland zaterdag 24 december 2016 Rutte en Zijlstra, op weg naar het coalitieoverleg op maandag. De premier bij zijn vaste koffiebar, ook op de route, foto-s anp Mark Rutte en Lodewijk Asscher tij dens een wandeling, het teamuitje van het kabinet van deze zomer. FOTO GUUS SCHOONEWILLE v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Prijs p.p. o.b.v. 2ipers. kamer encl. Calamiteitenfonds reserveringskosten 10 12 dagen Eilanden van Dalmatië Rondreis Kroatië Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7