Buiten is het L 'uufyv. LLgMï Voor Carola Boeckhout uit Zanddijk is het pas kerst als haar huis en tuin uitbundig versierd zijn. „Soms staan kinderen uit de straat met hun neuzen tegen het raam gedrukt naar mijn kersttaferelen op de vensterbank te kijken." Ol^TKMyv^a^ Sinterklaas is nog niet weg of ik heb al een kerstboom Lights Light up <ht-L/ \WU£ VhcrvhJh5 ke gonA-e, ^huhvg o-k. v Een kerstman wiegt rustig heen en weer op zijn schommel in de voortuin. De wind weet hem niet van zijn stuk te brengen. De bonte verza meling kerstballen daarentegen stuitert op en neer. Het lijkt alsof ze tikkertje spelen tussen de takken van het bladloze boompje waarin ze hangen. Af en toe vormen de gevelverlichting en de ballen letterlijk een oogverblindende combinatie. De kleurrijke versiering in de voortuin van Carola Boeck hout (32) uit Zanddijk bij Veere trekt zodanig de aandacht dat je bijna vergeet verder te kijken. Want ook binnen knippert, blinkt en beweegt er van alles. De glasgordijnen hebben plaatsgemaakt voor raamstickers en op de vensterbanken lig gen houten platen die het verlichte miniatuur-kerstdorp meer ruimte moeten bieden. Foto's en andere accessoires zijn van boorden en kasten verdwenen om plaats te maken voor glin sterende sneeuwbollen, zingende knuffels en bewegende kerstmannen. Eten doen Carola en haar kinderen Jaimy (7) en Jayden (4) aan een tafel met daarop een speciaal kerstzeil. Zelfs ara's Elmo en Pino hebben gezelschap: boven hun kooien bungelt een stoffen kerstman aan het plafond. Carola is het inmiddels wel gewend dat voorbijgangers stil staan om haar uitbundig versierde huis te bewonderen. „Soms staan kinderen uit de straat met hun neus tegen het raam ge drukt naar mijn kersttaferelen op de vensterbank te kijken", zegt ze trots. Carola gunt hun dat plezier, want ze weet hoe blij je kunt worden van kerstversiering. „Het brengt sfeer en ge zelligheid in huis. Buiten is het koud en donker, binnen staat de kachel aan en branden er lampjes." De liefde voor kerstdecoratie heeft Carola niet van een vreemde. Al zo lang zij zich kan herinneren, versie ren haar ouders in de decembermaand hun huis. Een traditie die Carola heeft overgenomen toen zij op zichzelf ging wonen. Terwijl de meeste mensen zich in november voorbe reiden op de komst van Sinterklaas, breekt in huize Boeckhout de kersttijd aan. „Sin terklaas is het land nog niet uit of ik sta in een tuincentrum een kerstboom uit te zoe ken", zegt Carola. In de boom, die tot het plafond reikt, han gen ballen in allerlei groottes en kleuren. Een 'souvenirtje' van de kinderen. Die mogen ieder jaar een kerstbal uitkiezen. Hun moeder hangt ze in de boom totdat de jongens het huis uit gaan; dan krijgen ze de hele verzameling mee. Stiekem hoopt Carola dat het niet al leen bij kerstballen blijft. „Ik zou het geweldig vinden als Jaimy of Jayden later vraagt: Mam, ga jij die kerstman nog neerzetten? Nee? Dan wil ik hem graag!" Carola vindt heel veel soorten versiering leuk, maar de kerst huisjes hebben een speciaal plekje in haar hart. Dat is ook wel - Carola te zien aan de hoeveelheid tafereeltjes in de woonkamer. Com plete dorpen zijn vertegenwoordigd op de kasten en in de ven sterbank. Op een schaatsbaan bewegen twee poppetjes zich over het ijs en onder het afdakje van één van de huisjes draait een kal koen aan het spit. Carola's favoriet staat naast de televisie: een staande kerstman met een boek in zijn handen. On derin zijn mantel zit een holte, waar een treintje doorheen rijdt. Lampjes in verschillende kleu ren geven het geheel een sprookjesachtige uit straling. Een deel van de huisjes staat op zol der, bekent Carola. „Ik heb er de afgelopen acht jaar zo veel verzameld dat ik ze hier niet allemaal meer kwijt kan." De tafereeltjes die er nu staan, hebben al lemaal verlichting of bewegende elementen. En ze zijn met één druk op de knop aan te zet ten. Iets wat Carola acht jaar geleden allemaal handmatig moest doen. „Ik moet er niet meer aan denken", verzucht ze. „Het duurt best even voor je al die schakelaars aan- of uitgezet hebt." Kerst vieren zonder versiering is iets wat Carola zich niet kan voorstellen. „Dan is het geen kerst", zegt ze resoluut. Ze weet dat er mensen zijn die haar voor gek verklaren, maar dat kan de Veerse niet zo veel schelen. „Ik versier mijn huis omdat ik het mooi en gezellig vind." Dan, lachend: „En Delta is er vast ook blij mee." Carola Boeckhout uit Zanddijk. KOUD E DONKH Ellen Jobse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76