11' voor ons is het verhoging van 2017 ontlopen 2995,- 7060,- 750,- Paul haard vloer t= Liertjes: Po +Wuj Icvurw ut\ Shaymaa Al Baidhani en Ismail Milhim zijn met hun drie kinderen gevlucht uit Irak. In Middelburg wachten ze op een verblijfsvergunning. Zo maken ze hun tweede statusloze kerst mee. Oudjaar is voor ons wel een belangrijke feestdag Alles bij elkaar! age Maurits Sep p de ven sterbank van hun ap partementje in het Mid delburgse asielzoe- kerscentrum zit een kleine witte knuffelhond met een rode muts en een wit flosje aan de punt. Die komt nog het dichtst bij wat je kerstversiering zou kunnen noe men. Shaymaa Al Baidhani en Is- mail Milhim voelen zich bijna schuldig. „Sorry, wij vieren geen kerst." Natuurlijk weten ze wat Kerstmis is, dat het Kerstmis is. Hoe belangrijk 25 december voor Nederlanders is. Maar moslims ge loven niet in de geboorte van Jezus, zoals christenen. Veel Nederlan ders ook niet, voor hen is Kerstmis altijd nog een feest van familie, vriendschap en gezelligheid. „Onze buurvrouw in Irak, in Bag dad, was een christen. Zij was mijn vriendin. Zij vierde wel Kerstmis", vertelt Shaymaa. „Dan haalde ze een grote kerstboom in huis en ging al les versieren. Alle christenen in Irak hebben op 25 december vrij. Moslims niet." Shaymaa (38) en Is mail (47) zijn met hun drie kinderen gevlucht uit Irak. De tweeling Ab bas en Maram is 4; Ali, een zoon uit een eerder huwelijk van Is mail, al 18. Ismail is van geboorte een Pa lestijn, en een soenniti sche moslim. In het door sjiieten gedomineerde Irak was hij niet langer veilig. Dat het tussen soennieten en sjiieten overigens toch heel goed kan klikken, bewij zen ze zelf: Shaymaa is sjiiet. - Ismail Het gezin is nu zestien maanden in Nederland en woont exact een jaar in Middelburg. Ze delen met vij ven een oude aanleunwoning in het vroegere verzorgingshuis Swerf- Rust. Keuken, badkamer, twee slaapkamers. In de ene slaapt Ali, in de andere staan een tweepersoonsbed voor Ismail en Shaymaa en een stapelbed voor Abbas en Maram. De mu ren hangen vol met woordenlijs- ten. Na hun lange zwerftocht hebben ze hier relatieve rust gevonden. Fysiek dan toch. In hun hoofden heerst de onrust zolang ze geen verblijfs vergunning hebben. „Stress. Altijd", zegt Ali. Shaymaa, die intensief Ne derlands heeft geleerd en zich uit stekend in haar nieuwe taal kan uit drukken, vertaalt wat hij wil zeg gen. „De situatie is heel gespannen. Zonder status geen rust. We zitten altijd na te denken. Hoe het verder moet. Dat is heel lastig voor ons." Begin december hadden ze al post verwacht van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND). Maar weer was de mededeling dat ze nog langer geduld moeten hebben. Zo maken ze hun tweede status loze kerst mee in Middelburg. „We zien dat het voor Nederlanders een belangrijke dag is. De winkels zijn heel mooi versierd. Mensen kopen veel cadeaus voor elkaar. Zelf doen we niks. We versieren de kamers niet. Misschien volgend jaar, als we een status hebben en hier mogen blijven", glimlacht Shaymaa. „Twee jaar is niet genoeg om te integre ren." Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers zorgt in de gemeen schappelijke ruimte wel voor kerst sfeer. Veel asielzoekers zoeken daar bij een grote kerstboom gezellig heid en warmte. „Mijn familie zit nog in Irak", vertelt Shaymaa. De moeder van Ismail woont in Syrië, zijn zussen in Jordanië en Jemen. Zijn ex-vrouw, de moeder van Ali, is in Bagdad. „Dus we bellen heel veel. We missen iedereen enorm." Dat zal op 25 december niet an ders zijn. Op 31 december is het ge mis nog pijnlijker. „Oudjaar is voor ons wel een belangrijke feestdag", lacht Ismail. „Die vierden we altijd met familie." Ali is nu van plan die dag met vrienden uit het azc in de binnenstad van Middelburg te vie ren. „Met vuurwerk." Ja, ze zullen elkaar straks een ge lukkig nieuwjaar wensen. De ogen van Abbas en Maram zijn gericht op hun spelletje, die van Shaymaa, Is mail en Ali vinden elkaar in de zelfde gedachte. Die Shaymaa hardop verwoordt: „Maar een ge lukkig nieuwjaar, dat wordt het pas als we hier mogen blijven." Paul Roescher Lager in prijs dan waar ook! Gashaard 1 m breed vuur Topkwaliteit PVC vloer Schuifdeurkast 200 cm GVl° JM'KOFFERSE In Rijssen en Apeldoorn vindt u het Roescher Totaalconcept: 17.500 m? woonp' cVvts voordeUger KEUKEN BAD VLOER HAARD Sorry NOG GEEN KERST," O laarsacts incl. 7 apparaten 6995,-; Koffie, gebak, thee, hapje! En een leuke attentie voor iedereen. Mooie vaste vloer, uiterst slijtvast voor intensief gebruik! (bij ons zijn de prijzen wél incl. btw) Inclusief: Normaal 399,- per stuk Badkamer 3328,- -/- 10% Gashaard 2100,- -/- 5% nmeten Egaline Primer 30 m2 PVC vloer 1115,- -/- 5% Egaliseren IJFIflflfMoBB Primer aanbrengen stofzuiger Leggen ultraslimme afstandsbediening 2x Schuifdeurkast a 399,-. Nu voor 73.795, Wij danken u voor uw klandizie en het in ons gestelde vertrouwen. Directie en personeel wenst u goede Kerstdagen en een voorspoedig 2017. www.paulroescher.nl Aangepaste openingstijden: zat 24 dec. 9-16 uur do 29 dec. 9-21 uur 25+26 dec. gesloten vr 30 dec. 9-21 uur di 27 dec. 9-18 uur Oudejaarsdag 9-16 uur wo 28 dec. 9-18 uur Nieuwjaarsdag gesloten Zon/feestdagen gesloten. Combi-voordeel is niet van toepassing op Budget-assortiment acties. Met Megastores in: Rijssen: (7463 PH) Plaagslagen 2, (0548) 540 340 Apeldoorn: (7317 AN) Vlijtseweg 196, (055) 360 1747

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72