Zo kun je opeens v- 9 h Lfcztj Z-uj-ef"\A^rs Ik voel op zulke dagen dat er veel liefde in de lucht zit Of hij zich kan identificeren met het lied 'Zwervers Kerstnacht' van de Zangeres Zonder Naam? „Sinds ik mijn huis verloren heb, heb ik eigenlijk meer contact met mensen dan daarvoor", zegt John van Halen (51). Hij maakt zich op voor zijn eerste kerst zonder eigen huis. - John A ohn van Halen raakte in januari van 2016 dak- H loos. Hij woonde veertien jaar in het huis van zijn ouders in Sint-Maartensdijk. Maar nadat zijn moeder vijfjaar geleden overleed, be- sloot zijn halfbroer vorig jaar het huis te ver- H kopen. „Ik kreeg een jaar de tijd om een ander IW huis te zoeken, maar toen ik ziek werd en na W een kort verblijf buitenshuis weer terug- f keerde, bleken de sloten al na een paar maan den te zijn veranderd. Zo kwam ik op straat te staan." John heeft diverse banen gehad bij uitzendbureaus. „Eigenlijk ben ik elektromonteur van beroep, maar daarvoor heb je een rijbewijs nodig en dat heb ik niet." Hij is scheel geboren en bang om te rijden wegens een auto-ongeluk in zijn jeugd. Hij had, toen hij het dak bo ven zijn hoofd verloor, in eerste instantie nog wat geld en reisde zo van hotel naar hotel. Begin april raakte zijn geld op en ging hij letterlijk op straat leven. Ongeveer twintig dagen sliep John buiten. „De laatste nachten van april waren zo koud, het was echt niet verantwoord om op de grond te gaan liggen. Als je de hele dag loopt, merk je niet dat je voe ten vochtig worden. Als je dan gaat lig gen, krijg je je voe ten niet meer warm." Bij de nachtop- vang in Breda vroeg John om hulp. Daar kreeg hij te horen dat hij in Zeeland moest zijn, de provincie waar hij het laatst gewoond had. Na nog een nacht op straat besloot John naar zijn zus in Tholen te gaan, maar hij had geen besefvan tijd meer na zoveel dagen op straat te hebben geleefd. „Het was zeven uur 's ochtends en ze was al aan het werk. Daarom ging ik naar het gemeentehuis in Tholen. Daar kreeg ik te ho ren dat er al een onderzoek naar me was ingesteld. Ik sprak een maatschappelijk werker en die regelde dat ik in de daklozenopvang het Witte Huis in Vlissingen te rechtkom" De omgang met zijn familie is niet meer zoals vroe ger. Hij heeft twee volle broers en een zus en een half broer. „Met mijn zus en mijn oudste broer heb ik nog wel eens contact en de laatste is zelfs een keer hier ge weest. De meeste mensen veroordelen iemand als die, ongeacht het wel of niet zijn eigen schuld is, een zwer versbestaan moet leiden. Mijn oudste broer heeft het zelf meegemaakt in Amerika. Hij weet hoe het is om dakloos te worden en dat is alles behalve leuk. Het is ook niet iets waar ik voor zou kiezen." Geld, een baan, misschien een relatie. Het is niet het grootste gemis van John. „Ik mis het meest een ver trouwde omgeving en de regelmaat die je normaal in je leven hebt." Samen met de begeleiders van het Witte Huis, een onderdeel van Emergis, probeert John weer een eigen leven op te bouwen. Hij heeft sinds juni een eigen kamer in het tehuis. Dat is zijn kleine geluk. Hij probeert volgend j aar weer op zichzelf te gaan wo nen, maar de kerst brengt hij in elk geval in het Witte Huis door, samen met lotgenoten. Ze gaan op eerste wtumt ga, jij oy Ktr^t^rvui Worstje dMM, v^irgtv^, v^wo^cWt je m&t je alLtesa. N&t aL<i üv de^Lere kerstdag naar de Chinees, de tweede dag wordt er een diner in het tehuis georganiseerd. Hij is dus niet alleen. En John houdt van Kerstmis. „Ik ben niet gelovig en ik ben ook niet gelovig opge voed, maar ik voel op zulke dagen dat er heel veel liefde in de lucht zit. En kerst mag dan een christelijk feest zijn, het is eigenlijk een feest van liefde. Vrede op aarde. Je kunt het bijna voelen in de lucht, een bepaalde gezel ligheid heerst er." Om terug te komen op het lied, John is niet alleen, maar wel eenzaam. Hij zou best een relatie willen, maar dat is lastig in zijn geval. „Door mijn verla tingsangst ga ik me juist afsluiten voor iemand voor wie ik gevoelens heb." Eenzaamheid is in zijn ogen niet zomaar op te lossen door je on der de mensen te begeven. „Ook al zitten er honderd mensen om je heen in een volle zaal, je voelt toch een bepaalde vorm van eenzaamheid omdat je alleen in het leven staat." OP STRAAT STAAN Valeska Nastaly John van Halen heeft een (tij delijke) eigen kamer in daklo zenopvang het Witte Huis in Vlissingen. Hij hoeft met kerst niet bang te zijn op straat te moeten slapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70