6 Voor het eerst in jaren lijkt een kabinet de eindstreep te halen. Wat is het geheim van het tweede kabinet-Rutte? Een terugblik met de hoofdrolspelers: over chemie, karakters en boos in de gordijnen klimmen. f oehoe, we zijn er!" Vrolijk als altijd H steekt VVD-premier Mark Rutte z'n hoofd om de hoek van de deur in de werkkamer van PvdA-vicepremier Lodewijk Asscher. Elke maandagoch tend gaat het zo. Klokslag 10.30 uur. Wekelijks, al vier jaar lang. „Zo klaar", reageert vicepremier Asscher. „Hoi Mark", zegt PvdA-fractievoorzitter Diederik Samsom. De twee hebben altijd een korte voorbe spreking die eindigt met de verschijning van het 'optimistische hoofd van Mark'. Samsom kijkt er lachend op terug: „Die deur zwiept open en dan zwaait hij binnen als dat personage Cosmo Kramer uit Seinfeld. Alleen dan met zo'n grote grijns." Welkom in de machinekamer van de BV Neder land. Het vaste coalitieoverleg op maandagen waar iedere crisis en hervorming bij de oren is gepakt. Hét moment in de week dat Rutte en WD-frac- tieleider Halbe Zijlstra de horloges gelijkzetten met die van PvdA'ers Samsom en Asscher. Het is één van de geheimen geweest van hun vier jaar lange verbintenis. „Alles komt op tafel", vertelt Zijlstra nu, op zijn eigen werkkamer. „We hoeven geen spel te spelen, er staan ook geen ver slaggevers buiten de deur. Alleen de secretaresse kan wat horen." Het is één van de spelregels die gaandeweg in steen gebeiteld raakten. Net als: elkaar niet verras sen. Zeker voor de PvdA speelde een politiek trauma daarbij een rol: de regeerervaring van het kabinet-Balkenende IV. Die regering ging ten on der aan achterklap en gespin. Elkaar niets gunnen. Samsom: „Dat wilde ik niet meer. Never nooit. Als een brave soldier heb ik daar destijds aan meege daan. Ik kreeg een hekel aan mezelf." 's Maandags brengt Mark als een premier de partijen echt bij elkaar Als er dan toch een stuk in de krant verschijnt waarin 'anonieme coalitiegenoten' iets naars zeg gen over de ander, wordt het die maandagochten den direct geschikt. Zijlstra: „Dan gooide Lodewijk de krant op tafel. En zei ik oprecht: ja, euh, sorry." Samsom: „Of er als er een stuk was gelekt dat niet had mogen lekken. Dan belde ik Mark direct. 'Jeetje Mark, ik denk dat het bij ons vandaan komt. Ik ga erachteraan'. Zegt hij: 'Ik wilde jou net bellen, want ik denk dat het van ons komt'. Dat schept vertrouwen." Zijlstra: „Mark zei het letterlijk steeds in het be gin: 'Jongens, alle irritatie spreken we hier uit'." Het zijn er de mannen ook naar, denkt de VVD- fractieleider terugkijkend. „Lodewijk is wel meer een sfinx, hij kan een pokerface opzetten. Maar Diederik en ik kunnen dat helemaal niet, joh. Als wij gaan pokeren, wordt het geen succes. Daarom: hoppa, meteen uitspreken." De mores zijn verder dat het politieke nieuws van het weekeinde kort wordt besproken. Het is het deel van de vergadering waar leedvermaak de boventoon voert. Samsom: „Om een media/ucfe up, bijvoorbeeld. Zo hebben we smakelijk nagepraat over Halbe en Zwarte Piet in Pauw. Of een leden raad van ons, dan was ik degene om wie werd gela chen. De VVD kijkt met enige verbazing hoe - in hun beleving - de PvdA 27 ledenraden per week organiseert." In Asschers kamer zitten ze aan de grote werkta fel. Een ronde. Vaste zitting met de klok mee: zaterdag 24 december 2016 Tobias den Hartog en Jan Hoedeman —Halbe Zijlstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6