3 wordt in een doek gewikkeld Léczije: Er Li um. Kfeuiek-e ge-bore-K. S Op tweede kerstdag zijn ze even de Heilige Familie. Martin Rijk en Angenita van Liere staan dan in de kerk van Heinkenszand. Zij Maria, hij Jozef. En hun pasgeboren dochtertje Nowi ligt in de kribbe. „Het is belangrijk dat we de boodschap van het kerstverhaal door blijven geven." teld met de figuurt jes uit de kerststal, maar toen nam ze het nog niet echt op. Nu lees ik haar voor uit een prentenboek en omdat ze wat ouder is, begint het bij haar ook wat meer te leven", ver telt Angenita. Haar ouders vin den het belangrijk om de kerkelijke verhalen door te vertellen. „Omdat het gaat over vrede voor alle mensen in de wereld on geacht cultuur of religie. Dat is een belangrijke bood schap in deze tijd", vindt Ange nita. „Voor mij is de kerk een stukje berusting, iets wat nooit verandert. Mar tin en ik hebben het allebei van kleins af aan meegekregen en daardoor voelt het heel ver trouwd." Dat brengt haar ook weer terug op de kerstvie ring. „Ik vind het mooi dat het mensen weer eens naar de kerk brengt. Al is het maar voor die ene keer in een jaar. Zo krijgt een hele groep het kerstverhaal weer te ho ren. En dan kunnen ze zelf zien wat ze met de boodschap doen." De 28ste levende kerststal van de Sint Blasius kerk in Hein kenszand op tweede kerstdag be gint om 11.00 uur. Elodie Kint I amenzijn en vrede op M J aarde. Dat is voor Martin Rijk (33) en Angenita van Liere (32) uit Goes de essen tie van het kerstver haal. Daarom kruipen ze in de huid van Jozef Maria. Met hun pasgeboren dochtertje Nowi blazen zij leven in de kerststal in de Sint Blasius kerk van Heinkenszand terwijl het kerstverhaal wordt voorgedra gen. Nowi - geboren in september - figureert als 'kindeke Jezus'. Echte kerkgangers zijn Martin en Angenita niet, maar ze zijn wel al lebei christelijk opgevoed en gaan regelmatig naar speciale vieringen. Martin deed in Heinkenszand zijn communie en vormsel en ook An genita voelt zich verbonden met de kerk op het dorp, door haar werk als juf op de rooms-katholieke Jan van Schengenschool. „We kennen de verhalen uit de Bijbel allemaal en het kerstverhaal vind ik absoluut het mooiste", aldus de Goese moe der, „omdat er nieuw leven in wordt gevierd." In het kerstverhaal zijn Jozef en de hoogzwangere Maria op zoek naar een plek om de nacht door te bren gen. Maar alle herbergen zitten vol. Als Jozef uitlegt dat zijn vrouw elk moment kan bevallen, biedt een herbergier zijn stal aan als onder dak. Daar wordt Jezus geboren. Vol gens een engel is het een bijzonder kindje dat vrede zal brengen in de wereld. Toen het koppel werd gevraagd om de hoofdrollen in het kerstspel op zich te nemen, waren ze meteen enthousiast. „Het lijkt me heel bij zonder om te doen. Zeker omdat het zo aansluit op ons leven nu, met ons eigen wondertje dat het gezin compleet heeft gemaakt", zegt An genita. Martin voegt daaraan toe dat hij de essentie van het kerstfeest erg mooi vindt: 'de vredelievendheid en het samenzijn'. Angenita sluit zich daarbij aan. „Je zus is geboren om er voor iedereen te zijn en te zorgen voor vrede op aarde. Het verhaal nodigt uit om naar de goede dingen in het leven te kijken en elkaar te helpen", zegt ze. Het samenzijn zit hem volgens haar in verschillende lagen. „Om te be ginnen natuurlijk in het verhaal zelf, waar het gezin van Jozef en Maria centraal staat. Nu mogen wij dat als gezin uitbeelden in de kerk en daardoor brengen we weer een heleboel mensen die komen kijken bij elkaar." Het Goese stel zal zijn dagelijkse kleding inruilen voor klederdracht passend bij het verhaal. Een blauw kleed voor Maria en bruine kledij voor Jozef. 'Kindeke Nowi' wordt in een doek gewikkeld. Of de baby wel rustig zal blijven tijdens de opvoe ring, vinden de ouders niet zo spannend. „Het is een heel zoet kindje, dat weinig huilt en veel slaapt", zegt Angenita. „En als ze honger krijgt, geef ik haar gewoon de fles. Dan wordt het maar een moderne variant op het kerstver haal, haha." Hun oudste dochter Liz (2) heeft in principe geen rol in het kerstspel. Waarschijnlijk kijkt ze toe vanaf een bankje, naast haar grootouders. „Maar wie weet kan ze alsnog bij ons in de stal komen staan, als we een schapenpakje voor haar kun nen regelen", zegt Angenita la chend. „Ik kan me voorstellen dat ze anders naar ons toe wil lopen als ze ons voorin de kerk ziet met zijn drieën." Liz leert de verhalen uit de Bijbel nu langzaamaan kennen. „Ik had haar het kerstverhaal wel eens ver- Er us kiruiztce oy cu^rcL Er us een. kiruie/ce Qtbo-yZM. oy cu^rd 't Kwtww oy ciz- cu^rcLe, \j-oxrr <rws oMUyvvuuxL 't Kwtww oy zie ouorcie, vcrov 0-WS oiietvuwui KINDEKE NOWI Angenita van Liere met dochtertje Nowi in de Sint Blasiuskerk van Heinkenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64