WEER EVEN THUIS CS 1 17 Het uitzicht vanuit het huis aan de Punt was prachtig. Je keek over het kanaal tot aan de oude gevangenis aan de Kousteensedijk. >e zitten in de ont bijtkamer van hotel Het Princenjagt op de Punt in Middel burg. Nederstraat 2, dat is het officiële adres. Het is - wat men noemt - een geanimeerd geheel. De zussen Betsie Stroo-Leenhouts en Nel Louws-Leenhouts, en Els van Stee Dagevos. Els is met haar 59 jaar de jongste, zij werd exact in de kamer waar we zitten geboren. Betsie is 82 jaar en zag net als haar negen jaar jongere zus Nel op de eerste verdie ping van het huis het levenslicht. Familiebanden vergen ook op pa pier ruimte. Daarom nog even deze toevoeging: Els is de dochter van Riek, de in 2012 overleden oudere zus van Betsie en Nel. Het was Betsie die de krant bena derde. Ze had de zaterdagse rubriek 'Weer even thuis'gezien. Daarin wilde ze ook wel figureren, ze had best een verhaal over haar geboorte huis op de Punt. Met zus en nicht in haar kielzog wil ze graag vertellen over de oorlogsjaren. Die verhalen over beschietingen en schuilkelder waren al eens aan romanschrijver Jo- han Sinke verteld en die had ze opge nomen in zijn boek 'Een taart in het prikkeldraad'. Rebels Maar voor we aan de oorlog toekomen, Betsie is van 1934 en kan zich dus ook de vooroorlogse tijd herinneren. Haar grootouders woonden eerst aan het Arnemuids Voetpad, waar ze een café annex kruidenierswinkel runden. Zij kochten het huis op de Punt. De ou ders van Betsie en Nel - Pieternella Jo hanna Joosse en Johan Albert Leen- houts - gingen op de eerste verdieping wonen. Nel: „Het uitzicht was prach tig, we keken over het kanaal tot aan de oude gevangenis aan de Kousteen sedijk." De grootouders namen hun intrek op de begane grond. Toen zij overleden waren, zakte oudste doch ter Riek van Pieternella en Johan een verdieping en woonde met haar gezin onder haar ouders. „Dat zou ik dus nooit gedaan hebben", zegt Betsie, „maar ja, Riek was braver en ik was een stuk rebelser." Rebels, dat blijkt als ze over haar jonge jaren vertelt. Vader Johan zat bij de marine in Nederlands-Indië en was gemiddeld drie jaar van huis. Dat verklaart ook dat de kinderen met in tervallen van drie jaar werden gebo ren. Moeder Pieternella stond er gro tendeels alleen voor. „Ze had het zwaar", vertelt Betsie. „Ze was heel bang en heel erg beschermend." Els: „Mijn moeder Riek kon niet zwem men en fietsen." Betsie: „Het was zo mer. Meneer Francois was aan de overkant van de straat zetbaas van bakkerij De Vooruit. Die bakte voor —na £k i de rooien, daar hoorden wij niet bij. 'Moeten jullie niet zwemmen', vroeg hij aan ons. Wij hadden helemaal geen zwemkleding. Toen haalde hij voor mij een oranje zwempak, waar wel mottengaatjes inzaten, en voor Riek een blauwgeruit zwempak. We waren daar heel gelukkig mee. Maar moeder wilde niet dat we gingen zwemmen, ze vond het water in het kanaal te vies. Toen heb ik het mezelf stilletjes geleerd, met een vriendin netje verderop in het kanaaltje bij de ijzerhandel van Polak." 'Aufmachen' De dames kijken tevreden om zich heen. Het hotel is prachtig opgeknapt, vinden ze. Nel laat een foto uit de oorlog zien: gaten in de gevel, alle ramen kapot. Vader Johan zat achttien maanden ondergedoken op een boerderij bij Oostkapelle, om aan de arbeidsinzet te ontsnappen. Tijdens de bevrijding in 1944 schuilden ze in de kelder onder het huis. Een granaat explodeerde zo dichtbij, dat de voordeur eruit werd geblazen. Betsie: „De kelder was afgedekt met ijzeren luiken. Op straat hoorden we Duitse militairen voorbij lopen. Stil, dachten we. Maar een hond die bij ons was sloeg aan. 'Aufmachen!' Vier of vijf Duitsers met een dame die wij kenden vanuit de buurt kwamen in de kelder. Ze vertelden dat ze zich wilden overgeven. Toen ze weggingen lieten ze een paar handgranaten liggen. Die hebben we in het kanaal gegooid." Het gezin Leenhouts woonde voor en tijdens de oorlog op de Punt in Middelburg, waar nu hotel Het Princenjagt is zaterdag 24 december 2016 Geboren en getogen op de Punt Jan van Damme w Tl c ijl 'SS - Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chef- nieuws@pzc.nl. A Nel Stroo, Els Dagevos en Betsie Stroo (vlnr) voor hun ou derlijk huis op de Punt in Middelburg, fotorubenoreel De zussen Leenhouts circa 1946, vlnr: Betsie, Nel en Riek. Ze dragen jassen, gemaakt van grijze dekens die hun vader van de marine meekreeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53