Politie boos over foto's van 'Pokémon-agenten' op site Trump en Poetin laten nun nucleaire spierballen rollen 5.000 dode migranten bij oversteek naar Europa Hennis: geen zorg over JSF 4 Met een vage tweet en een nonchalant statement roept Donald Trump nucleaire doembeelden op. „Laat het maar een wapenwedloop worden." De aanstaande president van de Verenigde Staten zou de uitspraak hebben gedaan nadat Vladimir Poetin had gesproken over het ver sterken van het Russische kernwa penarsenaal. Enkele uren na de speech van Poetin verstuurde Trump een wat cryptisch bericht via zijn favoriete communicatiemiddel. „De Ver enigde Staten moeten hun nucle aire capaciteiten aanzienlijk ver sterken en uitbreiden tot het mo ment dat de wereld tot bezinning komt als het om kernwapens gaat", schreef hij op Twitter. Is dat Trumptaal voor plannen om be staande Amerikaanse kernwapens te moderniseren, zoals Barack Obama al doet, of wil Trump daad werkelijk meer en krachtiger wa pens ontwikkelen? Trumps woordvoerder zegt dat hij doelde op 'de dreiging van de verspreiding van kernwapens en de noodzaak dat te voorkomen'. Maar gisteren kwam er een statement uit de mond van Trump bovenop dat weinig goeds belooft. „Laat het maar een wapenwedloop worden", zei Trump volgens MSNBC-pre- sentatrice Mika Brzezinski toen zij hem achter de schermen van haar ochtendshow telefonisch vroeg zijn stelling toe te lichten. „We zullen hen overtreffen", zou Trump heb ben toegevoegd, zo gaf Brzezinski - gekleed in kerstpyjama - aan kijkers door. Wilde Trump, bewonderaar van Poetin, zijn spierballen even laten rollen en via Twitter duidelijk ma ken dat hij de Russen geen nucle aire voorsprong zal geven? Heel on verstandig, vindt John Tierney, di recteur van het Center for Arms Control and Non-Proliferation. „Het is gevaarlijk om slechts 140 te kens te gebruiken voor het aankon digen van een grote verandering in het Amerikaanse kernwapenbeleid, dat genuanceerd en complex is, en elk mens op deze planeet treft." Wapenwedloop Een wapenwedloop begint met een woordenstrijd zoals die tussen Poe tin en Trump, waarschuwt ook Joe Cirincone, voorzitter van het Ploughshares Fund in Washington, dat kernwapens de wereld uit wil helpen. „Als Trump meent wat hij zegt, kan dit het einde zijn van het ontwapeningsproces dat het arse naal uit de Koude Oorlog met 80 procent heeft ingekrompen." Met het ontwikkelen van meer en krachtiger kernwapens zouden Trump en Poetin afspraken tussen de VS en Rusland naar de prullen bak verwijzen. In het zogenoemde START-verdrag is vastgelegd dat de twee kernmachten hun nucleaire wapenarsenaal verder inkrimpen en in 2018 niet meer dan 1550 kern- koppen opstellen. Als de VS en Rusland toch weer in een wedstrijd om de meeste en sterkste kernwa pens belanden, zouden ook landen als China, Pakistan en Noord-Korea weieens het gevoel kunnen krijgen dat ze niet kunnen achterblijven. Hoe meer kernwapens in de we reld, des te groter de kans op een al lesverwoestend nucleair conflict of escalatie na een incident. Verbeteren Poetin maakt zich niet zoveel zor gen, zei hij gisteren in zijn einde- jaarspersconferentie. „Wat betreft Donald Trump, dat is niets nieuws. Tijdens zijn campagne zei hij ook dat de VS zijn nucleaire capacteiten en strijdkrachten moet versterken." De Russische president stelde dat hij niet uit is op een wapenwedloop of nieuwe kernwapens, maar zijn huidige wapens wil verbeteren zo dat ze door raketafweersystemen heen kunnen komen. Trump gaf in zijn verkiezings campagne nog aan dat hij kern wapens een van de grootste pro blemen van de wereld vindt. Maar hij suggereerde ook dat Ja pan en Zuid-Korea zelf maar nu cleaire wapens moeten ontwik kelen. Nu kunnen zij erop reke nen dat de VS hen beschermt te gen de onberekenbare, nucleair gewapende buur Noord-Korea. Veel Amerikanen maken zich zorgen om het nucleaire beleid van Trump, mede vanwege zijn opvliegende karakter en ge woonte hard uit te halen naar critici. Veiligheidsexperts en Hillary Clinton waarschuwden eerder al dat zo'n man niet ge schikt is voor een baan waarin hij de macht heeft kernwapens af te vuren. Clinton: „Een man die je uit zijn tent kan lokken met een tweet, is geen man die we kunnen vertrouwen met nu cleaire wapens." ROME Dit jaar zijn al 5.000 mi granten verdronken in de Middel landse Zee, een recordaantal vol gens de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). In 2015 waren er iets minder dan 3.800 doden. Donderdag kwamen ongeveer honderd mensen om, voornamelijk West-Afrikanen, toen twee over volle opblaasboten omsloegen in de Straat van Sicilië tussen Libië en Italië. „Door deze twee incidenten steeg het totale aantal doden dit jaar boven de 5.000", zei een IOM- woordvoerder. De UNHCR schrijft de 'veront rustende toename' van het aantal doden toe aan het slechte weer, de afnemende kwaliteit van de boten en de steeds grotere hoeveelheid mensen die door smokkelaars op één boot worden gezet. DEN HAAG Minister Jeanine Hen nis (Defensie) vreest niet dat er een einde komt aan het productiepro gramma van de Joint Strike Fighter (JSF ofwel F-35) onder de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump. Die heeft al verscheidene malen laten weten het nieuwe ge vechtsvliegtuig te duur te vinden. „Ik heb geen zorgen over de JSF. Daarvoor is het programma veel en veel te ver, ook in de ontwikke ling", zei de minister gisteren. „Ik denk dat de president-elect zich nog moet inlezen hier en daar", voegde ze eraan toe. Haar ministe rie gaat 37 JSF's kopen. Trump liet donderdag nog weten Boeing te hebben gevraagd om de prijs van een ander gevechtsvlieg tuig, de F-18 Super Hornet. Dit in verband met de „enorme kosten en de kostenoverschrijdingen" van de F-35 van Lockheed Martin. Excursie- en rondreizen Ontdek het veelzijdige Kent Kroatische Bloemenrivièra 12-daagse busreis www.dejongintra.nl/busreizen Reissomexd «2,50 ROTTERDAM De politie in Rot terdam heeft een 51-jarige vrouw uit Ede aangehouden omdat zij op een website foto's van agenten had gepubliceerd. De politiemensen zijn herkenbaar afgebeeld op Po- kémon-figuren. Op enkele afbeel dingen lijken bezoekers te worden aangespoord virtueel stenen te gooien naar agenten. Via de web site lijkt het alsof een spel kan wor den gespeeld onder de naam Poke- A-Cop Go. De vrouw werd vorige week vrijdag thuis aangehouden wegens opruiing en bedreiging met open lijke geweldpleging. Haar arresta tie werd aanvankelijk stilgehou den om 'niet te wrijven in een vlek', stelt de politie. Korpschef Frank Paauw noemt de publicatie van de foto's van politiemensen 'onacceptabel'. De foto's en het 'spel' zijn in- middels offline gehaald, aldus de politie. Wel circuleren op diverse sites foto's van de agenten met op merkingen over hun optredens tij dens demonstraties tegen Zwarte Piet. Die gaan vooral over de vraag of ze zich correct hadden gedragen tegenover betogers. De vrouw is inmiddels op vrije voeten. Zij krijgt waarschijnlijk via het Openbaar Ministerie een schikking aangeboden. Op haar website noemt ze de publicatie 'een satire-stuk, dat de vorm had aangenomen van een ludiek mar- ketingpraatje voor een fake app, ge baseerd op het Pokémon-spel'. De activiste verwijst in haar re actie op de aanhouding onder meer naar het vermeende machts misbruik vorige maand tijdens de demonstratie tegen Zwarte Piet in Rotterdam en naar de gang van zaken rond de dood van Mitch Henriquez, die vorig jaar overleed na zijn aanhouding in het Haagse Zuiderpark. Boek nu en betaal geen reserveringskosten zaterdag 24 december 2016 Dreigtaal jaagt angst wapenwedloop op Karlijn Van Houwelingen Washington 1 »7T volgende keer weer! 6-daagse busreis vele data gegarandeerd vertrek reis per Comfort class touringcar goed hotel direct aan zee vele data gegarandeerd vertrek reis per Luxury class touringcar rustig programma vanaf 349 p.p. vanaf 759 p.p. Reiscode: ebhat02 Reiscode: ebopaOI Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur calamiteiten on s. Een agent op de website Poke-A-Cop Go.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4