KIEKSANTARUN Goed foute kerst 9 Monnikenwerk In de aanloop naar deze kerst was er sprake van een foute kerstmarkt - je kon op 19 de cember maar beter niet naast de Gedachtniskirche in Berlijn zijn, toen daar een aanslag werd ge pleegd. Hier op Walcheren was eergisteren sprake van een foute kersttruiendag op een scholenge meenschap. Het lijkt gelukkig niet op elkaar, maar toch kerst en fout komen tegenwoordig vaak voor in één zin. Kerst op een christelijke school. Voor de zekerheid heb ik de mail- tjes van de afgelopen maand nog eens doorgelezen: berichtjes over vuurwerk, fietsverlichting, een gala en hoofdluis. Over kerstvie ringen geen woord, zelfs geen on christelijk woord uit de mond van onze grootste puber. Met kerst als christelijke feestdag heeft de foute trui natuurlijk he-le-maal niks van doen. Maar ook ik probeer weieens lollig te doen. Voor mijn zoons kocht ik kerstsokken. Sokken heb ben ze nooit genoeg, de aanbie ding was aantrekkelijk en als het winterpatroon of de tekst "hoho!" ze niet aanstaat, trekken ze hun hoge sneakers er maar over aan. Hoe fout is dat? In Engeland en de Verenigde Staten werd de kersttrui eerder gedragen dan in Nederland. In de jaren zestig waren er hier wel winterse breipatronen met bij voorbeeld sneeuwkristallen. Die wollen trui droeg je dan de hele winter, alleen al omdat je moeder die met bloed-zweet-en-tranen had gemaakt en je hooguit één tot twee andere dikke truien had. Beeldcultuur heeft te maken met de popularisering. In de jaren tach tig droeg Cliff Huxtable in The Cosby Show heel vreemde truien met twijfelachtige patroontjes. Rond de kerstperiode waren dat altijd kersttafereeltjes. Daarmee lijkt de trend van de foute kersttrui te zijn gezet. Kerst. Je hoeft niet eens christe lijk te zijn om kerst aan 'goed' te verbinden. Die versierde spar met lichtjes sleept ons op Oudger- maanse wijze door de donkerste dagen van het jaar, het is lichtthe rapie. Kerst valt in de periode van de zonnewende waarbij wordt ge vierd dat de dagen gaan lengen, het licht het wint van het duister. Kerst kun je ook zien als universeel geboortefeest. Een geboorte is ver bonden aan hoop. Ouders ver wachten dat - met hun kind - nieuwe kansen het licht zien. Het christelijke kerstverhaal staat ook bol van deze verwachtingen, maar is nog wonderlijker. Dit weekend wordt dat verhaal op verschillende manieren over het voetlicht ge bracht: bij muziekuitvoeringen, kerstspelen, kerkdiensten, levende kerststallen. Misschien is het een idee te gaan luisteren? Ik wens u een goede kerst. PZC ONLINE Dan voor Bertie ook maar een wildcard alvast zaterdag 24 december 2016 De kerstmannen maken zich uit de voeten. Alle goede wensen en giften zijn bezorgd. In Zierikzee deed de Santarun vele harten sneller kloppen. Sommige baarden hadden ernstig last van tegenwind, foto dirkjan gjeltema José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zee land. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk TWITTER Pieter Junior @PieterJunior1 @ClaireBoo -Dat tweette Pieter Junior vrijdag op een bericht van de Kustmarathon Zeeland. De organisatie liet weten dat de eerste wildcard van de Kustmarathon 2017 is uitgedeeld aan oud-wielrenner Johnny Hoogerland. De sporter uit Langeweegje richt zich na zijn wielercarrière op hardlopen. Hij deed de afgelopen weken mee aan verschillende Zeeuwse hardloopwedstrijden. De inschrijving van de Kustmarathon opent op 1 januari. De wedstrijd vindt plaats op 7 oktober 2017. UW REACTIE OP BERTIE "Ze is de terechte winnares", zegt Roselinde Mirrer op Face- book. „In je eentje overleven op een eiland, in de finale komen en dan ook nog met Zeeuwse nuchterheid de proeven door staan. Klasse hosternokke!" Piet Moes: „Hoera voor de Zeeuwse nuchterheid. Doei BN'ers." Petra Skippy: „Ik ben als echte Zeeuwse supertrots op onze Bertie. Goed gedaan!!!!" Jenny Dekkers: „Tja een Zeeuwse...die denkt niet alleen 'ik worstel en kom boven', ze doet het gewoon. Trots op mijn Zeeuws zijn." Kijk op www.pzc.nl of IJ @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45