Asielzoeker gaat vrijuit 8 AaquaArt in Museum Het Warenhuis in Axel In Museum Het Warenhuis worden streekgeschiedenis en kunst praehtig geïntegreerd, tot in de bedstee toe. Mindfulness www.hansklok.nl den en enkele van zijn zeelucht landschappen. Hij presenteert ze voor even, 'gevangen' in een mandje. Elders heeft hij de bodem waarop het museum staat gevisua liseerd. Via een reeks schilderijtjes met moerbeiblad bracht hij een verticale lijn aan op de wanden van twee verdiepingenDe sculp tuur van Ton Koops kreeg naast de verzamelde objecten uit de collec tie een plaats in de museumvitri nes. Ze staan er alsof ze er horen. Daarnaast toont Koops vrij in de ruimte opgestelde combinaties van staal en oude voorwerpen. Hij brengt er speels figuren en situa ties mee tot leven. Dat doet Anne Mannaerts met haar inventieve objecten ook. Zij maakt ze van af gedankte apparaten, gereedschap en dierenschedels. Elk object prik kelt je fantasie en biedt aanleiding tot overdenkingen over leven en dood, natuur en cultuur. In het museum zijn nogal wat oude gebruiksvoorwerpen te zien, waaronder ook kannen en bekers van email. De in trompe l'oeuil- stijl geschilderde stillevens van Herman Thielens sluiten daar mooi bij aan. Dat doet het intrige rende tafereel van Bram de Meijer ook. In een mix van tekenen en schilderen roept hij twee oudere vrouwen op. Ze doen me denken aan de generatie die nog lang met die spullen heeft gewerkt. Ze staan stevig, omgeven door flodders op- Koopstoont combinaties van staal en oude voorwerpen. Hij brengt er speels figuren mee tot leven gewaaid strandschuim, als bakens van standvastigheid in een woe lige wereld. Die in de reeks in glas- fusion-techniek uitgevoerde ra men van Frans Kegels een histo- risch-geografische context krijgt. In dit speciaal voor deze tentoon stelling gemaakte ensemble toont hij in heldere kleuren en vormen markante plekken en situaties. Drie van de kunstenaars werken expressionistisch. Gerda Muize- belt voert in heftig handschrift ge schilderde wezens op, vaak vogels. Ik zie ze als specimen die vrijheid en vitaliteit belichamen, maar ook de duistere, geheime kant van de mens belichten. In een land schappelijk geïnspireerd vierluik laat Ria de Lijser me over de streek zweven. Met vette verfvlekken en kleurbanen geeft zij in een met het Tachisme verwante stijl een ei gentijds beeld van de vier seizoe nen. Riek Sanderse neemt me mee naar de zeebodem. Daar en in het steeds in beweging zijnde water oppervlak ligt de aanleiding voor haar keramische objecten. 'Panta rhei'alles stroomt, zei Heraclites, 2500 jaar geleden. „Niets blijft ge lijk, maar alles blijft hetzelfde..." Dat verhaal vertellen de kunste naars van AaquaArt en dat verhaal vertelt het museum. Hoe meer mensen die verhalen beluisteren, hoe meer verbetenheid en verstar ring worden voorkomen. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 38-jarige M. A., die ervan werd verdacht op 16 maart 2013 in het Asielzoekers centrum (AZC) in Goes een mede-asielzoeker met een mes te hebben gestoken, ontslagen van rechtsvervolging. Volgens de rechtbank heeft A. gehandeld uit noodweer. Er was twee maan den cel geëist voor poging toe brengen zwaar lichamelijk letsel. Wat er die nacht precies is ge beurd bleef onduidelijk, omdat niemand iets had gezien. Vol gens A. had het slachtoffer 's nachts bij hem op de deur ge bonkt en een sigaret willen heb ben. Toen ontstond er een vecht partij, kwam hij op de grond te recht en had hij zich met het mes verdedigd. De zaak tegen A. werd bij verstek behandeld. Waar hij verblijft, is onbekend. Stilteweekend De elf in AaquaArt sa menwerkende kunste naars voegen zo een di mensie toe aan de muse umbeleving. Dat doen ze op di verse manieren. De eerste is het in kleine kastjes met voorwerpen en documenten etaleren van hun denk- en werkwereld als opmaat tot hun kunst. Die vertelt het echte verhaal. Sia Braakman speelt in op de his torische dimen sie van de col lectie door weggegooide oude foto's een nieuw leven te geven. De thema tiek van Wil de Velde is verwant. Zij heeft iets met de soldaten uit de Eerste Wereldoorlog. Jongens vaak nog. De Velde schildert hen als naakte mannen. Poserend, een mengeling van kracht, schoon heid, kwetsbaarheid en melancho lie. Glenn Priester gaat verder terug. Tegenover het indrukwekkende schelpenkabinet, waar in open la den een kantwerk van oeroude vondsten ligt, hing hij witte reliëfs op van moerbeibla- NOG T/M 30 DECEMBER CHASSÉ THEATER BREDA WWW.CHASSE.nl of 076 5303132 zaterdag 24 december 2016 Kunst geeft collectie extra dimensie Nico Out RECENSIE 'Vincent' van Wil de Velde. T/m 14/1, 2017. Het Warenhuis, Markt 2, Axel. Wo. t/m za. 11.00- 17.00 uur. 24/12 en 31/12 tot 14.30 uur. Ad Roos Middelburg 8 maandagavonden start: 16 januari 2017 10-11-12 maart 2017 Joke de Vrieze psychosociaal therapeut Gapinge, tel. 06-22868392 www.meditatiezeeland.nl 'Man en boom' van Ton Koops. MIDDAG- EN AVONDSHOWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44