Sophiapolder krijgt open broedplaats voor vogels T 3 Te weinig geld en agenten Anis Amri is dood. Niet de Europese veiligheidsdiensten, maar een groentje rekende uiteindelijk af met de meest gezochte terrorist van Europa. Luca Scata, een 29-jarige politie agent in opleiding, wist niet wie hij tegenover zich had toen hij in de nacht van donderdag op vrij dag een late reiziger met rugzak om zijn papieren vroeg. Dat bleek Anis Amri (24) te zijn, de Tunesi sche hoofdverdachte van de vrachtwagenaanslag op de kerst markt in Berlijn, en hij begon meteen te schieten. Een tweede agent, Christian Movio (36), werd geraakt in zijn schouder. De terrorist werd daarop dodelijk geraakt door de kogels van de jonge Scata. Daar mee kwam een einde aan een vier dagen durende paniekerige klopjacht op een terrorist met een zelfmoordmissie. Want een diepe, diepe, zucht van opluchting galmde gisteren door Europa en door Duitsland in het bijzonder. 'Het is voorbij', vatte de grootste krant van het land, de Bild Zeitung, gisteren het overheersende gevoel samen. Dat Amri werd aangestuurd door de terreurbeweging Islamitische Staat lijdt nauwelijks nog twijfel. Via het jihadistische nieuws agentschap Amac werd zijn daad in Berlijn nog eens opgeëist. Daarbij werd een videobood schap verspreid waarin de Tune siër trouw zweert aan IS-baas Al- Baghdadi. De actie op de kerst markt was een vergelding van wege 'kruisvaarders die moslims bombarderen'. Chaos Na de chaos in Berlijn waarbij eerst een onschuldige Paki staanse asielzoeker hoofdver dachte leek, was er gisteren wei nig twijfel over de identiteit van Amri. De Italiaanse justitie be schikte al over zijn vingerafdruk ken. Die waren vier jaar gelden afgenomen bij eerdere veroorde lingen van de Tunesiër wegens geweldpleging en brandstich ting. Dezelfde vingerafdrukken zouden ook zijn gevonden op het stuur van de Poolse vrachtwagen waarmee maandag de aanslag werd gepleegd die twaalf mensen het leven kostte. Het pistool waarmee Amri op de Italiaanse agenten schoot, kostte eerder het leven aan de Poolse chauffeur wiens truck hij kaapte voor de aanslag in Berlijn. De felicitaties over en weer tus sen Italiaanse en Duits autoritei ten verbloemden nauwelijks dat de Europese terreurbestrijding voor schut had gestaan. Hoe kon een zo gevaarlijke terrorist onge stoord met de trein van Berlijn via Chambéry in de Franse Alpen naar Turijn en Milaan reizen? En hoe konden de Duitse veilig heidsdiensten deze geradicali seerde crimineel, die al was uit gewezen naar Tunesië maar 'in de wacht' zat omdat dat land hem niet wilde hebben, zo onder schatten? In een reactie zei Bondskanse lier Angela Merkel dat Duitsland het aantal uitzettingen van uitge procedeerde asielzoekers zal op voeren. Dat Anis Amri zijn terreurplan op de kerstmarkt in Berlijn kon uit voeren - terwijl hij in verschillende landen als potentiële aanslagpleger te boek stond - verbaast EPU-voor- zitter Gerrit van de Kamp niet. „Al leen al binnen Duitsland werkt de politie met veel verschillende poli tiesystemen. Laat staan dat syste men in Europese landen op elkaar zijn aangesloten. We hebben te ma ken met een enorme technologi sche achterstand." Van de Kamp is voorzitter van de Nederlandse politiebond ACP. Daarnaast is hij voorman van de koepel van Europese politiebonden. Volgens EPU ontbreekt het de poli tie in Europa aan tijd en middelen om terreurverdachten te volgen. „Er lopen veel types als Anis Amri rond", zegt Van de Kamp. „Het vergt enorm veel menskracht om die allemaal in de gaten te houden. De politie in Europa is daar niet op toegerust. De aanslag in Berlijn kwam niet als een verrassing." De Duitse politie dringt al langer aan op uitbreiding van het aantal agenten: alleen al in Berlijn moeten ze 150 potentiële terroristen in de gaten houden. Amri kon na zijn terreurdaad on gehinderd via Frankrijk naar Italië reizen. EPU doet daarom een op roep aan de Europese Commissie om geld vrij te maken voor politie samenwerking. „Europa bouwt aan een economie met vrij vervoer van personen en goederen", zegt Van de Kamp. „Maar bij die ontwikkeling is de veiligheid totaal achtergeble ven. Zware criminelen en terroris ten maken gebruik van onze open grenzen. Daar moet je als politie op inspelen." Volgens EPU moet Europa mini mumeisen aan lidstaten stellen als het gaat om de kwaliteit en de grootte van het politiekorps. An ders ontstaat het gevaar dat er zwakke plekken in Europa ont staan, waar terroristen zich kunnen schuilhouden. Van de Kamp noemt als voorbeelden Servië, Hongarije en Bulgarije. Die lidstaten moeten als gevolg van IMF-leningen bezui nigen op hun politiemacht, terwijl die korpsen toch al niet op sterkte zijn. „Daar zou de Europese Com missie een stokje voor moeten ste ken." natuureiland Sophiapolder bij Hendrik-Ido-Ambacht is de afgelo pen tijd gewerkt aan een open broedplaats voor vogels. Verschil lende bedrijven en fondsen hebben samen met Stichting het Zuid-Hol lands Landschap de aanleg moge lijk gemaakt. De dijk van het natuureiland wordt vanaf 2013 door verschillende soorten kolonievogels gebruikt als broedplaats. Een jaar later bleek de dijk tegen de zomer al veel te snel dichtgegroeid. In de dichte begroei ing kunnen de broedende vogels roofdieren niet goed zien aanko men, waardoor eieren en jongen werden opgegeten. Met de nieuwe, open broedplaats verwacht boswachter Maarten van der Valk van het Zuid-Hollands Landschap weer succesvolle broed- paren in 2017. zaterdag 24 december 2016 [ONOLTPf A Rechercheurs schermen de plek af waar de gedode Tunesiër Anis Amri ligt. fotoepa Groent j e velt truckterrorist Bob van Huet Milaan m Luca Scata is met zijn actie in één klap beroemd, fotofacebook Politie EU is grip kwijt op 'Amri's' De politie komt in heel Europa handen en voeten tekort om ter roristen in de gaten te houden. Die waarschuwing geeft de Eu ropese politievakbond EPU, waarbij 800.000 agenten zijn aangesloten. Koen Voskuil Peter Winterman Den Haag HENDRIK-IDO-AMBACHT Op Vogels kunnen de roofdieren weer zien aankomen, foto boon Politievak- bondbestuur- der Gerrit van de Kamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3