Cruijff op 1 SJOERD MOSSOU Nederland viert zijn eerste kerst zonder Johan Cruijff, onze grootste voetballer ooit. Het kan toeval zijn, maar prompt is de verdeeldheid in voetballand groter dan ooit. 28 VOETBAL KERST ZONDER CRUIJFF Vos nu alweer de beste in veldrit Vorm verlengt contract bij Spurs Cruijff was ook geen groot luisteraar, maar met hem verloren we wel een stuurman Column Of we even onze persoonlijke favorie ten wilden doorgeven voor het Jaar lijkse Sportgala, vroeg collega Pim Bijl. Niet-genomineerden mochten we ook kiezen. Graag zelfs. Pim ging daar dan een stuk over maken voor in de krant, compleet met leuke lijstjes erbij, onder het motto: de keuze van het AD. Om heel eerlijk te zijn: ik ben niet zo goed in Sportgala's. Om en nabij Falko Zandstra ben ik gestopt met schaatsen kijken, want er wint toch al tijd een Nederlander, en van alle sporten die ik ooit live in een stadion zag, was schaatsen veruit de langste zit, met al die oeverloze, zaaddodende rondjes linksom. Turnen? Je kunt me alles wijs maken. Handbal? Ik ken alleen Tess Wester, u snapt wel waarom, en vooruit: het vriendinnetje van Rafael van der Vaart. Formule 1? Van mijn eigen auto weet ik de accu niet eens te vinden, laat staan de V-snaar. Behalve voetbal kijk ik alleen regelmatig naar wielrennen, maar ook op dat vlak ben ik beslist geen kenner. De Olympische Spe len: geweldig om een paar keer mee te ma ken, fascinerend evenement, maar ook een nogal blije jamboree. om op te stemmen dit jaar, wat het lastig maakte om een beetje recalcitrant te doen. We deden godbetert niet eens mee op het EK. Niemand brak glorieus door. Heel flauw van me misschien, maar sinds een vergeten clubje turnmeisjes tot Sport ploeg van het Jaar werd gekozen in 2002, en Feyenoord met zijn UEFA Cup niet, kijk ik een tikje cynisch naar die he le verkiezing. Dat eeuwige cliché dat andere sporters wél hard trainen, en dat voetballers conserva tieve, luie en arro gante zakkenvullers zijn: ik word er tege lijk doodmoe en la cherig van. Die infantiele ja loezie jegens voetbal altijd onder veel andere sporters; alleen dat was al een reden om PSV dit jaar alsnog in mijn Sportploegen Top drie te wurmen. Een nogal vergezochte poging tot provoca tie. Kinderachtig ook, ik weet het, maar ik wist even niets beters. Tot woensdagavond. Die ode aan Johan Cruijff bij het Sportgala, met zoveel smaak gebracht door de NOS, door de artiesten op het podium, en door Frank Rijkaard met zijn schitterende bosloop-anekdote. Het was een haast on-Nederlands eerbe toon, met een perfecte balans tussen beeld, lyriek en muziek. Dat jongetje links op het podium ook, in precies de goede trui, een balletje hooghoudend zoals Jopie ui: Beton dorp vroeger. Stom van me, achteraf, met mijn domme lijstjes. Natuurlijk was Johan Cruijff de Sportman van 2016, en ook de Coach van het Jaar, en als we dan tot bezig zijn: ook de Sportploeg en de Sportvrouw, allem tal tege lijk. Wie anders, in vredesnaam. Sinds 2002 kijk ik een tikje cynisch naar die hele verkiezing bij het Sportgala Intuïtie. Alles op intuïtie. Het is aannemelijk te den ken dat Johan Cruijff de eerste mens op aarde was die eerst met zijn voeten dacht, en pas daarna, een nanoseconde later, met zijn hersenen. Volgens bewonderaar en oud-ploeggenoot Jan Mulder werkte het zenuwstelsel bij Cruijff precies andersom ten op zichte van dat van ons, aardse ster velingen. Althans, zo schreef Mul der in zijn prachtige afscheidsver- haal: de voeten stuurden bij 'Cruijffie' de hersenen aan, niet andersom. „Voordat ik een fout maak, maak ik die fout niet", zei Cruijff - een oneliner die minder Cruijfïï- aans is dan hij misschien lijkt. Hij was niet zozeer een rationele voet baldenker, maar een instinctieve. Wie op zijn gevoel durft te ver trouwen, komt veel minder in een spagaat van vertwijfeling. Zie hier ook de identiteitscrisis van het Nederlandse voetbal, nog eens uitvergroot in de laatste maanden, zonder Cruijff, de grondlegger en hoeder van onze nationale voetbalidentiteit. Die on navolgbare kakofonie van menin gen over 'de toekomst van het Ne derlandse voetbal'. Al die argu menten en tegenargumenten. Al die scepsis en al dat cynisme. Die verlammende discussie, over elke komma, waarbij heel veel wordt geroepen en weinig wordt geluis terd. Cruijff was ook geen groot luis teraar. Maar met hem raakten we een stuurman kwijt die zei: volg mij maar. Vertrouw op mij, ik heb al lang gezien welke kant we op moeten. Eentje die, zelfs als al lang gebleken was dat zijn route nergens toe leidde, nog steeds geen twijfels kende. En warempel: opnieuw sprongen zijn trouwe volgelingen op het schip, de scepti ci achterlatend op de kade. Was er met Cruijff minder ge doe en discussie dan zonder hem? Nee, zeker niet. Zijn hang naar in tuïtie leidde ook tot hevige contro verse, vooral als zijn intuïtie hem in de steek liet, of als het hevig vloekte met de ratio van anderen. De Fluwelen Revolutie bij Ajax: een heviger stammenstrijd zal in ons voetbal nooit meer worden uitgevochten. Zijn slachtoffers en gezworen vijanden zullen het niet hardop zeggen, maar ergens zal het ze misschien best bevallen, een kerst zonder Cruijff. In de zin van: wel zo rustig. De macht die hij had, of die hem werd toege dicht: het had óók vaak een ver lammende werking. Het bracht soms complete organisaties -Ajax, de KNVB, soms ook Barce lona - in een totale kramp. Maar Cruijff was wél een baken. Hij ging voorop, zelfs als hij dat niet eens zozeer van plan was. Dan tilden zijn apostelen hem op het schild als ze dat goed konden gebruiken. Als het om vrienden ging, kwam zijn intuïtie nog wel eens in conflict met de loyaliteit die hij voelde, en die binnen zijn netwerk boven alles ging. „Bij Jo han gaat loyaliteit boven kwali teit", zei Piet Keizer daar ooit over - vanaf dat moment definitief geen vriend van Cruijff meer. Wereldsterren In Voetbal International vertelde Cruijffs beste vriend, Rolf Grootenboer, hoe hij en de kleine 'Jopie' ballenjongens waren bij de Europa Cup-finale van 1962 in Am sterdam, tussen Benfica en Real Madrid. Na afloop sloop de kleine zaterdag 24 december 2016 Met Cruijff verloren we onze intuïtie @sjoerdmossou Er waren geen fatsoenlijke voetballers VELDRIJDEN Marianne Vos lijkt weer hele maal de oude. De Brabantse, zevenvoudig we reldkampioene veldrijden, zege vierde gisteren in de Superpres tige van het Bel gische Diegem. Het was pas haar tweede veldrit na een af wezigheid van bijna twee jaar. Bij de mannen versloeg Ma- thieu van der Poel zijn rivaal Wout van Aert opnieuw. VOETBAL Michel Vorm staat ook vol gend voetbalsei zoen onder con tract bij Totten- ham Hotspur. De 33-jarige Neder landse keeper verlengde giste ren zijn contract tot medio 2018. Vorm is reserve doelman bij de Spurs, achter de Fransman Hugo Lloris. De vijftien- voudig internatio nal speelde in anderhalfjaar 26 duels voor de Londense club. ■E o a Sjoerd Mossou Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28