Energietarief eerder melden E 21 voor Monte dei Paschi en bankensector Uitgerommeld voor 7 miljard 54.s prescan DEUTSCHE BANK dei Paschi zijn eigen reddingsplan rond zou krijgen, was niet al te groot - is of het wel mag, wat de Italiaanse overheid wil. Het ant woord is ja, onder voorwaarden. In de in 2014 opgestelde regels voor het redden van banken is welis waar afgesproken dat aandeel- en obligatiehouders de eerste klappen opvangen, er zit wel een uitweg in. Die hebben de Italianen geno men. Als uit een stresstest blijkt dat een bank in normale omstan digheden aan de eisen voldoet maar bij tegenslag door zijn hoe ven zakt, mag de overheid een zo genaamde preventieve herkapita lisatie inzetten. Die moet voorko men dat de bank omvalt. Opschieten Maar als de overheid nog steeds mag inspringen om erger te voor komen, wat zijn we dan eigenlijk opgeschoten met die nieuwe re gels? Toch wel iets, zegt Dirk Schoenmaker, hoogleraar aan de Rotterdam School of Manage ment. „De afspraak is dat niet al leen de staat bijspringt. Eerst moe ten aandeel- en obligatiehouders geld ophoesten, tot 8 procent van het balanstotaal van de bank. Pas dan mogen tegoeden van de over heid worden aangesproken. Wat de Italiaanse overheid nu heeft ge daan, is de onrust wegnemen door voor de kerst nog de oprichting van het fonds aan te kondigen." Kwijt Hoe de aandeelhouders en obliga tiehouders van de bank gaan bij dragen, wordt later bekend. Minis ter Dijsselbloem zei gisteren dat hij pas na het horen van die details écht kan beoordelen of het mag, wat de Italianen doen. Als private partijen echt tot 8 procent van het balanstotaal moeten inbrengen, komt dat neer op een bedrag van rond de 13 miljard euro. „Ik vraag me af of het daarvan komt", zegt Schoenmaker. „De aandeelhou ders zullen hun geld wel kwijt zijn, maar ik denk niet dat dit ook voor de obligatiehouders geldt." Onder de obligatiehouders zijn veel gewone Italianen. Die zouden hun kapitaal in rook zien opgaan als het tot liquidatie komt en dat is om allerlei redenen onwenselijk. Nog zo'n heikel punt: is de 20 miljard euro genoeg om het ver trouwen in de Italiaanse banken te herstellen? Goldman Sachs stelde eerder al dat in het ergste ge val 38 miljard euro nodig is. De prijsvechter vraagt de Autoriteit Consument en Markt (ACM) om een wettelijke termijn van zes we ken. De toezichthouder verplicht le veranciers hun nieuwe tarieven 'tij dig' te melden aan klanten. Uit een rondgang door Gaslicht.com blijkt dat de 16 grootste energiebedrijven die plicht zeer uiteenlopend inter preteren. Bijna de helft meldt ta riefswijzigingen pas kort voor het contracteinde of helemaal niet. De nieuwe variabele tarieven worden vaak pas kort voor het ingaan - jaar lijks op 1 januari en 1 juli - gemeld, of zelfs daarna. Alleen het Zeeuwse Delta maakt ze ruim van tevoren bekend. Nuon doet dit minimaal één week voor de wijziging, Essent twee weken voor de verandering en Eneco 'uiterlijk een week na de wij ziging'. Dupe Volgens Ben Woldring, eigenaar van Gaslicht.com zijn consumen ten de dupe. „Zij betalen, zelfs als ze na de melding zo snel mogelijk een nieuw contract afsluiten, tijdelijk de nieuwe prijs. Die extra kosten kunnen oplopen tot tientallen euro's, omdat variabele tarieven vrijwel altijd hoger zijn dan tarie ven van verlengingsaanbiedingen of acties." Deze maand is de zaak extra urgent: in januari laten veel aanbieders hun variabele tarieven voor het eerst in jaren weer stijgen. De ACM laat weten met interesse kennis te nemen van het onder zoek. „Bedrijven die onduidelijk zijn over prijzen en voorwaarden, zorgen voor oneerlijke concurren tie", zegt een woordvoerster. „Wij gaan kijken of energiebedrijven de regels goed interpreteren." Opzegtermijn De energieleveranciers zelf zijn zich van geen kwaad bewust. „Zo als elk jaar hebben wij onze klanten tussen begin en half december in gelicht over onze nieuwe tarieven", zegt woordvoerder Anouk IJfs van Nuon. Ze wijst er op dat Nuon stan daard een opzegtermijn van een maand kent. „Dat geeft klanten bij een tariefswijziging die uiterlijk twee weken vooraf bekendgemaakt wordt, anderhalve maand om kos teloos over te stappen. Kortom, de zes weken waar Gaslicht om vraagt." Essent is eveneens van mening 'tijdig' te zijn. „Mochten klanten vinden dat ze meer informatie no dig hebben, dan zijn we graag be reid daarnaar te kijken", aldus zegs man Ronald Sutmuller. „Maar die signalen hebben we niet ont vangen." 3 dagen in de heuvels van Zuid-Limburg incl. diner hoteldeal.nl I voor meer informatie I C088-0331506 Bijna een kwart van de Nederlanders heeft een te hoog cholesterolgehalte Total Body Scan Laboratorium- van€1.030,- £890," €199," zaterdag 24 december 2016 lapt de burger Deutsche Bank is 7 miljard euro kwijt aan een schikking over rommelhypotheken in de VS. Die boete valt lager uit dan sommen die eerder zijn genoemd, maar analisten spreken nog steeds van een enorm bedrag. Toch levert de boete geen directe bedrei ging op voor het voortbe staan van de bank. Op de beurs klom het aandeel licht. Eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem: „Ik ben tevre den dat de boete de financi ële stabiliteit niet bedreigt." Energiebedrijven melden hun nieuwe stroom- en gastarieven vaak pas op het laatste moment. Dit blijkt uit onderzoek door Gaslicht.com, dat stelt dat klan ten daardoor te veel betalen. David Bremmer Voorthuizen Gasthof Euverem 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x 3-gangen dagmenu op de eerste dag Hotel op Zoover beoordeeld met een 8,4 Bezoek Valkenburg, Maastricht en Aken slechts Hoteldeal.nl/K12241 Een te hoog cholesterolgehalte is een risicofactor. Het vergroot de kans op hart- en vaatziekten, zoals slagaderverkalking. Een uitgebreid laboratoriumonderzoek onderzoekt het functioneren van je organen en het bloedbeeld, waaronder je cholesterolgehalte. Preventief medisch onderzoek kan vroegtijdig aandoeningen opsporen waardoor je er op tijd bij bent en de kans op genezing groter is. t/m zaterdag 31 december '16 onderzoek Bekijk de voorwaarden op prescan.nl/optijd Kijk op prescan.nl/optijd of bel 074-255 9 255 d K de beste zore is uit voorzora

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21