a <D DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 D 20 miljard euro belastinggeld Acht jaar na de crisis moet de overheid nog steeds inspringen als banken dreigen te sneuvelen. Gisteren lapte de Italiaanse overheid 20 miljard euro om Monte dei Paschi en de rest van de sector overeind te houden. NN Group Deutsche Bank Delta Arcelor Mittal Iagellakkende Tijn redt niet alleen de aan longontsteking lijdende kinderen via Serious Request, hij redt inmiddels ook Serious Request zelf. De dj-actie in het Glazen Huis haalt dit jaar het laagste bedrag tot nu toe op. Waarom spreekt een zieke heldhaf tige jongen van 6 meer aan dan 900.000 doodzieke kindjes? Nogal wiedes, denkt u misschien. Tijn is te zien en aan te raken en de details van zijn verhaal bezorgen ons alle maal kippenvel. Rond de kerst zijn het vooral deze 'warm glow '-dona teurs die in actie komen en niet zo zeer de zogenaamde altruïsten. Het kippenvel maakt dat we iets willen doen en dat doen geeft ons die warme gloed. Een type 'pure al truïst' geeft met het hoofd, en kiest een goed doel op basis van bewe zen effectiviteit. Het gekke is: als je het de men sen vraagt in een enquête, dan lij ken ze allemaal wel van het type 'pure altruïst'. Ze zeggen namelijk dat hun beslissing om te geven ervan afhangt of het doel echt be reikt wordt. Twijfel over wat er aan de strijkstok blijft hangen is de be langrijkste reden om niet te geven. Serious Request nam dat soort en quêtes veel te serious en overstelpt de bezoeker van de site met feiten: wie treft het? Waar? Wat kun je doen? En hoe effectief zijn hun eer dere acties gebleken? Volgens de branchevereniging Goede Doelen is dat de juiste manier omdat 'men sen kritischer worden op wat en waaraan ze geven'. In Studio Eras- mus roept econome Kelly Liket de mensen zelfs op om eerst op give- well.org te kijken wat de hoogste bewezen impact van je te geven euro is voordat je tot actie overgaat. Een slechter advies dan dat van Liket is haast niet denkbaar. Nieuw onderzoek laat namelijk zien dat kleine donateurs, zoals de meesten van ons, geneigd zijn minder te willen geven als iemand je erbij vertelt hoe het zit met bewezen ef fectiviteit en zo. Grote donateurs, zoals steenrijke filantropen en be drijven, willen juist meer geven als ze weten wat hun geld precies aan richt. Vertel erbij hoe het zit met bewezen effectiviteit en weg is de brok in je keel Toen ik donderdag de krant opensloeg en het artikel Zijn we het Glazen Huis beu zag, viel mijn oog op de poster waarop stond: 'Het Rode Kruis kan hiermee 333 klinie ken een medische basisuitrusting geven'. De brok in mijn keel door het zojuist gelezen stukje over die lieve Tijn was gelijk verdwenen. Dat soort feiten over 333 klinie ken halen me uit de 'warm glow'- stemming. Ze brengen me aan het mijmeren over hoe een medische basisuitrusting in een ziekenhuis in Ghana er bijvoorbeeld zou uit zien. Beelden van roestvrijstalen scharen, scalpelmessen en groene jassen verschenen in mijn hoofd. Ik sloeg de pagina snel om. De kracht van gevoel moet niet worden onderschat. In Engeland zat een blinde bedelaar op straat met een stuk karton waarop stond 'Help me, I am blind'. Bijna niemand gaf geld. Even later liep een vrouw langs. Ze hurkte naast de blinde man neer, pakte het karton en schreef met een dikke stift op de achterkant: 'It's a beautiful day, but I can't see it'. Het geld stroomde binnen. Het treffendst werd de val van Monte dei Paschi di Siena, de oud ste bank ter wereld, gisteren mis schien wel beschreven door Marco Eiser, partner van een Britse inves teringsmaatschappij in Rome. „Het is een nationale tragedie", zei hij tegen persbureau Bloomberg. „Monte dei Paschi overleefde de in quisitie, de eenwording van Italië, fascisme en twee wereldoorlogen. Maar het kon niet op tegen wanbe stuur en corruptie van bankiers en politici in de 21e eeuw." De Italiaanse bank bezweek gis teren onder de reusachtige last van niet-presterende leningen - lenin gen die nooit meer terugbetaald gaan worden. Die bedroegen op een gegeven moment liefst het vijf- tigvoudige van het balanstotaal van de bank. In totaal hebben Italiaanse banken 360 miljard euro aan 'slechte schuld' openstaan. Dat is een vijfde van het nationale inko men, en een onhoudbare situatie. Daarom, en vooral ook omdat een privaat reddingsplan voor 'Monte' deze week sneefde en daar door een acuut liquiditeitstekort dreigde, besloot de Italiaanse over heid gisteren een steunfonds op te richten. Dat is gevuld met 20 mil jard euro aan belastinggeld. Het al ternatief was een bankrun op de Toscaanse instelling, en de dreiging dat de olievlek zich over de Itali aanse en Europese bankensector zou verspreiden. Fouten Zo is acht jaar na het uitbreken van de grootste bankencrisis sinds mensenheugenis één ding in elk geval niet veranderd: als puntje bij paaltje komt draait de belastingbe taler op voor de fouten van falende, zwendelende bankiers. Ondanks heel veel politici die na 2008/2009 in koor riepen dat dit nooit meer zou gebeuren, en ondanks nieuwe bankenregels die dit voor elkaar moesten boksen. Banken zijn nog steeds te groot om failliet te gaan. De overheid durft het in elk geval nog niet aan om het systeem eens real life te testen. De vraag die al weken boven de markt hangt - het geloof dat Monte @sandraphlippen Warm aevoe m It's not the economy, stupid! Welvaartsindica tor van Rabobank en Uni versiteit Utrecht legt in tegenstelling tot bbp de vinger op de juiste plek. Nivelleren is geen feestje. Asschers plan nen om hoge inkomens 60 procent te belasten hebben volgens CPB en Bas Jacobs niet het ge wenste effect. Het spel is uit: NN en Delta Lloyd geven elkaar het jawoord. UJ Sandra Phlippen is chef economie O zaterdag 24 december 2016 Delta Lloyd heeft zijn verzet tegen een over name laten varen. De boete die moet worden be taald voor de rommelhypothe- ken is lager dan gevreesd. De 'eigen' aan deelhouders waren minder te vreden over de overname door NN. Aan het eind van de week moest de staalgigant in leveren op het Damrak. O m Opnieuw Sander van Mersbergen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20