'Sluis maakt openhouden schaatsbaan lastig' Syrisch gezin uit Vogelwaarde haalt geld op voor verwoeste stad Primeur voor Ambras met streeklintje 7 Familie Kazanji vluchtte uit het verscheurde Syrië en belandde in Vogelwaarde. Aleppo was een prachtige stad, niets is er van over zv aida Kazanji (42) laat een foto op de telefoon van echtge noot Abdullah (52) zien. Een doormid den gekliefd flatgebouw, ergens in de Syrische brandhaard Aleppo. De familie Kazanji woonde op de vijfde verdieping. Abdullahs broer en zijn familie ook en waren thuis toen de raket insloeg. „Hij riep steeds naar zijn kinderen in de an dere kamer dat ze niet bang moes ten zijn. Dat hij nog leefde. Er zijn zeven mensen overleden. Mensen die ik vijftien jaar lang gekend heb." De raket kwam van Bashar (al-Assad, red.), Hezbollah of Rus land, weten ze zeker. De familie Kazanji woont nu twee jaar in Vogelwaarde, maar hun hart ligt in Aleppo. Maida: „Ik kan zeggen dat ik thuis ben. Mijn kinderen zijn blij en doen het goed op school. Maar toch, veel familie woont in Aleppo. Ik kan alleen niet terug naar een plek die kapot is." Het was wel een overgang, van een stad met vijf miljoen mensen naar Vogelwaarde. Maida kan er om la chen. „Als ik 's avonds een rondje loop, denk ik: 'waar zijn de men sen?'. In Aleppo waren de winkels tot twee uur 's nachts open'." Toch is het gezin redelijk ingeburgerd. De tweeling Rebecca en Hanna (10) spreekt vlekkeloos Nederlands en heeft het naar de zin op basis school De Schakel, Jessica (15) zit op De Rede in Terneuzen. Maida werkt voor vluchtelingenwerk in Hulst. Aleppo is echter nooit ver weg. De beelden over de vernieti ging van de stad zijn dagelijks op tv. Daarom besloot de familie in actie te komen. Het haalde 500 euro op voor onder meer dekens. En medicijnen voor een familielid dat onlangs kanker kreeg. Donder dag is het geld verstuurd naar een bekende in Turkije, die via zijn broer in Aleppo zorgt dat het in de juiste handen komt. „We moeten het doen via iemand die we ver trouwen, anders verdwijnt het geld. Een neef van me is priester en koopt de spullen", aldus Abdullah. Vooral familie en vrienden gaven gul. Abdullah en Maida hopen na Nieuwjaar ook meer inwoners van Vogelwaarde op te trommelen. „We gaan niet zomaar geld vragen, maar gaan lekker Syrisch eten ver kopen." Dat doen ze op advies van een groep vrijwilligers die zich in zet voor de ongeveer 35 migranten die in Vogelwaarde wonen. Maida: „Slechts tien procent zegt dat wij hier niet welkom zijn. Alle anderen zijn heel vriendelijk en gastvrij." KERSTSTEMMING Even geen tranen met de feestdagen EMMADORP De band Ambras kreeg gisteravond het allereerste Zeeuws-Vlaamse lintje opgespeld door Hulster burgemeester Jan- Frans Mulder. De bandleden wer den verrast in café 't Verdronken land in Emmadorp. Niet geheel toe vallig, want het idee voor de onder scheiding komt van uitbaatster Gina Poppe. „Ambras betekent veel voor Zeeuws-Vlaanderen, ik dacht: zij verdienen een lintje." Stichting De Zeeuws-Vlaamse Vlag omarmde haar idee en ontwierp de erepenning voor bijzondere ver diensten. „Het is uitgegroeid tot een officieel gebeuren, mét certifi caat." De schaatsbaan van de MVS en de naastgelegen N'Icebar gingen vo rige week vrijdag open en blijven tot 8 januari staan. De verkregen vergunningen beperken de moge lijkheden. Zo mag er in totaal maar twaalf dagen alcohol worden ge schonken, en moet de bar om 22.00 uur dicht. De MVS schonk tijdens de opening en ook de dagen erna echter wel alcohol, constateerden handhavers van de gemeente Sluis, terwijl dat pas sinds afgelopen dinsdag mocht. Dat leidde tot een boete van 3.000 euro. „Laat duide lijk zijn: wij staan niet boven de wet en dienen ons dus aan regels te houden", erkent MVS-voorzitter Sancho Jansen. „Puur juridisch kunnen we hier dus niets tegen in brengen." De ondernemers maken echter nogal wat kanttekeningen bij de handelswijze van Jetten. „De afge lopen jaren hadden we ook deze vergunningen en is er nooit ge handhaafd. En nu wordt er op elke pietluttigheid gelet en worden we constant gecontroleerd." Volgens Jansen is de MVS op het gemeentehuis verkeerd voorge licht. „In de voorbereiding zijn we niet goed geadviseerd wat er mo gelijk is. En dan zeggen ze nu dat we de verkeerde vergunningen hebben. Had ons dan beter geadvi- Er wordt opeens op elke pietluttigheid gelet seerd! In andere plaatsen hebben ze toch ook wekenlang volledig in gerichte schaatsbanen staan? Dit is een voorziening waar iedereen wat aan heeft. Dat zou de gemeente ook moeten beseffen." Burgemeester Jetten reageert enigszins gepikeerd. „We praten en denken al sinds vorig jaar no vember mee met de MVS. Er is heel veel tijd vanuit onze organisa tie aan besteed. Dat heeft geleid tot het verlenen van deze vergunnin gen. Daarin staat duidelijk wat wel en niet mag. Als je die dan doelbe wust gaat overtreden en, ondanks waarschuwingen, gewoon je eigen zin doet, dan kan ik als burgemees ter toch niet anders dan een boete opleggen?" De situatie laat zich niet vergelijken met die in andere plaatsen, vindt Jetten. „Hier is sprake van een aparte, zelfstandige en tijdelijke horecavoorziening. Daar zijn nu eenmaal regels voor." zaterdag 24 december 2016 'Met ons hart nog steeds in Aleppo' Bob Maes Vogelwaarde Abdullah, Maida, Rebecca, Hanna, Mikhail en Manou (vlnr). Op de tv de verwoeste flat. FOTO RONALD DEN DEKKER - Maida Kazanji Het huis van de Kazanji's is met de kerstboom en versiering vrij dagochtend al helemaal in kerst stemming. Op tafel staan Syri sche gerechten. Rijst met vlees, gewikkeld in druivenblad. Be doeld voor de familieleden die elders in Nederland en België wonen en kerst komen vieren in Vogelwaarde. Nichtje Manou (25) is overgekomen uit Antwer pen, waar ze al twintig jaar woont. Ook neef Mikhail (29) is er al. Hij woont in Den Haag. Hij studeerde tot drie jaar terug wiskunde op de universiteit van Aleppo. Totdat hij vlak voor zijn afstuderen te horen kreeg dat hij verplicht in het leger van presi dent Assad moest. „Ik wilde geen mensen vermoorden. Ik vluchtte met de familie, want als ik zou weigeren zouden ze ieder een oppakken." Met dat en alle andere vreselijke verhalen over Aleppo in het achterhoofd, gaat de familie de kerstdagen in. Even geen tranen om Syrië, maar genieten met elkaar. Zelfs de verslaggever en fotograaf zijn uitgenodigd om aan te schuiven, "ledereen is hier welkom." De Middenstands Vereniging Sluis (MVS) is boos op burge meester Annemiek Jetten. Die maakt het de ondernemers wel erg moeilijk om een schaats baan met een bar op de Markt in Sluis draaiend te houden, vindt de MVS. Martijn de Koning Sluis - Sancho Jansen, voorzitter Middenstands Vereniging Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 180