Vrijwillige opnames nemen toe 6 ZorgSaam opent nieuwe ontvangsthal m Jacquelines balie staat een stuk ver der naar voren dan vroeger en heeft een verlaagd deel met beenruimte waardoor mensen met een rolstoel gemakkelijker kunnen aanschui ven. De Jaeghers werkplek is splin ternieuw, maar toch haalt ze er nog even een doekje over. Het bord 're ceptie' ontbreekt. Of het er gaat ko men is nog maar de vraag. Waar schijnlijk niet. Waarom immers zo'n bordje als iedereen als vanzelf naar haar balie loopt? Dat was nu precies de gedachte van ZorgSaam: de ontvangsthal zo danig inrichten dat de mensen als vanzelf naar de receptie en het zie kenhuis in geleid worden. Woord voerder René Maas wijst naar de vloer. Een diagonale lijn, waar te gels in planken overgaan. „In de vloer zie je hoe je moet lopen. Je gaat als vanzelf naar de receptie." De gastvrouw staat in de ver nieuwde hal aan een soort spreek gestoelte. Verwarring over bij wie je moet zijn, is verleden tijd. Ook hier geen bordje 'gastvrouw'. „Geen probleem", volgens Ingeborg Velt- hoen van ZorgSaam. „De gastvrou wen en de receptionisten werken nauw samen." Albron, de keten die het restau rant bij Zorgsaam uitbaat, heeft het gros van de rekening voor de ver nieuwing van de entree betaald. „Wij zijn met de vernieuwing van Albron meegelift en hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om het nu klantvriendelijker in te rich ten", legt Maas uit. „De boel is op gefrist en vernieuwd, en we hebben wat onvolkomenheden opgelost. De toiletten zijn nu bijvoorbeeld wat beter vindbaar." In de vloer zie je hoe je moet lopen. Je gaat als vanzelf naar de receptie Het restaurant onderging echt een metamorfose. Een andere vloer, andere kleuren, een andere inrichting en een ander assorti ment. „We zijn gevestigd in een ziekenhuis waar we mensen beter willen maken. Vandaar dat we nu een gezonder assortiment aabieden dan voorheen", verklaart Elma Brandsma, conceptmanager van Al bron. „Salades, verse broodjes en sappen worden nu nadrukkelijker geëtaleerd." IN DE REGIO Kerstverhaal voor allerkleinsten Wandelingen door natuur Zwin Bij de kliniek voor verslavingszorg van Emergis in Kloetinge hebben zich ook dit jaar weer mensen ge meld die zichzelf gedurende de feestdagen uit voorzorg laten opne men. De kerst heelhuids doorko men is voor mensen met een alco hol- of drugsprobleem een hele op gave. 'Bed op recept' kan dan on derdeel zijn van een behandeling. GGZ-instelling Emergis heeft deze week daarnaast opvallend veel crisisopnamen gehad. „Daar zou een relatie kunnen zijn met de na derende kerstdagen", denkt versla vingsarts Ralph van de Wijnckel. van instelling voor geestelijke ge zondheidszorg Emergis. Volgens woordvoerder Mireille Aalbers van de politie is er tijdens de feestdagen een lichte toename van huiselijk geweld. Daarbij speelt dan in 6o procent van de gevallen alcohol een rol. In de donkerste tijd van het jaar genieten achter de verlichte ramen families van de feestdagen. Maar veel verslaafden hebben nog maar weinig contacten met vrienden of familie. Groot is de verleiding om een paar flessen sterke drank te ha len of een paar grammetjes cocaïne, zodat het toch 'gezellig' wordt. „Bij ons heeft het begrip 'witte kerst' een heel andere betekenis", zegt Van de Wijnckel. Zo'n 70 procent van zijn cliënten heeft een alcohol probleem. Het overgrote deel van de drugsgebruikers neemt daar naast stevig in. „Drank is de hoofd moot van ons werk. We krijgen steeds meer aanmeldingen en de problemen waarmee deze mensen kampen, zijn ook nog eens ernsti ger. Voor gezinnen waarin sprake is van drankmisbruik, zijn de feestda gen een heel verdrietige periode." MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag AARDENBURG Zondag Maandag zaterdag 24 december 2016 Bordje 'receptie' is niet meer nodig „Het is een mooie inkom gewor den. Overzichtelijk, fris en van deze tijd." Jacqueline de Jaeg- her, receptioniste bij ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen is dik tevreden over haar nieuwe werkplek bij de entree van het ziekenhuis. Guido van der Heijden Terneuzen - René Maas, woordvoerder HULST/KOEWACHT Veel diensten in de regio staan tijdens de kerstperiode in het teken van Kindje Wiegen. In deze traditie wordt het kerstverhaal in beeld gebracht voor peuters en kleuters. De kerk in Koewacht besteedt zaterdag 24 de cember om 16.00 uur aandacht aan Kindje Wiegen. Op Eerste Kerstdag (15.00 uur) wordt het kerstverhaal op gevoerd in de Willi- brordusbasiliek in Hulst. KNOKKE-HEIST De provincie West- Vlaanderen bege leidt de komende weken meerdere wandelingen door natuurgebied Het Zwin, tussen Re- tranchement en Knokke. Van maan dag tot en met vrij dag zijn er kerst wandelingen. Deel nemers gaan met een gids door het park. Aanvang is steeds om 14.00 uur. Daarnaast worden van maandag 2 ja nuari tot en met vrijdag 6 januari 'stiltewandelingen' gehouden. Vertrek dagelijks om 15.30 uur. Vertrekpunt van alle tochten is de ingang van het park aan de Leon Lippensdreef bij Knokke-Heist. Mee lopen kost 18 euro, kinderen betalen 6 euro (tot en met 6 jaar gratis). Deelne mers wordt geadvi seerd laarzen aan te trekken. Inschrijven via info@zwin.be. De nieuwe entree in ziekenhuis ZorgSaam is overzichtelijker voor bezoekers, foto ronald den dekker WETHOUDER IS KEIZER AXEL Keizer Augustus leek precies op wethouder Frank Deij (op de foto achter de drie kinderen). Tijdens de Herder- tjestocht wandelde Axel gisteravond door een levende Kerststal. Wie goed keek, herkende meer bekende gezich ten in de figuranten. Voor het vierde jaar werd het kerstver haal uitgebeeld, verteld en gezongen tijdens een twee kilo meter lange tocht door de stad. Dit jaar naast een echte baby als kindje Jezus, natuurlijk ook Maria, Jozef, engelen, herders en drie wijzen die van de kant van Hulst vandaan kwamen, foto ronald den dekker De verleiding van drank en drugs tijdens feestdagen is extra groot. Mensen kunnen zich uit voorzorg melden bij Emergis voor een bed op re cept. Ondine van der Vleuten Kloetinge Coensdike, 14.00 uur: 't Praetüüs; AXEL Poolse Be graafplaats aan de Burchtlaan, 17.00 uur: lichtjes plaat sen op oorlogsgra ven HEIKANT Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; KOEWACHT Katho lieke kerk, 16.00 uur: Kindje Wiegen; TERNEUZEN De Veste, 8.30 uur: Koersbal; De Zee meeuw, 14.00 uur: Prijskaarten; Grote Kerk, 22.00 uur: Kerstviering Leger des Heils; AXEL De Halle, 10.00-17.00 uur: Vogelexpositie Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden; HULST Willibrordus- basiliek, 14.30 uur: Kindje wiegen; AXEL De Halle, 10.00-16.00 uur: Vogelexpositie Zeeuws-Vlaamse Vogelvrienden; OSSENISSE Hof ter Nesse, 14.00 uur: Kaarten; SINT JANSTEEN Café Lazarus, 14.00 uur: Toep bil- jarttoernooi; Café Ambiance, 14.00 uur: Darttoernooi; TERNEUZEN Porgy Bess, 15.00 uur: Kerstrecital Ma- thieu van Bellen en Nicolas van Poucke; Museum café De Vliegende Hollander, 12.30 uur: Dikke Buuk- etocht over 10 kilo meter, per fiets of lopend naar De Griete;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 179