Doorstroomnuis Goes is een schot in de roos Winkels Reimerswaal mogen met kerst open 7 11 Het kromme deel van welke straat in de binnenstad werd vroeger ook wel 'de Kromme Elle boog' genoemd? 12 In welk jaar vond de grote brand plaats die vijf zesde deel van de stad verwoestte? 14 Het Slachtveld had tussen Het is deze maand 650 jaar geleden dat Tholen stadsrechten kreeg. Er is sinds 1366 veel ge beurd. Bijna de hele stad brandde af, bruggen werden gebouwd en weer afgebroken en door de aanleg van de Oesterdam werd het stadje ook vanuit Zeeland goed bereikbaar. Het is maar een kleine greep uit de gebeurtenissen van de afgelopen 650 jaar. Test zelf uw kennis over de geschiedenis van Tholen met de vijftien onderstaande vragen. De antwoorden kunnen wor den ingevuld op onze website, maar mogen ook worden gemaild naar R.Paardekam@pzc.nl. Wie niet over internet beschikt, mag ze ook op een papiertje schrijven en vóór 6 januari op sturen naar de PZC (onder vermelding van 'quiz Tholen1), Edisonweg 37e, 3480 KA Vlis- singen. Onder de inzenders met de meeste juiste antwoorden verloten we een VW-bon van 50 euro. Veel succes! C) 1928 Het begin dit jaar geopende door- stroomhuis voor (ex-)verslaafden en mensen met sociale of psychi sche problemen in de Goese Polder is een succes. Het afgelopen jaar hebben twaalf mensen er tijdelijk gewoond. Dat zegt Sake Hospes van de Stichting Walk Inn. In de woning kunnen cliënten tijdelijk verblijven als ze op zoek zijn naar een regulier huis. „Het voorkomt dat mensen op straat belanden", zegt Hospes. Walk Inn krijgt volgend jaar 43.000 euro subsidie van de ge meente voor het huis. Dat is een klein onderdeel van de totale sub sidie van ruim drie ton. Het meeste geld (243.000 euro) krijgt de vier jaar geleden opgerichte stichting voor de individuele begeleiding van 35 cliënten. „Daar zit veel groei in", zegt Ho spes. „Vorig jaar hebben we 28 mensen individueel geholpen, nu zitten we al boven de 40." De rest is voor groepsbegeleiding en het inloophuis aan de Bleeker- straat. Die laatste voorziening is ook in trek. Donderdag schoven nog 47 mensen aan voor een kerstdiner. Wethouder Derk Alssema vindt dat de stichting al met al goed bezig is. De Aldi in Kruiningen en enkele andere winkels deden vorig jaar al het verzoek om open te mogen zijn op tweede kerstdag. Kerst viel toen op vrijdag en zaterdag, waar door de supermarkten (met de zondag erbij) drie dagen achter el kaar gesloten waren. Omdat in omliggende gemeenten de win kels wel open mochten op tweede kerstdag, vreesden de supers klan ten te verliezen. De gemeente stond niet onwelwillend tegen over het verzoek, maar kon het niet honoreren omdat er geen verorde ning was die het mogelijk maakte af te wijken van de winkeltijden wet. Een dergelijke verordening is in middels opgesteld, maar moet nog door de raad worden goedgekeurd. Vermoedelijk gebeurt dat in ja nuari. Dat is niet te laat, want dit jaar doet het probleem zich niet voor. Volgend jaar valt kerst echter op maandag en dinsdag, waardoor (met de zondag erbij) de super markten weer drie dagen gesloten zouden zijn. Als er verzoeken ko men op open te mogen - en dat zit er dik in - dan kunnen die nu wor den gehonoreerd. Inwoners die gesteld zijn op de zondagsrust hoeven overigens niet te vrezen dat deze wordt aangetast. Een verdere verruiming van de winkeltijden zit niet in de plan ning. „De verordening gaat alleen over tweede kerstdag", verzekert burgemeester Piet Zoon. C) 1552 zaterdag 24 december 2016 Van wie kreeg Tholen in 1366 stadsrechten? A) Albrecht van Beieren B) Eduard van Gelre C) Jan van Blois D) Filips de Stoute In welke eeuw werd het voor malige stadhuis aan de Hoog straat gebouwd? A) 13e eeuw B) 14e eeuw C) 15e eeuw D) 16e eeuw Hoeveel inwoners had Tholen (inclusief Schakerloo) in 1795? A) Ongeveer 1700 B) Ongeveer 2700 C) Ongeveer 3700 D) Ongeveer 4700 In welk jaar werd de brug over de toenmalige Eendracht vol tooid, waardoor het veer (foto rechts) overbodig werd? A) 1918 B) 1923 D)1933 8 In 1935 werd het voortbe staan van molen De Hoop be dreigd toen twee roeden bescha digd raakten door blikseminslag. Welke spontane actie droeg mede bij aan het behoud van de molen? A) Met het organiseren van een bazaar haalden inwoners ruim dui zend gulden op. B) Een lokale bakker verkocht spe ciaal molenbrood waarvan de op brengst deels naar de molen ging. C) Een jongen van 12, die vlakbij de molen woonde, stuurde eigenhan dig een brief naar Commissaris van de Koningin Quarles van Ufford. Die vond dat zo'n aardig gebaar dat hij 500 gulden beschikbaar stelde voor het herstel. D) Schoolkinderen uit het stadje haalden 128 gulden op door zin gend langs de deuren te gaan. 6 De Oesterdam werd in 1986 voltooid, maar de weg op de dam kwam pas veel later klaar. In welk jaar konden automobilisten voor het eerst zonder omweg van Zuid-Beveland naar Tholen rij den? A) 1988 Hot Thoolsche Veer Rob Paardekam Goes Inwoners van Reimerswaal die op tweede kerstdag bood schappen willen doen, hoeven volgend jaar waarschijnlijk niet ver te rijden. In 2017 mogen de supermarkten hun deuren ope nen op die dag. Rob Paardekam Kruiningen FOTO BEELDBANK ZEELAND Zholen Hoogstraat met Postkantoor C) Evert Baerends D) Henk van der Munnik Welke feestelijke gebeurte nis vond plaats op zaterdag 12 september 1959? A) De muziektent op de Markt werd in gebruik genomen. B) De Christelijk Nationale School vierde haar 50-jarig bestaan. C) Voetbalvereniging Tholense Boys werd na vier voetballoze jaren heropgericht. D) Muziekvereniging Concordia kreeg het predikaat 'koninklijk'. A) Brugstraat B) Dalemsestraat C) Schuttershof D) Bebouwdendam A) 1352 B) 1452 D) 1652 De officiële opening van zwembad De Spetter (foto boven) in juni 1975 verliep niet vlekke loos. Wat ging er mis? A) Voor overlast vrezende omwo nenden bezorgden de wethouder een nat pak door hem in het bad te duwen. B) De sleutel van de toegangs poort was kwijt, waardoor het pro gramma anderhalf uur te laat begon. C) Toen het bad na de officiële opening echt open kon, bleek het wisselgeld uit de kassa te zijn ge stolen. D) De geplande landing van een parachutist in het bad ging niet door vanwege een defect aan het vliegtuig. 1937 en 1967 een andere naam. Hoe luidde die? A) Lombardstraat B) Verlengde Singel C) Hoge Wal D) Visserijstraat Hoe heet het orgel in de Grote Kerk van Tholen? A) Van Oeckelen-orgel B) Marcussen-orgel C) Dekker-orgel D) Van Dam-orgel B) 1990 C) 1992 D)1994 ^Tholen heeft een Simon Lind- houtstraat, vernoemd naar een oud-inwoner. Wie was deze Simon Lindhout? A) Directeur van de Thoolse bouwver eniging B) Een dominee C) Een verzets held D) De laatste schipper van de veerboot 8 Hoe heette de oe stermaatschappij die jaren in Tholen gevestigd was? A) Ostrea Tholen B) Eendracht Oesters C) Bona Fides D) Aqua Sanitas Wie was burgemeester van Tholen toen het stadje in 1971 deel ging uitmaken van de grote gemeente Tholen, die het hele ei land besloeg? A) Johannes Wagtho B) Jaap van Boeijen FOTO BEELDBANK ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 168