Win fantastische prijzen! 1 - 2 U Ga snel naar uitjekrant.nl/winnen 31 Elke dag word je eraan herinnerd, heeft iemand wel een nieuw verhaal over hem Maak nu kans'op: 50x Bijwonen Musical Ay^ards lOOx Holland zinqt Hazes 25x Nederland - Italië '1 f lOOx Mini cruise naar York lOOxM ini cruisenacTr Leeds 25x Nederland - Italië 10x HAIR - de Musical lOx Ciske de Rat - de M&ical^ Uitjekrant nl wel een nieuw verhaal over hem. Aan de ene kant kom je daar dus nooit meer vanaf en heb je nooit echt tijd voor jezelf. Aan de ande re kant geeft het me ook een trots gevoel. En dat sterkt me." „Ik hoor vaak nieuwe anekdotes die mensen me met tranen in de ogen vertellen. Die leggen dan uit wat hij voor hen heeft betekend. Daar heb ik het dan weieens met mijn moeder over. Die kent die anekdotes ook niet eens allemaal." Volgens Jordi komt de helden verering niet alleen maar omdat zijn vader de beroemdste voetbal ler van de wereld was. „Hij had ook een bepaald aura. Dat zag je op de open dagen van de Cruijff Foundation. Jongens en meisjes in rolstoelen die echt niet precies wisten wie hij was, liepen dan naar hem toe. Die voelden zich op hun gemak bij hem. Zo'n aura, dat heb ik bijvoorbeeld niet. Hij wel. Hoe dat komt? Dat is moeilijk ver klaarbaar." Verschillen Ongewild eigenlijk probeer je in gesprek met Jordi toch naar over eenkomsten te zoeken met zijn va der. Of juist verschillen. Dus als hij zijn ideale type verdediger om schrijft, zijn we toch licht ver baasd. „Dat is Jaap Stam. Snel en sterk. Voetballend veel beter dan men denkt. En hij kon zó gemeen uit zijn ogen kijken, dat anderen de andere kant opliepen. Ik hou er van." Als we de verbazing hierover uitspreken, haalt hij zijn schou ders op. „Mijn vader is altijd van het spektakel geweest. Maar hij heeft met Barcelona kampioen schappen in de laatste minuut ge wonnen. Ze speelden ook weieens slechte wedstrijden. Maar die won nen ze dan. Daar heb je types als Stam voor nodig." Een verschil is ook: trainer wor den lijkt Jordi niet echt iets. „Al ben ik gek van tactiek", zegt hij. „Maar ik heb niet de passie om el ke dag op het veld te staan. En ik heb het nodig om me vrij te voe len. Om vader te zijn." „Ik ben gescheiden, mijn kinde ren wonen in Barcelona. Als ik drie dagen weg moet voor de kin deren, wil ik drie dagen weg kun nen. Dat kan als trainer niet, bij mijn werk kan dat wel. Papa vond het wel interessant dat ik tech nisch directeur wilde worden. Hij vond me open-minded." Maar de overeenkomsten zijn net zo fraai. Cruijfïïaans: „Het is makkelijker om op zestig meter van de goal balbezit te hebben, dan op dertig meter." Want Jordi is van het aanvallen de voetbal. Maar dan wel op z'n Spaans. „Op Cyprus heb ik als td een keer een soort van experi ment gedaan. Ik heb er vier Neder landers en vier Spanjaarden ge haald. De Nederlanders zijn ro mantici. Ze doen alles mooi. De Spanjaarden ook, maar die hebben die echte drive om te winnen. Als ze een doelpunt met de hand kun nen maken, dan doen ze dat. Ei genlijk is die combinatie het meest ideaal. Die mix hoort het meeste bij mij." Jordi is een snelle denker en een scherpe observator. Wel lijkt hij zachtmoediger dan zijn vader. „Ik ben een gevoelsmens. Was mijn vader ook, hoor. Meer dan wie ook. Hij kon rechtlijnig zijn. In zijn werk. Maar hoe je overkomt is het één, hoe je van binnen bent is het ander." Wat rest is een leegte. Gelukkig werkte zijn werkgever mee. „De clubeigenaar zei: 'Wees zoveel mo gelijk bij je moeder.' Hij had ge lijk. Dat is het belangrijkste. Voet bal is wel een afleiding, dat heeft me geholpen. Om er niet te veel aan te denken, maar ook om ver der te kunnen in het leven." Misschien kijkt er wel iemand mee over zijn schouder: „Ik heb dat gevoel wel. Daar geloofde hij zelf ook in, hè. Dat zijn vader bij hém meekeek. Maar ik heb hem nooit in de kerk gezien met een boekie. Ik denk dat hij wel iets meekrijgt van dingen van mij. Van dingen hier op Aarde. En dat hoop ik ook wel eigenlijk." overbrengen aan de wereld. Ik heb het daar trouwens nooit over ge had met hem, wat we precies voor de buitenwereld moesten doen na zijn overlijden. Maar hij wist wel dat ik dit kon." Jordi is inmiddels al dertig jaar weg uit Nederland. „Als ik hier ben, dan eet ik een kroket je of een patatje-met. Maar voor de rest vind ik het leven in andere landen veel leuker." Zou hij niet ooit bij Ajax willen werken? „Volgens mij zijn ze daar goed voorzien. Ik heb niet zo'n band met die club als mijn vader dat bijvoorbeeld had. Ik voel me ook niet zo Nederlands als hij zich voelde. Ik heb er nooit gevoet bald. Tot mijn dertiende woonde ik er, ik ben nu 42. Ik heb meer met Barcelona of Spanje." Paspoort „In mijn paspoort ben ik een Ne derlander, maar het is heel gek: ik ben in mijn mentaliteit veel meer Spaans. En toch: met sport ben ik altijd voor de Nederlander. Maar vraag je me wie wie is in de Ne derlandse politiek, dan heb ik geen idee. Ik heb geen Nederland se tv thuis en ik lees geen weekbla den of kranten. Af en toe lees ik weieens wat nieuws op een app." Maar natuurlijk kreeg hij ook mee hoe Nederland rouwde, die dagen in maart. Droogjes: „Mijn vader blijkt toch geen doorsnee man te zijn geweest." Hij be schrijft zijn eigen periode van rouw. „Het is niet effetjes een paar weken privé uithuilen. Bij mijn vader is dat anders. Als je doet alsof hij niét van iedereen is, zouden we ons hoofd stoten. Er is zóveel behoefte om respect te to nen. Mensen willen hun ei kwijt. Ze willen condoleren. Ik heb ge merkt: Papa is van iedereen. En verdient het ook niet dat we ons verschuilen." Nu nog: „Elke dag word je eraan herinnerd. Elke dag heeft iemand zaterdag 24 december 2016 —Jordi Cruijff FOTO'S ANP, VI IMAGES EN EPA Jordi Cruijff, met zijn vader Johan en moeder Danny (hele maal boven), als voet baller van Barcelona (boven) en Deportivo Alavés (rechts) en in Tel Aviv met coach Peter Bosz en zijn va der, net voor diens dood (links). I I A I I—I KA 1 I A De leukste uitjes van jouw eigen krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 163