898?" 15 Voor zijn ouders is het de eerste kerst zonder Jasper. Hij verongelukte begin dit jaar. Hun enige troost: met zijn organen redde hij het leven van vijf andere mensen. Andere mensen maken niet het verdriet door dat wij nu hebben Vuurvogel bij jaarwisseling Bijzonder. Anders dan anderen. Uniek. Het zijn kenmerken die pas sen bij de 16-jarige Jasper Roelofs uit het Twentse Beuningen. Zeggen zijn vrienden, zeggen zijn ouders. Het was zijn puberende karakter, maar ook het syndroom van Asperger (een vorm van autisme) die hem tot die unieke persoonlijkheid maakte. „Wij verloren één zoon", vertelt André Roelofs, „maar het lijkt wel of er in ons gezin drie zijn weggevallen." Ergens huppelt nu een jongetje van 12 jaar rond met zijn hart. Een 56-ja- rige vrouw kan leven dankzij Jaspers longen. De lever ging naar een vrouw van 24, de nieren naar een 26-jarige vrouw en een 33-jarige man. Alle maal vieren ze kerst zoals kerst ge vierd moet worden. Alleen de ont vanger van zijn dunne darm over leed, een paar maanden na de trans plantatie. „De nacht dat Jasper in het ziekenhuis kwam te liggen, hebben we meteen orgaandonatie voorge steld", vertelt zijn moeder Hester. „Jasper zou dit gewild hebben, zeker weten. Hij keek graag naar program ma's waarin mensen werden geope reerd, transplantaties interesseerden hem mateloos." Terug naar die nacht van vrijdag 15 op zaterdag 16 januari. Een carnavals feest in grand café Markant in Olden- zaal. Jasper is erbij met z'n vrienden groep Slepkeuk'n, Twents voor cara van. Op de terugweg gaat het hele maal mis. Jasper, die deze avond geen alcohol heeft gedronken, steekt met zijn scooter de provinciale weg over. De aanrijding met een taxibusje wordt hem fataal. Van de scooter is niets over, zeifis Jasper er ernstig aan toe. „Iets na tweeën kregen we de po litie aan de deur. We wisten meteen dat er iets met Jasper was, zoveel had den we wel met hem meegemaakt." In het ziekenhuis van Enschede kunnen de ouders pas drie uur later - na een operatie door een traumachi rurg - bij hun zoon. Er ligt een zielig hoopje mens, in diepe coma. Alle maal slangen. „Ondanks dat hij zijn helm goed vast had, waren zijn her senen flink beschadigd. De benen waren zelfs één ravage", vertelt zijn moeder Hester. Hangjongeren Ze hoorden meteen dat de vooruit zichten slecht waren. „Hij had maar 2 tot 5 procent kans om te overleven. Ik dacht alleen maar: dit komt niet meer goed, onze Jasper is er eigenlijk al niet meer. Er moest een wonder ge beuren wilde hij dit overleven." Twee dagen later overleed Jasper in het ziekenhuis, in het bijzijn van zijn vader. Zijn hechte vriendengroep was vanaf zaterdagmiddag bijna con tinu in het ziekenhuis. „Er waren er zoveel dat ze dachten dat het hang jongeren waren", glimlacht Hester. De tranen vloeiden rijkelijk bij de jongens en meiden, ze verloren een vriend voor het leven. Hester: „Ik voel echt dat hij nog een paar dagen heeft geleefd, al was het in coma, om ons en zijn vrienden de gelegenheid te geven afscheid te nemen. Om toch even te wennen aan het feit dat hij er niet meer zou zijn." De ouders kozen meteen voor een heartbeating-tmnsphntatie, waar door ook het hart en de dunne darm een nieuwe bestemming konden krijgen. „We kregen te horen dat alle organen een match hadden: het hart, de longen, de twee nieren, de lever en de dunne darm. De uitnameope- ratie werd de dag van Jaspers overlij den al uitgevoerd. Ze zijn een uur of zeven bezig geweest." Uitnameteams van 'ontvangende ziekenhuizen' begonnen met het be langrijkste orgaan, het hart. Het was al zeer bijzonder dat er zoveel orga nen bruikbaar waren, maar Jasper was de eerste patiënt van het zieken huis in Enschede die een dunne darm kon doneren. André en Hester blijven aan de rand van Beuningen met hun zoon Victor (14) en dochter Elisah (rr) ach ter. Ze glimlachen. Het verdriet om het veel te vroege verlies van Jasper is er nog altijd, maar er is troost en trots. Hün Jasper die vijf mensen een waardig leven heeft bezorgd. Het is te mooi om waar te zijn. „Natuurlijk blijft r8 januari een zwarte dag, het maakt het voor ons draaglijker, het geeft de dag nog een beetje glans. Omdat andere mensen niet het ver driet doormaken dat wij nu doorma ken. Daarin heeft Jasper het verschil gemaakt." AMSTERDAM Het symbool van het 'nationale aftelmo ment' tot het nieuwe jaar in Amsterdam, is dit keer een vuurvogel. Twee kunstenaars hebben een grote machine gebouwd die midden op het water de tijd voortstuwt. Op het apparaat ligt een enorme stalen vogel die om klokslag middernacht in vlammen op gaat. Daaruit herrijst een nieuwe vuurvogel, die sym bool staat voor het nieuwe jaar. Het evenement aan het Oosterdok bij NEMO begint om 23.00 uur en vanaf 23.50 uur is er een rechtstreekse uitzending op tv, direct na de oudejaarsconference van Claudia de Breij op NPO1. Art Rooijakkers presenteert de avond. Naast de vuurvogel is wederom een groots vuur werk te zien. neemt je mee groepsreizen al vanaf Meer weten? Bel 070 30 76 700 oFkijk snel op nrv.nl zaterdag 24 december 2016 Vijf mensen vieren kerst met de organen van Jasper Engelbert Heideman Beuningen André en Hester Roelofs met een foto van hun zoon Jasper. FOTO LARS SMOOK —Hester Roelofs Verre rondreizen zijn ons specialisme en volgens onze reizigers zijn we er goed in. Een boeiende groepsreis of een privéreis met z'n tweeën, met familie of vrienden. Java Bali Groepsreis 17 dagen, al vanaf Highlights van Java en alleen bij NRV ook Bali, incl. relaxen aan het strand van Sanur Wildparken van Zuid-Afrika Groepsreis 16 dagen, al vanaf De indrukwekkende Big Five in de mooiste wildparken van Zuid-Afrika spotten Hoogtepunten van Vietnam Groepsreis 21 dagen, al vanaf Ontdek de koloniale steden, de natuur en de charmante bevolking van Vietnam Adembenemend Costa Rica Privéreis 15 dagen, alvanaf Van groen walhalla tot witte palm stranden, zo beleef je Costa Rica Volop inspiratie en veel meer reizen? Ga naar nrv.nl Prijs incl. kassakorting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. 199 privéreizen al vanaf neemt je mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15