PEILT DE STEMMING 1 3 dagen Moers (de)**** 14 59= DEZE WEEK: DE REDELIJKE KIEZER Soms lijkt elke redelijkheid verdwenen uit het politieke debat. Op zoek naar de gematigde burger. e doorsneekiezer: rede lijk, gematigd, genuan ceerd. Bestaat die eigen lijk nog? Je zou hem, te midden van al het retori sche geweld over vluchtelingen, im migratie, integratie, de islam, aan slagen en oorlogen in het Midden- Oosten, bijna uit het oog verliezen. Wie zijn de mensen, die niet naar de flanken afdrijven? Die niet vallen voor Geert Wilders of voor DENK, maar die zich ergens in het midden ophouden? „Ik ben zo iemand", zegt Mascha Prins (40) uit Eindhoven. Ze is een van de mensen die reageerden op mijn oproep om mij te schrijven. Ik wilde weten over welke onderwer pen zij zich als 'gemiddelde kiezer' druk maken. Enkele tientallen lezers reageerden. Een selectie uit hun brieven staat op de website van deze krant. Referendum Mascha Prins is pr-consultant. Ze is getrouwd, moeder, een gezamenlijk inkomen van ruim boven modaal. Ze stemde wel eens PvdA, de laatste keer VVD. Het liefst zou zij voor D66 kiezen. „Ze zijn sympathiek, niet extreem, snijden onderwerpen aan die voor jongeren belangrijk zijn. Maar D66 is voor het referen dum. Ik heb een hekel aan referenda, dus dat gaat niet." Prins' twijfel is herkenbaar. Uit veel van de brieven die ik kreeg, blijkt dat burgers het vaak niet meer weten. Ze maken zich zorgen over de uitdijende Europese Unie, erge ren zich aan de discussie rond Zwarte Piet en het 'Winterfeest' en ze hebben angst voor de radicale islam. Maar ze willen niet op Wilders stemmen, of op een van de nieuwe EU-kritische partijen 'op rechts'. „We zoeken nog", schrijft Marike de Groot. Mascha Prins ziet die problemen ook wel, maar zij is het type van 'het glas is halfvol'. „Al die mensen die zo lopen te klagen over 'waar het met de samenleving naartoe gaat', wat doen zij zelf eigenlijk?" Prins probeert zelf op een manier te leven die recht doet aan haar maat schappelijke idealen. Ze geeft bij voorbeeld spullen weg die het gezin niet meer nodig heeft, in plaats van ze op internet te koop aan te bieden. „Dat gaat via een initiatief hier in Eindhoven. Van alles, de oude fiets van mijn zoontje van 12 bijvoorbeeld. Hij poetst eerst z'n fiets en dan gaan we naar een gezin dat zich dergelijke spullen niet kan veroorloven. Ik vind dat soms wel een beetje gênant, maar die mensen zijn er altijd heel blij mee. Mijn man is ook zo. Wij hebben het goed, waarom zouden we onze welvaart niet delen?" Je welvaart delen, vreemdelingen in de samenleving opnemen, je open stellen voor de ander: uit de mails die ik kreeg blijkt dat de bereidheid ertoe wel aanwezig is. Mits er geen mis bruik wordt gemaakt van de Neder landse gastvrijheid en van de nog al tijd ruimhartige arrangementen van de Nederlandse verzorgingsstaat. „Abnormaal is het je te misdragen in een land dat voor je zorgt, waarvoor de burgers betalen middels belas tinggeld", schrijft Jacqueline Keet man-van den Bosch. „Om dan die burgers te bedreigen en lastig te val len, dat is asociaal en crimineel." 'Gutmensch' Daar is Mascha Prins het vanzelf sprekend mee eens, maar zij ziet niets in de PVV-aanpak. Die bestaat er in haar ogen vooral uit mensen te gen elkaar op te zetten. „Ik begin ove rigens wel te begrijpen waarom men sen PW stemmen. Maar ik ben een typische 'Gutmensch', iemand die ge looft in het goede van de ander. Ik voel me niet voor niets thuis in het politieke midden. Dat is de piekwaar je elkaar kunt vinden. Hoewel ik echt wel zie dat we niet onbeperkt vluch telingen kunnen opnemen." Een paar dagen na ons gesprek, mailt Mascha mij. In Berlijn heeft in middels de terreuraanslag op de kerstmarkt plaatsgehad. Ik had haar gevraagd of haar kennissenkring ge mengd is. Dat is niet het geval. „Ik leef inderdaad in een bijna volledig witte wereld. Mijn zoon zit tussen alle culturen op school en op voetbal len, maar zelf spreek ik weinig mos lims. Dat zet me aan het denken: redeneer ik niet te makkelijk met mijn 'Ik kom zo graag uit in het mid den'? Kan ik er eigenlijk wel iets van vinden vanuit mijn ivoren torentje in de vinex-wijk?" Met nu weer die aanslag in Berlijn, begrijpt ze wel 'dat het soms moeilijk is om niet te polariseren'. Maar tege lijkertijd denkt ze: „Polarisatie is ner gens goed voor. Aan de uiteinden gaan we elkaar niet vinden." Peter Langhout Reizen bestaat 30 jaar! Boek nu met €30,- korting (gebruik de actiecode: 30jaaradv) 1 ,i-i,tW -u... 8-daagse Rijn-Moezel cruise MS Prinses Christina 10-daagse busreis Rome- Florence-Venetië 14-daagse busreis Portugal en Spanje 4 dagen Den Haag 50 IJsselmeerdiner www.Zoweg.nl/krarit of bel 0900-2359693 zocPg zaterdag 24 december 2016 'Polarisatie helpt ons niet' A Mascha Prins brengt spullen die zij en haar gezin niet meer kunnen gebrui ken naar mensen die het minder breed heb ben. FOTO MARCO OKHUIZEN Lees de reacties op de oproep van Wierd Duk op AD.nl Boek nu deze riviercruise over de Rijn en de Moezel en bezoek de steden Koblenz, Keulen, Cochem en Andernach. Een schitterende route met verblijf op een zeer comfortabel schip! Vertrek 11 juni, 30 juli. Reiscode: BE39772 Ontdek het mooie Italië. In To scane bezoeken we het prachtige Florence. Vervolgens brengen we een bezoek aan wereldstad Rome met het machtige Colosseum. Tenslotte gaan we naar Noord- Italië en Venetië. «SP Een prachtige rondreis door het noorden van Portugal en Spanje. Bezoek steden zoals de havenstad Porto, kanalenstad Aveiro, de hoofdstad Madrid en het mooie Barcelona. Diverse data met vertrekgarantie Vertrek van mei t/m nov. Reiscode: BE39314 Diverse data met vertrekgarantie Reiscode: Vertrek van mei t/m okt. BE42497 Vraag nu de zomerbrochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of bel 0172-468800 advertentiecode: Persgroep51 3 nachten incl. ontbijt in 4* Van der Valk Moers (8,1) Gratis parkeren, wifi en welkomstdrankje Verblijf 4 dagen voor slechts 64,50 p.p. Aankomsten t/m april. Betaal pas bij aankomst! 3* Patten Hotel Den Haag (7,7) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi In hartje centrum! 4* Beach Hotel de Vigilante (8,2) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 2-gangendiner 59^ Gratis gebruik wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Net over de grens nabij Düsseldorf, Duisburg en de bekende Oranje fietsroute!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14