Kribkeswandelingen 'Stond ik daar, op die rommelmarkt, over de prijs van Jezus te onderhandelen. Heelcurieus De beelden vormen een deel van de persoon lijke verzameling van Gert de Weerd, die twintig jaar geleden begon met de aanschaf van een kindje Jezus op een rommelmarkt. „Stond ik daar over de prijs van Jezus te onderhandelen. Heel curieus. Maar ik raakte steeds meer gefascineerd door de heiligen beelden. Aan de ene kant als vorm van kunst en aan de andere kant als iets dat door mensen is aanbeden, waar mensen troost of hoop in hebben gevonden." De meeste heiligen uit het rooms-katholieke geloof zijn in de stemmige ruimte present. In clusief hun betekenis. Cecilia als bescherm heilige van de muziek bijvoorbeeld, met een harp in haar hand, Antonius als bescherm heilige van het vee met een varkentje aan zijn voeten, en dan is daar ook nog de heilige Barbara, beschermheilige van de mijnwerkers, altijd fijn in Zuid-Limburg. De kribkeswandelingen vormen een ingeto gen alternatief voor de uitbundige kerst van Valkenburg, Maastricht en Aken. Lopend door het heuvelland kun je heerlijk verdwalen in je eigen gedachten. Er is ruimte en tijd om de dingen van het afgelopen jaar rustig te laten indalen. En anders kun je simpelweg genieten van het landschap, de frisse wind op je wangen, de druppel aan je neus. Bovendien zijn de kribbes zelf soms fraaie kunstwerken, zoals die in de kerk van Slena- ken of voor de deur van de familie Mertens in Epen. Het idee van Franciscus van Assisi uit 1223 om het kerstverhaal kracht bij te zetten met een kerststal waarin alle hoofrol- spelers te zien zijn, blijkt acht eeuwen later in katholieke kringen nog altijd een voltreffer. Met steevast een engel in de beste bijrol. magazine 51 -JU. Heuvelland De wandelingen lang kribbes in Zuid-Limburg zijn met elkaar verbonden door knooppunten. Alle veertien routes van deze winter zijn met uitgebreide beschrijving terug te vinden op kribkeswandeling.nl. Ook wordt op de site informatie gegeven over de oorsprong en tradities rondom de kerststal en kun je er terecht voor hotels, speciale arrangementen en de deelnemende restaurants. De stalletjes zijn te bewonderen tot en met 6 januari. Binnenkijken Restaurant De Pannekoek heeft een bescheiden stalletje, camping De Oosterberg een levensgrote. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 128