De achterliggende gedachte is dat iedereen naar de Verlosser kwam kijken, van jong tot oud en vanuit alle windstreken Voorstelling Ook de autoroute, die door Zuid-Limburg, de Voerstreek en het Land van Herve gaat, biedt bijzonderheden, zoals Hof de Draeck in Teuven en de Abdij van Val Dieu. De grootste verrassing? Simpel. Museum Vaals, waar een Christusbeeld in Delfts blauw - werk van kunstenaar Hugo Kaagman - de entree kleurt en bijna tweehonderd heiligenbeelden stralen in een voormalige kloosterkapel uit 1908. ijn eerste kerststal was een teleurstel ling", vertelt Jacques Hendriks, die tussen Epen en Schweiberg de mooiste kribbe van de Kribkeswan- deling heeft ge maakt. „Ik woonde met mijn ouders, broer en zus op de kermis, in een houten woonwagen. Daar hadden we een piepklein stalletje met van die vast geplakte figuren. Het paste precies op de tv. Meer plaats was er gewoonweg niet." De kleine Jacques vond het niks. Een kerst stal moest groot en groots zijn. Dus pakte hij het als volwassene anders aan. Met een huis en meer ruimte tot zijn beschikking, reed hij kruiwagens vol groen, mos, balken en beelden de woonkamer in. En sinds enkele jaren staat de stal onder het afdak van de schuur, waar nóg meer plaats is. „Daar heb ik grotere beelden voor aange schaft", lacht Jacques. „Hoe groter, hoe beter. Het zal wel een soort compensatie zijn voor dat kleine stalletje uit mijn jeugd." Groot of klein, het is een kerststal uit het boekje. Met koningen, herders, engelen, schapen, Maria, Jozef, het kindeke Jezus en uiteraard de os en de ezel. Allemaal met hun eigen rol en betekenis. Zo hebben de drie koningen een verschillende huidskleur én leeftijd. De achterliggende gedachte is dat iedereen naar de Verlosser kwam kijken, van jong tot oud en vanuit alle windstreken. Ook het kindje zelf staat bol van de symbo liek. Zo lijkt het niet op een pasgeboren baby, maar kijkt het, net als in de meeste kribbes, wijs de wereld in. Officieel mag hij overigens pas in de kerstnacht in de stal worden gelegd, want daarvoor was hij nog niet geboren. Epen was het eerste dorp in Zuid-Limburg waar tien jaar geleden een kribkeswandeling werd uitgezet. Inmiddels zijn er veertien wan delingen in acht dorpen, plus een autoroute en een tocht door de Belgische Voerstreek. Met een 10 kilometer lange route op zak wandelt het heerlijk door Epen en omgeving. De winterochtend knispert onder de voeten, terwijl het klimt, daalt en heuvelt. Op de eerste kilometers zijn kribbes te zien van onder meer hotel Ons Krijtland, restau rant De Pannekoek, restaurant De Gerardus- hoeve en camping Oosterberg. Daarna gaat het over de flanken van het Geuldal, waar 26 bronnen allemaal in de Geul stromen. Ze dragen fraaie namen als Bommerigerbeek, Platergrub en Spetsensweidebeek. Vanaf het hoogste punt zijn er vergezichten tot in België en Duitsland. Ook zijn de vul kaanachtige heuvels te zien van puin uit de vroegere kolenmijnen. Zo hard als het bestaan daar halverwege de vorige eeuw was, zo zacht is hier het landschap met zijn velden, weilan den, bosjes en wandelpaden die langs veld- kruisen en kapelletjes voeren. Langs de Geul verhalen vakwerkboerderijen van vroeger. In de verre verte dwaalt een her der met zijn schapen door het gras. Omarmd door diepe rust, die heel even wordt doorbro ken door een wandelaar met onwillige hond. „Wel verdoeme Patsy, schei oet zeg!" Op de bodem van het dal leidt een smal pad naar herberg De Smidse, waar plaats is in de warme gelagkamer. In een decor van heiligenbeelden en brocante wordt huis- gemaakte erwtensoep geserveerd. Elke kribkeswandeling heeft zijn eigen aantrekkingskracht, die soms wel en soms ook niet met kerststallen te maken heet. Zo zijn in Epen de meeste kerststallen, bevindt zich in Eys een Lourdesgrot, staat in Vijlen de enige officiële berghut van Nederland en heeft Partij-Wittem een kerststallententoonstelling in het kloostercomplex. Voor Jacques Hendriks kan een kerststal niet groot genoeg zijn. 50 zaterdag 24 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 127