en schoonmoe der is niet zo'n slecht mens als iedereen zegt. Wij zijn bliksem afleiders, meer niet. De levens van mensen worden nooit vergald door hun schoonmoeder. Of ten minste, nooit alléén door haar. De meeste mensen hebben niemand nodig om hun leven te vergallen, dat kunnen ze zelf al te goed. Ze doen werk waar ze geen zin in hebben voor bazen die ze niet mogen, ze leven samen met part ners van wie ze niet houden, ze hebben kinderen die ze niet wilden en vrienden die geen vrienden zijn maar mensen om wederzijds uit te lachen als er een paar borrels in zitten. En schoonmoeders zijn de een voudigste personen om van al die verkeerde keuzes de schuld te geven. Zoals water stroomt naar het laagste punt, zo stroomt alle familiaire chagrijn en agres sie naar schoonmoeders. En hoe reageren wij daarop? Als spon zen. We nemen het allemaal in ons op, totdat we er helemaal vol mee zitten. Dan gaan we liggen, tot de rand toe gevuld met al het gif dat ons al die jaren is toegediend. Wachtend. Totdat er iemand knijpt. Kortom: schoonmoeder zijn is een smerige klus, maar iemand moet het doen. Neem mij, Diane Renkema, gelukkig gescheiden van een zak van een man, met wie ik voor goed verbonden ben door een lui van een zoon. Als ik een dag van mijn leven gewerkt had, mocht ik over driejaar met pensioen. Mijn schoondochter heet Aria. Ze is de dochter die ik liever had gehad. Maar je kunt niet alles hebben. Hoewel, als je een goede advocaat hebt, toch minstens de helft. Vraag in een willekeurige basisschoolklas aan de kinderen wat ze later willen worden en je weet al watje te horen krijgt: piloot, dokter, brandweerman, kok, astronaut, topsporter, fotomodel, K3, Justin Bieber. Misschien is er nog een enkel lief meisje dat graag huisvrouw en moeder wil worden. Niemand zal zeggen: schoonmoeder. Het overkomt je gewoon. Zodra je moeder wordt, neemt de kans datje op een dag ook schoonmoeder en oma zult zijn, immers vrij sterk toe. Het bouwt zich allemaal vanzelf op. Waarom zijn dan uitgerekend schoonmoe ders de besmeurde uithangborden voor alle mogelijke ellende in de familiekring? Waarom zijn we dat overal ter wereld, en al duizenden jaren lang? In het oude Perzië schreven de dichters al: 'De laatste adem van de schoon moeder klinkt schoner dan het lied van de nachtegaal.' Wat is dat voor praat? Waar komt het vandaan? Waarom word ik geredu ceerd tot een bespottelijk stereotype, alleen omdat mijn zoon na vele jaren van terechte kkk 38 zaterdag 24 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 115