w hi WORDT MIJN VROUW OOK ZO? MAARTEN/MAARTJE DE BEVRIJDING KWAM TOEN ZE OVERLEED TWEEDEHANDS CADEAU DRAADJESVLEES M Aad de Winter (69), Rotterdam S7TII Het was de eerste kerstviering bij haar. Ik werkte in een modezaak en had net voor kerst een hectisch weekje. Ik had geen tijd om wat te kopen, maar vond dat ik niet met lege handen kon komen. Van de baas kreeg ik een prachtig ingepakt cadeau. Ik maakte heel voorzichtig een plak- bandje open en zag een mooie doos bonbons. Plakte hem keurig dicht en gaf het cadeau op kerstavond aan mijn schoonmoeder. Toen zij het openmaakte, viel er een kaartje uit met de tekst: Bedankt voor je inzet in het afgelopen jaar. Fijne feestdagen. Afzender: de familie Poortman. Ze las het ook nog hardop voor, maar toen zat ik allang met een knalrood hoofd op de wc. Diny de Bruin (66), Bemmel Mijn schoonmoeder leeft niet meer, maar heb ik leren kennen als een lief mens die het beste met iedereen voorhad. Daardoor voelde ik me bij de eerste kennis making al op mijn gemak. Ze zag in mij wel een goede kandidaat als schoonzoon. Ik was ook de eerste echte vriend van haar oudste dochter. Mijn lief woonde in Hilversum, ik in Schiedam. In de praktijk kwam het er op neer dat wij elkaar het ene weekend in Hilversum zagen, het andere weekend in Schiedam. Het eerste weekend, september 1973, in Hilversum is een memo rabel weekend geworden. Op die bewuste zaterdagmiddag was mijn schoonmoeder dermate op van de zenuwen dat ze de grote pan draadjesvlees met jus, uit haar handen liet vallen terwijl ze hem de kamer in droeg. Het gevolg was natuurlijk een enorme bende. Iedereen en alles onder de vetvlekken. Er moest zelfs nieuwe vloerbedekking komen. Op dat moment niet leuk, maar later is er gelukkig veel om gelachen. Paul Bastiaanse (64), Oud-Beijerland Gera van Brandenburg (56), Eist I I w Och, het zou te ver gaan om mijn schoonmoeder niet lief en aardig te noemen. In de loop der jaren hadden we best een goede band opgebouwd. Toch word ik 's nachts weieens badend in het zweet wakker. Ik kijk dan naar mijn vrouw die rustig ligt te slapen. Zou het inderdaad zo zijn dat elke vrouw met het slijten der jaren op haar moeder gaat lijken, denk ik dan. Ik zie haar lieve gezicht en hou me voor dat dit een fabel is. Mijn schoonmoeder was niet echt sociaal. De omgang met familie en andere dierbaren was geen toonbeeld van een hechte band. Ze was niet ongastvrij, maar je kreeg weieens het idee dat het ook prima was geweest als je niet was gekomen. Bezoekjes aan anderen, zoals de kinderen, werden tot een uiterste beperkt. Zo was er eens mijn verjaardag. Zoals afgesproken zou ik haar ophalen. Op de afgesproken tijd stond ik voor haar deur. Zoenen was iets wat niet voor kwam in de omgang met haar, dus be groeten bestond uit een slap handje waarin een briefje van 25 gulden zat gevouwen. „Gefeliciteerd met je ver jaardag", klonk het zachtjes. Ik kende het ritueel en bedankte haar beleefd. Het was voor ons geen verrassing dat zij kort na het verorberen van de taart en de koffie resoluut opstond, haar tasje pakte en zei: „Zo, het was gezeL- lig, ik ga maar weer eens." Dus pakte ik mijn jas teneinde haar, zoals gewoonlijk, thuis af te zetten. Ze woonde op de tweede verdieping. De lift kwam vrij snel. Terwijl de lift deur zich sloot, keek ze mij aan en zei spontaan en krachtig: „Zo, ik heb mijn plicht gedaan, weer een verjaardag voorbij." Niemand had verwacht dat hun dochter Phil met een vrouw thuis zou komen. Het 'nee mam, niet Maarten, het is Maartje' moest natuurlijk even be zinken. Na enkele maanden kwam ook nog het bericht dat we graag een baby wil den. De aanvankelijke reac tie „Vind je ons Phil niet te oud?" (Phil was 44, ik 31) maakte dezelfde avond al plaats voor: „Het is altijd weer leuk om oma te wor den." En toen de zwanger schap een halfjaar later een feit was, gaf ze aan dat ze graag een dag in de week wilde oppassen. Maar dan wel op donder- Ik had haar, die schoonmoe der from hell. Niet dat ze ooit hardop aangaf me niet te mogen, nee, ze was veel sub tieler. ALtijd met een kLagerig stemmetje met mijn man pra ten, nooit eens vrolijk of spon taan. Sinds ik daar als 18-jarige over de vloer kwam, heb ik me nooit thuis gevoeld, ledereen werd uitgelachen en belachelijk gemaakt. Onder het mom van een grapje. Dat ik dat niet prettig vond, werd niet gezien. Samen met mijn man heb ik veel meegemaakt: kind bij de geboorte verloren, kind ernstig ziek, mijn ouders jong gestor ven. Ze was er nooit voor ons, het draaide allemaal om haar, om deze extreem egocentri sche vrouw. Of zij het wel aan kon. Geen enkel inlevingsver mogen. In haar nabijheid was ik een ander mens; ik kon nooit me zelf zijn, ik ging er met buikpijn en stress heen en had nader hand ruzie met mijn man die het weer eens niet had gezien. Tot ik het niet meer aan kon. Wat een opluchting toen ik alle contact had verbroken! De bevrijding kwam voor mij pas echt toen ze overleed. Toch zit ze nog steeds in mijn kop, doordat ze me zo gekwetst heeft, Ondertussen ben ik zelf al ruim tien jaar schoonmoeder. Ik heb een heel goede band met de kinderen en aanhang. Ze praten over alles, komen naar me toe met hun proble men. Belangrijk: ik laat ze in hun waarde, laat ze zichzelf zijn, pas me aan hen aan, niet andersom. Alleen al omdat ze van mijn kind houden, houd ik van hen. Je zou kunnen zeggen dat ik dankzij 'haar' een goede schoonmoeder ben geworden. 30 zaterdag 24 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 107