DE KAT ZETTE ZIJN NAGELS IN HAAR PANTY DIT IS MIJN LAATSTE ONGEKEND GEBROKEN HART TE LAAT Iene den Ouden (65), Ternaard Twan, OisterwijJc „Ik zou niet weten waarom." „U mag pas van tafel als de gast klaar is met eten." Haar ogen boren zich als de loop van een kanon in de mijne en zo meteen gaat ze schie ten. Ze weet niet wat ze met me aan moet. Haar kledingvoorschrift op zondag lange rokken te dragen, heb ik ook al naast me neergelegd. Tot groot genoegen van mijn man, overigens. Het eerste wat hij tegen me zei voordat ik bij hem thuis kwam, was: „Je mag van mij alles, be halve met m'n ouders mee naar de kerk." Ik mag dan niet van spruitjes houden, ik houd wel van haar jongste. Alleen krijg ik het zuur van haar calvinistische regels en degelijkheid, en zij de hik van mijn 'losbandige leven'. Gek, hoe de gezamenlijke liefde voor eenzelfde persoon je dichter bij elkaar kan brengen. De bitterkoekjes die ze voor me koopt, vind ik om op te vreten; zij vindt mijn eten best te prui men. En haar hart loopt over voor ons roodha rige bruistablet, haar vierde kleinkind. Als je maar lang genoeg zoekt, vind je meer over eenkomsten dan verschillen. De laatste weken van haar leven zijn een ver schrikking. Terwijl de kanker haar lichaam verteert en haar lijf verandert in een zak met botjes, blijft haar geest ijzersterk. Ze wil thuis sterven en zo zal het gaan. Om de beurt waken we bij haar; dichter kun je bij een mens niet komen. Als het eindelijk gebeurt, voelt het als een verlossing. In haar huis vol spullen sta ik met lege han den. Of toch niet: in elke hand ligt een helft van mijn hart. Mirjam Slingerland ze niet. Ze heeft me vuile streken geleverd. Nu ze dement is, is ze lief en aardig. Het komt voor mij te laat. Aan haar bed worden oude verhalen opgehaald en ik hou mijn mond. Anoniem Mijn schoonmoeder en ik, het is nooit wat geworden tussen ons. Ik pikte haar oudste zoon in, met wie ze een auto deelde en veel dingen deed en besprak, De eerste kennisma king was na de nacht mis. „Ook jij een zalig kerstfeest." Een beleefdheidsbe zoekje op mijn etage werd geen succes. Een van mijn twee katten wiLdeop haar schoot springen. Ik trok de kat weg en die zette toen zijn nagels in haar panty. Stuk; een flinke ladder. Na een paar maanden trok ik in bij mijn vriend, nu mijn man. Zijn moe der had ook een sleutel van de etage. Op een dag bleek ze onge vraagd binnen te zijn geweest om postpapier te pakken. Dat ver baasde mij en ik deed mijn beklag bij een broer van mijn vriend. Die het overbriefde aan mijn schoonmoeder. Gevolg: ik moest mijn excuses aanbieden, wat ik altijd heb gewei gerd, en de sleutel werd teruggegeven. We zijn nu ruim veertig jaar getrouwd en zij, mijn schoonmoeder, is in 2003 overleden. Niks wat ik deed was goed genoeg in haar ogen. We verhuisden naar de Zaanstreek. „Dat wilde jij zeker?" Ik werd ziek, lag drie maanden in coma, waarna een lange revalidatieperiode volgde. Of dat nou nodig was geweest, al dat geloop naar artsen, en dat ik dit haar zoon had aangedaan. Vele jaren later ver huisden we naar Fries land. „Dat wilde jij ook zeker?" Met weinig warme gevoelens denk ik aan haar terug. £!Z Ongewild ben ik een schoonmoederexpert geworden. Gescheiden in 2004, in 2010 de volgende relatie op de klippen, een jaar later een nieuwe schoonmoeder, Jo. Ik hoop dat zij mijn laatste is. Over de eerste twee kan ik kort zijn: ik had prima contact met ze, waarbij ze mij graag zagen komen. Tenminste, die indruk maakten ze. Wat ik belangrijk vind bij een schoonmoeder is dat ze een eigen mening heeft, een goed gesprek kan aanknopen en haar schoonzoon weieens gevraagd en ongevraagd in de spiegel laat kijken. Zo krijg ik heel veel respect voor haar en ben ik zelfs bereid in mijn schoonmoeder te investeren. Dit laatste heb ik met mijn huidige schoonmoeder, Jo. Een vrouw van 86 jaar, in 2014 weduwe geworden nadat ze jarenlang haar man tot zijn overlijden heeft verzorgd. Zichzelf geheel weggecijferd en toch tevreden en voldaan door het leven gaand, ondanks diverse lichamelijke ongemakken. Ik had en heb hier enorme bewondering voor en wilde wat terugdoen, samen met haar dochters. Jo: nog nooit in een vliegtuig gezeten, nog nooit in een 'ver' land geweest, de voorbije jaren nooit met haar dochters op pad geweest. Dat moest anders: Jo meegenomen. In mei 2015 naar Alicante en in mei 2016 naar Marbella gevlogen. Wat een belevenis voor Jo. En voor mij, in de zon met schoonmoeder op pad alsof ik met een eigen zoon of dochter een uitstapje maakt. Jo blij, haar dochters blij, ik blij. De beste schoonmoeder die je je maar kan wensen, heb ik gevonden: Jo, uit Someren. „Je mag pas van tafel als je al je spruiten hebt opgegeten." „Dan moet u ook al die tijd aan tafel blijven zitten." Nee, schoon (moeder) is Ze is geridderd, mijn schoonmoeder, voor haar vele vrijwilligerswerk. Mensen helpen, dat doet ze graag, samen met haar (eveneens geridderde) man. Hun hele leven hard gewerkt, zodat ze het later goed zouden heb ben. En dat is gelukt. Kochten een groter huis meteen ruimere woonkamer zodat ervoor alle kinderen, kleinkinderen en aanhang plek zou zijn. Triest genoeg ontbre ken de warmte en de samenhang in haar 28 zaterdag 24 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 105