'Ooit ben ik in de detailhandel gegaan. Allemaal narigheid' 9 Einde aan de twijfel Bocht foul Ingeschat Transformatie Erdogan uil Poelin van Turkije zijn Wilbert Paulissen Annemiek van Vleuten MarkRutte Erdogan vrijdag 23 december 2016 Als op 28 september 2016 de resultaten van het strafrechtelijk onderzoek naar MH17 wor den gepresenteerd, staat de wereldpers op scherp: komt er eindelijk duidelijkheid over tal van speculaties die al maanden de ronde doen? Niet hoofdofficier Fred Westerbeke, die vooral spreekt over de (on)mogelijkheid om daders te berechten, maar iemand anders maakt een einde aan alle twijfel. Het is Wilbert Paulissen, hoofd van de Nationale Recherche. Hij vertegenwoordigt de honderden onderzoekers die in alle stilte hun werk hebben gedaan. Na bestudering van honderden wrakstukken, miljarden internetpagina's, 3500 tapgesprekken en 200 getuigenverklaringen, schetst Paulissen een glashelder beeld: MH17 is neergehaald door een Bukraket, afgeschoten uit rebellengebied. Er is voor Paulissen 'geen enkele twijfel' over de lanceerlocatie en proeven met een raket kwamen 'exact overeen' met de schade aan het toestel. Geen twijfel, geen speculatie: hard technisch onderzoek wint het van twijfel zaaien, internet-nepnieuws en politiek. Met zijn optreden schept Paulissen duidelijkheid: precies wat het MH17-dossier nodig had. Ze kon het strand al ruiken. Ze was bijna beneden: in de afdaling was ze weggereden van haar laatste concurrente. Eén bocht nog, daarna zou over de boulevard van de Copacabana naar de finish rijden. Ze was de beste van alle maal. Het kon niet meer mis: Anne miek van Vleuten ging olympisch kampioene worden. Maar het ging wél mis... De olympische wegrit van Van Vleuten eindigde niet met een gou den medaille op de Copacabana, maar in de goot van de laatste bocht van de afdaling. Eén inschat tingsfout en haar fiets sloeg onder haar vandaan. Ze smakte tegen het asfalt en bleef bewegingloos liggen tegen een betonnen rand. Van Vleuten overleefde de klap. Ze was gebroken - letterlijk en figuur lijk. Maar ze liet haar wonden helen en won minder dan een maand na haar val de Ronde van België. FOTO KOEN VERHEI JDEN Het gezicht van Mark Rutte heeft een transformatie ondergaan. De goedlachse premier is het afgelopen jaar steeds serieuzer gaan kijken. En dat heeft een reden: Rutte moet meer als staatsman overkomen. Over drie maanden zijn er nieuwe verkiezingen en iedereen - zelfs GroenLinkser Jesse Klaver die nu maar vier zetels heeft in de Tweede Kamer - roept dat ze hem uit het Torentje gaan verjagen. Rutte probeert zijn uitdagers de wind uit de zeilen te nemen door zichzelf neer te zetten als 'de man die je om een boodschap kunt sturen'. Al in de zomer is Rutte begonnen met zijn verkiezingscampagne. Sindsdien gaat hij vrijwel elk weekend ergens in het land met kiezers een kopje koffie drinken. Tegelijkertijd ging hij een steeds serieuzere toon aanslaan over het Oekraïne-verdrag en waarom we daar, ondanks de nee-stem bij het re ferendum in april, toch mee moesten instemmen in het landsbelang. Ge vraagd naar zijn steeds serieuzere uit straling: „Daar ben ik helemaal niet mee bezig, joh. Ik word betaald om problemen op te lossen." Als conservatieve moslimpo liticus in een seculiere repu bliek ondervindt Recep Tayyip Erdogan vaak tegen wind. Zijn wilskracht en vast beradenheid worden er alleen maar sterker door. Net als zijn aanzien onder veel Turkse kiezers. Die houden van een en sterke leider, blijkt uit de verkiezingsuitslagen. De door Erdogan opgerichte partij voor Gerechtigheid en Ont wikkeling (AKP) werd een jaar na de oprichting in 2011 de grootste partij in het parle ment. Sindsdien won hij alle verkiezingen en zijn partij heeft nu 49,5 procent van de stemmen. De door zijn aan hangers verijdelde coup ge bruikt hij nu om de parlemen taire democratie te verande ren in een presidentieel sys teem. Zodat Erdogans wens in vervulling kan gaan: in 2019 bij de presidentsverkiezingen worden gekozen tot een Turkse Poetin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9