17 Trainer uit Raamsdonksveer verliet Klundert voor job bij Noorse profclub U zv Als speler bij NAC en RKC was het buitenland ver weg voor Anton Joore uit Raamsdonksveer. Als trainer beleeft hij wel de nodige avonturen over de grens. Na Qatar, Kazachstan en de Baltische Staten werkt hij nu in Noorwegen. ANTON JOORE Wie ver reist, kan veel vertellen. Dat geldt zeker voor Anton Joore (6i), het laatste halfjaar actief als assistent-trainer bij het in de hoogste Noorse divi sie uitkomende Aalesunds FK. Joore, oud-speler van NAC en RKC, verruilde het hoofdtrainer schap bij zaterdagtweedeklasser Klundert voor een nieuw avon tuur. Hij heeft het in Scandinavië naar zijn zin, niet in het minst dankzij de sinds zijn aantreden uitstekende resultaten. Met een ongeslagen reeks van acht wed strijden, zeven overwinningen en één remise, werd het seizoen in stijl afgesloten. Ook de kwaliteit van leven in het op de Unesco-lijst van wereld erfgoederen staande Alesund spreekt hem aan. Joore kan en thousiast vertellen over de vele Art Nouveau huizen in het stadje en de schoonheid van het nabijge legen Geirangerfjord. „Als mens voel je je er klein. De natuur is zo overweldigend aanwezig." Vanuit zijn appartement heeft hij het Noorderlicht al gezien. En 's nachts staat er soms een eland Je kunt niets veranderen wat achter je ligt. Het gaat er om dat je van fouten leert voor zijn raam. „Ik noem het Ru- dolf." Wat hij vanaf zijn balkon ook zag: de crèche in de straat met in de stromende regen spelende kinderen. „Bij ons speelt de jeugd enkel nog voetbal in de bank. In Noorwegen wordt sport nog bui ten beleefd, al zal het daar ook gaan veranderen." In het appartement van Joore verblijven ook de Nederlandse spe lers Vito Wormgoor en Edwin Gyasi. De Afrikaanse parel Franck Boly woont er eveneens. Voor de rest telt zijn selectie een paar IJs- landers, een Deen en een Fin. Op dit moment is Joore terug in Nederland, op zoek naar mogelij ke versterkingen in de Lage Lan den. „Je krijgt vandaag de dag als trainer van alle kanten spelers aan geboden, met alle statistieken die er bij horen." Het liefst geeft hij zijn ogen zelf de kost. In de Jupi- ler League heeft hij wel enkele in teressante spelers aan het werk ge zien. Ook in België gaat hij regel matig kijken. En op trainingen. „Dan kun je mooi zien hoe een speler de aanwijzingen van de technische staf oppakt." Doorselecteren in een succesvol le selectie luistert nauw, weet Joo re uit eigen ervaring. In Kazach stan liep het een keer faliekant mis, na een seizoen waarin zijn team zich zelfs plaatste voor Euro pees voetbal. Joore heeft er van ge leerd. „Met nieuwe jongens erbij moet je altijd oppassen dat de se lectie in balans blijft. Je moet wa ken voor clanvorming. Zeker ook in een selectie als de onze, met de nodige cultuurverschillen. En je hebt nog zoiets als de hiërarchie in de kleedkamer." Joore is ondertussen door vele wateren gewassen. Hij werkte eer der ook in Quatar en de Baltische Staten. Op zijn tijd in Quatar kijkt hij met plezier terug. Ruim twee jaar verbleef hij in de puissant rij ke Golfstaat. Het was zijn enige buitenlandse avontuur waar zijn echtgenote mee was gereisd. „Al les buiten het voetbal was er fan tastisch." Joore maakte deel uit van een ge zelschap trainers dat het jeugd voetbal in de woestijn op poten moest zetten. Een lastige opgave. „Je moet jongens van een jaar of vijftien activeren om te gaan voet ballen. Die gasten worden steen- rijk geboren. Ze kwamen naar de training in Range Rovers, met pri- véchauffeur. En dan ga jij tegen ze zeggen dat ze in de hitte moeten gaan hardlopen." De nog altijd in Raamsdonks veer woonachtige Joore zag ook de schaduwzijde van het bestaan in Quatar. „Je hebt toestemming nodig van je sponsor om te gaan en staan waar je wil. Als ze tegen werken kun je het land niet uit. Onze vrijheid is een groot goed." In Kazachstan voelde Joore zich op zijn gemak. „Het grote voor deel van dat soort landen is dat je de krant niet kunt lezen. Je weet niet wat ze over je schrijven of wat er verder speelt. Je kunt je op timaal concentreren op je ploeg en focussen op prestaties." Het verblijf in den vreemde heeft hem sterker gemaakt. „Je bent minder bang dat er iets ver keerd gaat." Zo gaat Joore ook met zijn spelers om. Hij heeft ze mee gemaakt: jongens die op woens dag nog van slag waren na het mis sen van een kans in het weekend. „Je kunt niets veranderen wat ach ter je ligt. Het gaat er om dat je van je fouten leert." Misschien zit daar bij Aalesunds ook zijn meerwaarde in, zegt Joo re. „Vertrouwen geven, niet te gauw in paniek raken. Blijven ha meren op onderling respect, ook als medespelers fouten maken." Wat hij zijn spelers ook steeds voorhoudt: de noodzaak om hard te werken. „Wie veel tijd en ener gie in zijn sport stopt, haalt er al tijd veel uit." Zeifis hij hele dagen met voetbal bezig, ook nu het voet bal in Noorwegen stil ligt. Begin volgend jaar keert hij terug naar Alesund, hoewel het seizoen pas in april start. Harde winter De harde, donkere winter is geen probleem. „We hebben een mooi stadion met kunstgras. En een gro te hal ernaast, met de afmetingen van een voetbalveld. Ook gaan we nog een dag of tien op trainings kamp in Zuid- Spanje, met een aantal leuke oefenwedstrijden." Dromen over titels met Aale sunds doet Joore niet. Daar is hij te realistisch voor. „Om te dro men en je ambities te realiseren, moet je eerst wakker worden." Zijn eerste zorg: „We moeten het niveau zien op te pakken waar we vorig seizoen mee afsloten. En van daaruit verder werken en om hoog kijken." Joore heeft in Noorwegen een contract tot in 2018. Hij is vast van plan om het contract uit te die nen, hoe opportunistisch de voet balwereld soms ook is. In eigen land ziet hij zich niet meer zo snel werken. In zijn tijd als speler van NAC en RKC was het buitenland enkel voor absolute toppers weggelegd. „Ik mag zeggen dat ik de schade aardig heb ingehaald." vrijdag 23 december 2016 Anton Joore heeft de 'schade' uit zijn tijd bij NAC en RKC ingehaald tttitttttttttv ANT0NIU55TR TEL. 35045 vil f HIN. IND. "MJRANT aoothaj Ben van den Aarssen Raamsdonksveer —Anton Joore Geboren: 31-12-1954 Geboorte- en woonplaats: Raamsdonksveer Voetbalde bij amateurs van Veerse Boys en WSC Speelde als prof tussen 1976 en 1984 als verdedi ger bij NAC, scoorde negen keer in 151 wedstrijden Van 1984 tot en met 1992 speelde hij voor RKC 102 duels en scoorde vier keer Was sinds 1999 hoofd-, assistent- of jeugdtrainer bij o.a. Dongen, ADO Den Haag, Qatar U17, Kazach stan U21, FBK Kaunas, Skonto Riga, Letland U21, NAC (jeugd), Klundert Huidige baan: assistent bij Aalesunds FK in hoogste Noorse klasse (Tippeligaen) Anton Joore, assistent-trainer bij het Noorse Aalesunds FK, is vanwege de winterstop weer thuis in Raamsdonksveer. Hij gebruikt die tijd om te scouten in Nederland en België, foto marcel otterspeer/pix4profs Terug naar de eerste divisie, maart 1986. RBC wint met 2-0 bij RKC. De RKC'ers Leo van Veen (links) en Anton Joore (midden) ko men niet tot scoren. RBC'er Peter Pijpers (rechts) kijkt toe. ARCHIEFFOTO BN DESTEM/MARCEL BEKKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80