üëS Tabak mag niet langer zichtbaar in het schap Feyenoord-hooligans ontlopen celstraf 7 Hoe overleef je zwarte zaterdag? BBS! De hardwerkende Nederlander heeft morgen één dag om kerstinkopen te doen. Dat wordt beuken met karretjes in de super en buiten in de rij staan bij de slager. Hoe pakje het slim aan? De hele week hard gewerkt en nog geen tijd gehad om de kerstbood schappen te doen? Dikke pech. Op de drukste dag van het jaar zult u naar de winkel moeten. De super mijden en de boodschappen lekker vanuit uw luie stoel bestellen is geen optie meer. Zowel Albert Heijn als Jumbo lieten gisteren al weten dat hun be- zorgbusjes en afhaalpunten barstens vol zitten. Bij websuper Picnic zijn waarschijnlijk ook alle busjes bezet, waarschuwt oprichter Michiel Mul ler. „In sommige buurten in de regio Utrecht, Almere en Amersfoort zijn kerstboodschappen nog tot morgen t2.oo uur te bestellen. Maar het gaat nu erg hard." In Zwolle kunnen men sen via Superbuddy voor 15 euro een personal shopper inhuren, die met een boodschappenlijst in de hand naar de supermarkt gaat. Maar woont u in pakweg Schiedam ofNijmegen, dan staat u er toch echt alleen voor. Deze krant helpt u een handje met een 'aanvalsplan'. Hou het simpel Een goede voorbereiding is het halve werk. Maar ja, daar schort het aan, anders had u de boodschappen 5» al wel in huis. Maak in elk geval van daag alvast een boodschappenlijstje. En houd het menu eenvoudig, advi seert Trudelies Schouten van kook- magazine Delicious. Dat voorkomt een kruistocht langs delicatessen- zaakjes en duistere hoekjes van de supermarkt op zoek naar exotische ingrediënten. En, niet onbelangrijk, stress tijdens het koken. „Stress in de keuken is ook niet leuk voor de gas ten. Maak een tijdsplanning per ge recht. En drink een glaasje wijn." Vroeg op In theorie moeten er ook mor gen gewoon pasteitjes in de super markt te vinden zijn. De hele dag. Al- Met kerst wordt vaak te veel eten in huis gehaald dus de supermarkten. De grote win kels worden morgen drie keer be voorraad, meldt Jumbo. Maar wie niet met een maar half afgevinkt boodschappenlijstje (en een halflege tas) thuis wil komen, wacht natuur lijk niet tot een half uur voor slui tingstijd, adviseert een woordvoerder van Albert Heijn. „Om 08.00 uur 's ochtends zijn de schappen voller, dat lijkt me evident." PlanB Houd er alvast maar rekening mee dat u toch misgrijpt. Bedenk voor de belangrijkste ingrediënten van het menu - de hazenrug met bospaddenstoelensaus - op voorhand een alternatief, tipt Schouten. „En raak vooral niet in paniek. Houd niet strikt vast aan de ingrediënten die het recept voorschrijft. Wees creatief met wat je nog wel kunt vinden of al in huis hebt." Ontbreekt het aan die creativiteit of slaat de paniek toe tijdens het ko ken, dan kun je via Whatsapp altijd nog een kookexpert van Allerhande raadplegen, troost een woordvoerder van AH. Die service is zelfs tijdens de kerstdagen van 09.00 tot 21.00 uur bereikbaar. Toch de slagroom verge ten? Tegenwoordig is er altijd wel een supermarkt in de buurt die zelfs op Eerste Kerstdag open is. Koop minder Simpel maar doeltreffend, al dus Schouten: kook minder, dan hoeft u morgen ook minder te kopen. „Met kerst wordt vaak veel te veel eten in huis gehaald. Houd kleinere hoeveelheden aan voor het hoofdge recht als je ook al een warm en een koud voorgerecht op het menu hebt. Of schrap een bijgerecht." Dat is ook goed voor het milieu, en voor de portemonnee. Natuur Mi lieu en de Rabobank becijferden on langs dat Nederland tijdens de kerst voor 124 miljoen euro aan eten weggooit. Het kan nog simpeler Nog geen menu samengesteld? Bespaar je de lastminutestress en kijk in de winkel wat ter plekke nog voor handen is. U hoeft uw gasten toch niet te vertellen dat u die kant-en- klare kalkoen niet zelf hebt gevuld? Schoonmoeder Schakel in ruil voor een bloemetje iemand met stalen zenu wen in om de boodschappen te doen. Of kruip morgen onder een dekentje op de bank en ga Eerste Kerstdag toch maar bij uw schoonmoeder eten. „Dit is bewust beleid", licht Van Rijn de maatregel toe. „Roken is erg ongezond en het is belangrijk dat we ingrijpen om onze jeugd te beschermen. Dat vind ik mijn taak als staatssecretaris van Volks gezondheid. We moeten vooral jongeren helpen om van het roken af te komen en zorgen dat ze niet gaan roken." Van Rijn heeft geprobeerd de organisaties achter supermarkten en andere verkooppunten (ta baks- en gemakszaken, tankstati ons, automatenbranche) zelf af spraken te laten maken om het uitstallen van tabakswaar uit te bannen, maar die poging is mis lukt. CBL, de brancheorganisatie voor supermarkten, bleek als enige bereid om tabaksproducten per 2020 uit het zicht te halen. Grote ketens als Jumbo en Dirk hebben zelfs hun sigaretten al ver borgen. De tabaks- en gemaksza ken en tankstations wezen een to tale ban echter af, onder meer vanwege het economische belang van rookwaar voor de omzet. Van Rijn wil niet 'achterop' ra ken met de aanpak van roken. Hij zal daarom komend jaar aan een wettelijk verbod op uitstallen gaan werken. „Daarbij moeten we in de praktijk goed kijken wat er wel en niet kan." ROTTERDAM De straffen voor de Feyenoordsupporters die zich schuldig maakten aan geweld te gen de eigen stewards, zijn be duidend lager uitgevallen dan het Openbaar Ministerie wilde. De twee mannen tegen wie vier maanden cel was geëist, komen weg met een taakstraf. Het was 21 februari van dit jaar een beangstigende gebeurtenis voor de stewards van Feyenoord toen de groep supporters andere fans, die vanwege een protest mars tegen het bestuur door de ME waren ingesloten, wilden 'bevrijden'. De stewards werden in het nauw gedreven, tegen een hek geduwd en sommigen van hen raakten bij het duw- en trek- werk gewond. Dat, stelde het Openbaar Mi nisterie (OM) twee weken gele den in de rechtszaak tegen vijf tien supporters, vroeg om zware sancties. Voor dertien van de vijftien verdachten werden taak straffen variërend van 60 tot 220 uur geëist. Dat werd dus aan zienlijk minder: van 40 tot 180 uur, afhankelijk van de rol die de relschoppers speelden. De op roerkraaiers kregen zwaardere straffen opgelegd dan de mee lopers. De twee mannen, 21 en 23 jaar uit Alphen aan de Rijn en Leid- schendam, die vier maanden cel hoorden eisen, konden gisteren opgelucht ademhalen. Ze kregen werkstraffen van respectievelijk 40 en 180 uur opgelegd. De oud ste van de twee zou van een van de stewards een vinger hebben gebroken, maar dat kan wat de rechtbank betreft niet worden bewezen. De 21-jarige supporter is eerder al veroordeeld voor zijn optre dens bij de Rome-rellen en de el lende rond de wedstrijd tegen Besiktas, maar ging tegen de straffen in hoger beroep. Die za ken lopen nog. Een van de supporters werd wel schuldig bevonden aan zijn 'bijrol', maar werd ontslagen van strafvervolging. De rechtbank acht het vanwege vervelende persoonlijke omstandigheden (zieke vrouw) niet gepast hem te bestraffen. vrijdag 23 december 2016 Kerststress in de super Annemieke van Dongen Rotterdam Lange rijen voor de kassa's en gestreste klanten: de dag voor kerst schrappen we het woord funshop- pen uit ons vocabu laire. FOTO ANP —Trudelies Schouten Tabakszaken, tankstations en supermarkten mogen straks geen sigaretten meer in het zicht leggen van klanten. Dat gaat staatssecretaris Martin van Rijn regelen, maakt hij van daag bekend. Edwin van der Aa Den Haag fiETTfi i I Feyenoordfans zijn ingeslo ten door de ME. foto frank de roo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7