ftl u Uit de mond van een vluchteling Tramleiding ondergronds 7 Zangeres uit I Jzendijke brengt nieuwe cd en videoclip uit Weken sliep Frangoise Waxin er slecht van. Dag én nacht zat het liedje in haar hootd. Zelfs haar man wist niets van de nieuwe cd. tjes gepiept. Op de novemberdag dat de videoclip in natuurgebied Braakman werd opgenomen, was het steenkoud. „Mijn voeten wa ren bevroren. Van de filmmaker moest ik gewoon doorgaan. Ik heb later thuis uren nodig gehad om weer een beetje op temperatuur te komen." Het nummer gaat over de liefde: een vakantieliefde of een Ik heb die ene kruiwagen nodig die me vooruit helpt overleden geliefde, dat kan allebei. Francoise bladert in de clip, al mij merend, door een fotoalbum met foto's van haar geliefde Frankrijk dat ze op 24-jarige leeftijd verliet om in Zeeuws-Vlaanderen te gaan wonen. Van kleins af aan is ze al aan het zingen; een echte doorbraak bleef tot nu toe uit. „Ik heb die ene krui wagen nodig die me vooruit helpt", lacht ze. Toch is ze ook wat voorzichtiger geworden. „Mensen beloven van alles, maar als het erop aankomt, gebeurt er niets. Dat was ik zo beu. Daarom doe ik het nu gewoon zelf. Ik ben de afge lopen weken met niets anders be zig dan met contacten leggen en de cd promoten. Je merkt dat het lastiger is omdat ik Franstalig zing, het publiek daarvoor is beperkter. Maar de reacties op mijn Face- bookpagina zijn positief." Dat geeft haar moed. „Ik hoef geen groot artiest te zijn, maar wel een bekende zangeres." erst moest ze voor zichzelf uitvogelen of het haar zou lukken om zelf een liedje te I schrijven. Maar nu de cd uit is en de videoclip viraal is gegaan, mag iedereen het weten. Twee jaar na het uitkomen van de cd Tu ma tout appris en vier jaar na haar deelname aan The Special Voice in Antwerpen en de cd Les années inoubliablesis Ie del bleu het eerste zelfgeschreven nummer van de Franse zangeres (55). Voor heen zong ze met haar kenmer kende, zware stem voornamelijk covers van Edith Piaff en Vicky Leandros. Helemaal nieuw is Le del bleu niet, want de Vlaamse zanger Will Tura zong het oorspronkelijk Spaanse lied eerder als Hemels blauw. Een Franstalige versie was er echter nog niet. Het vertalen van de songtekst was niet gemakkelijk, weet Fran chise inmiddels. Het Nederlands is niet een-twee-drie te vertalen naar het Frans. Dat betekende we ken van schaven en nog eens scha ven. En toen de tekst eindelijk af Mensen beloven van alles, maar als het erop aankomt, gebeurt er niets. Dat was ik zo beu was, begon het vele oefenen op haar eigen muziekinstallatie in de woonkamer. De opnames in de studio in Ert- velde waren dan ook in twee uur- Hoe haar man als militair bij een bombardement gewond raakte, maar toch moest doorvechten. Ze besloten de oorlog in Eritrea te ontvluchten. Ze vertelt over de gevangenis waar ze een jaar zat en over de reis die haar via Soedan, Libië, Italië en Roemenië, na drie jaar naar Terneuzen voerde. Dan komen de vragen van de leerlingen. Of ze zelf ook gewond geraakt is tijdens haar vlucht? Of ze nog contact heeft met haar fa milie? Of ze thuis Nederlands met haar man praat of in haar moedertaal en natuurlijk hoe ze Nederland vindt? Nee, ze is niet gewond geraakt, soms heeft ze nog contact met haar familie. Thuis praat ze Tigri- nya met haar man en Nederlands met haar kinderen. „Nederland is mooi", zegt Salam. „Ik wil hier blijven, als het kan. Maar ik zou ook graag teruggaan naar mijn land. Als er vrede is." Als Salam haar verhaal heeft ge daan, reageren de leerlingen. „Normaal hoor je alleen maar slechte dingen over vluchtelin gen. Nu komt het ook een beetje binnen als je het hoort vertellen." Gonda van Zundert, muziekdo cente en projectcoördinator van het Zeldenrust-Steelantcollege (ZSC) haalde Salam naar de klas. Zodat de brugklassers een verhaal van een vluchteling met eigen oren hoorden „De insteek is dat leerlingen er varen en voelen hoe het is om een vluchteling te zijn. Door het Nu zitten we echt in de tijd dat er geschiedenis wordt geschreven nieuws raak je toch wat afge stompt. Leerlingen hebben ook een soort tentenkamp gebouwd met materialen die ze van thuis mee namen. Ook om te het te ervaren. We zijn ook naar het Waters noodsmuseum geweest. Niet zo lang geleden moesten de Zeeu wen zelf nog vluchten." Vluchtelinge Salam was te gast in de klas van Thijs de Meulder, docent aardrijkskunde en ge schiedenis. In zijn vakgebied als geschiedenisleraar, ziet hij para lellen tussen wat er wereldwijd gaande is en het verleden. „Ik zeg het wel eens tegen mijn leerlin gen. Nu zitten we echt in de tijd dat er geschiedenis wordt ge schreven. Er komt van alles voor bij op social media en in de vorm van nepnieuws. Voor de tweede wereldoorlog was er veel propa ganda. Ik leer ze dat ze zaken moeten checken. Ik heb het voor recht dat ik de volgende generatie kan leren wat kritischer na te denken." KNOKKE-HEIST De elektriciteits leidingen van de kusttram in Vlaanderen moeten onder de grond. Dat vinden de burgemees ters van de gemeenten waar de tram doorheen komt. De burgemeesters vinden de 71 kilometer lange elektriciteitsbedra ding ontsierend en niet meer van deze tijd. Ze maken hun wensen openbaar om zo wat druk op de ke tel te zetten. De aanbesteding van achtenveer tig nieuwe tramstellen, die aan het eventueel onder de grond brengen van de elektriciteit vooraf zou gaan, werd onlangs ook al uitge steld. Terwijl vervanging wel hard nodig is, zo vinden zowel overhe den als exploitant De Lijn. De bur gemeesters trekken daarom aan de bel. vrijdag 23 december 2016 2V De blauwe hemel van Francoise MEER INFO: De cd is verkrijgbaar via Facebook, zangeres Francoise Waxin en per mail: f.wax@live.nl Pascalle Cappetti IJzendijke A Uren schaafde Francoise Waxin aan de tekst van Le ciel bleu. foto peter nicolai Salam uit Eritrea vertelt. De 21 brugklassers van het Zelden- rust-Steelantcollege luisterden gisteren ademloos naar haar verhaal. Guido van der Heijden Terneuzen Thijs de Meulder, docent ZSC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76