Een taartje voor de leraar Maatregelen moeten voedselveiligheid garanderen en misbruik uitsluiten Rugbytalent droomt van het buitenland Youri zoekt een leuke baan Gedeputeerde Jo-Annes de Bat is de Aziatische oesterrapers die vanuit het Ruhrgebied komen zat. „Dat hebben we gewoon liever niet." vrijdag 23 december 2016 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl Youri van der Bijl uit Goes zit op Praktijkschool De Wissel en zoekt via een prijswinnend project naar een stageplek. zeeland 10 De 14-jarige Elias de Feijter uit Vogelwaarde rugbyt bij Tovaal. Maar zijn droom is spelen in het buitenland.zeeland 14 Docent Emiel Duit wordt getrakteerd op slagroomtaart. Nog nooit was geld inzamelen voor het goede doel zo bevredigend. Bij Scalda in Terneuzen mochten leerlingen op de laatste dag van hun actie voor Serious Request voor geld taarten naar docenten gooien. Dat leverde het meeste op. De actie bracht 2062,20 euro op. zeeland 4&s Ernst Jan Rozendaal Middelburg Het rapen van oesters in Zeeland moet anders worden gereguleerd om misbruik tegen te gaan. Het da gelijks provinciebestuur onder zoekt met het ministerie van Eco nomische Zaken de mogelijkheid van een vergunningstelsel, zoals dat ook geldt voor het plukken van zee kraal. Het rapen van oesters is een Zeeuwse traditie. Daar wil gedepu teerde Jo-Annes de Bat geen stokje voor steken. „Het is van de zotte om het voor iedere toerist te verbieden. En dat willen we ook niet voor de Zeeuwen die al jaren gewend zijn met de kerst drie zelf geraapte oes ters te eten." Maar het recreatieve rapen heeft ook een keerzijde. „Het is gevaarlijk om oesters te rapen die al een paar dragen droog liggen", aldus De Bat. „De voedselveiligheid is in het ge ding." Daarnaast wordt misbruik gemaakt van de ruimhartige regels die er nu zijn. Niet-professionele rapers mogen voor eigen consump tie per persoon tien kilogram oes ters per dag rapen. „We zien nu hele groepen Aziaten die vanuit het Ruhrgebied naar Zeeland komen en hier vele tientallen kilo's oesters meenemen. Die worden op de te rugweg al aan de horeca verkocht. Dat mensen vanuit het Ruhrgebied hier naartoe rijden om oesters te ra pen, hebben we gewoon liever niet." Eigenaren van mosselpercelen zien het als een vorm van onder houd wanneer er oesters worden geraapt. Sommigen geven particu lieren daarom schriftelijk toestem ming. De provincie vermoedt dat ook daar misbruik van wordt ge maakt, door met die papieren oes ters die buiten die percelen zijn ge raapt aan te bieden aan de handel. Ook zo wordt de professionele oes- Het is gevaarlijk om oesters te rapen die al een paar dragen droog liggen - Jo-Annes de Bat gedeputeerde tersector geschaad. De Bat: "Dat werkt marktverstorend." Met het ministerie van Economi sche Zaken zoekt de provincie naar mogelijkheden om meer regie te krijgen op het oesterrapen. Dat zou kunnen door gebieden aan te wij zen waar het wel en niet mag. Er wordt ook gedacht aan een vergun ningstelsel zoals dat bestaat voor het snijden van zeekraal. Daarvoor worden 360 vergunningen per jaar uitgegeven en dat is het. De Bat: „Heel bewust willen we het rapen van oesters opnieuw ter discussie stellen. Het vrijwel volledig vrijla ten zoals het nu is, is te ingewik keld. Met de sector willen we in 2017 komen tot een integraal be leid." Daarbij moeten ook gemeen ten worden betrokken, want zon der handhaving is de aanscherping van regels een loos gebaar. „We hebben de gemeenten nodig", be sluit De Bat. „Buitengewone opspo ringsambtenaren zullen de raaplo- caties in hun routes moeten opne men om te controleren." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Rapen oesters aan banden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73