NYNKE DE JONG Explosieve groei aantal daklozen onder 30 jaar H pharosreizen 4 489 6 L AFWISSELEND NOORWEGEN DE LEUKSTE KINDERLANDEN VAN EUROPA Column Al een paar dagen volg ik hoofdschuddend de aan gewakkerde nepdiscussie over moslims die ons kerstfeest willen afpakken. Nepnieuws over Goudse asielzoekers die een kerst boom zouden hebben vernield; uiteindelijk bleek de wind de boosdoener. Supermarkten die in de ban gedaan worden, omdat ze feeststollen verkopen in plaats van kerststollen en de NPO die een spotje met daarin de tekst 'fijne feestdagen' heeft. Moet dat geen 'fijne kerstdagen' zijn?!? Dit land gaat ten onder aan moslim terreur! Die laatste twee kniebuigingen ■y zijn natuurlijk gewoon marketingtrucs, want je kunt een kerststol 'tm Vj langer verkopen als je er een feeststol van maakt en je kunt een spotje langer uitzenden als je 't geschikt maakt voor de ge hele decembermaand. Maar nee hoor, polariserend Nederland knakte de vingers, zette het toetsenbord op capslock en brulde verongelijkt dat onze joods-christelijke traditie te grab bel gegooid wordt omwille van onze Nederlanders met een mi gratieachtergrond en een islami tisch geloof. Ondertussen hangt hier in mijn Utrechtse multiculturele wijk nog net niet de kerstversiering in de schotels, maar verder is er in de islamitische huishoudens net zo veel kerstgezelligheid te zien als in de andere woonkamers. En ik heb al helemaal geen woedende moslims het knippe rende rendier aan het balkon van de buren kapot zien trekken. Kortom: volgens mij valt het al lemaal reuze mee met de zoge noemde War on Christmas. Polari serend geëmmer, dat is het. Sowieso vind ik het hele ge dweep met onze joods-christe lijke traditie ineens heel schattig. De kerken lopen in rap tempo leeg, maar potverdorie, wat zijn we er trots op. Vraag een willekeurige 'mos lims pakken ons Kerst af-roeper wat we ook alweer vieren met Pinksteren, en hij of zij heeft geen idee. Dankdag voor Gewas en Arbeid: wanneer is die ook al weer? Hoelang duurt de advents tijd? Hoeveel dagen zitten er tus sen hemelvaart en Pinksteren? Allemaal christelijke tradities die we tegenwoordig vooral vieren in de file naar de meubelboulevard. Weet je wie er nog écht in Jezus geloven? Moslims. Als profeet van Allah. De aankondiging van zijn geboorte staat gewoon in de Ko ran. En wat vieren we met Kerst? Juist ja. Ik wens jullie allemaal prach tige feestdagen, vol welbehagen en knipperende kerstversiering. Weetje wie er nog écht in Jezus geloven? Moslims Bijna de helft van alle jonge dak lozen is van allochtone afkomst. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De jongeren komen niet op straat door verslaving of psychische pro blemen. „De belangrijkste oorza ken zijn het tekort aan goedkope woningen en het strengere huisuit- zettingsbeleid", zegt demograaf Jan Latten van het CBS. „De toename is opmerkelijk." Voor steeds meer kwetsbare jon geren is 'simpelweg geen plek', zegt voorzitter Jan Laurier van de Fede ratie Opvang. „Er is een groot ge brek aan betaalbare woningen. Voor een grote groep jongeren is een huur van meer dan 400 euro gewoonweg niet te betalen. En als je dan geen hulp hebt, kom je op straat terecht. Dat merken we, want de opvang zit overal in het land vol." Voor veel jongeren betekent het een traumatische ervaring, zegt Laurier. „Het is verschrikkelijk om op zo'n leeftijd op straat te belan den. Het duurt lang voor je uit die ellende bent en een normaal bestaan kunt gaan opbouwen. Dit drukt een zwaar stempel op hun levens. De overheid heeft de plicht om deze jonge mensen ook een plek in de samenleving te bie den." Het totaal aantal daklozen is in 2016 vrijwel gelijk gebleven. Dat komt volgens Latten doordat veel oudere daklozen, die de afgelopen vijfjaar slachtoffer zijn geworden van de economische crisis, weer De overheid heeft de plicht deze mensen een plek in de samenleving te geven onderdak hebben gevonden. „Maar dat wordt gecompenseerd door de opmerkelijk snelle opmars van jon geren die op straat belanden", zegt Latten. In Leeuwarden luidde opvang- organisatie Zienn vorige week al de noodklok. Zij zien het aantal jonge daklozen in de nachtopvang al een tijd stijgen en willen daarom een aparte opvang voor jongeren. anujb ColorLine 13-daagse familierondreis Noorwegen Elke bocht een ander uitzicht! Dit is een droomreis voor ouders en kinderen die houden van avontuur en natuur. Het begint al met de mooie overtocht met de boot. Ook de autoritten door Noorwegen zijn een feest, bijvoorbeeld die naar Rauland. Hier kun je kanoën, vissen, zwemmen of deelnemen aan een beversafari. 10-daagse familierondreis Italië, Oostenrijk, Duitsland Je begint deze vakantie aan het Gardameer. Lekker zwemmen en varen. En genieten van die gezellige mediterrane plaatsjes! Daarna logeer je op 1800 meter hoogte in de Alpen, in een hotel met eigen sterrenwacht. Je sluit deze reis af in het land dat vele kinderen het allerleukste van Europa vinden: LEGOLAND®! Inbegrepen 10x overnachting o.b.v. logies retourovertocht Kiel - Oslo met Color Line voor 1 auto 2x overnachting in een binnenhut naar aantal personen verbruik van elektriciteit eindschoonmaak bij Hemsedal Skarsnuten Fjellandsby ANWB-wegenkaart Zuid- Scandinavië kidsgids Noorwegen Pharos-vakantieboek, 1 per gezin, t/m 12 jaar Prijzen 07/05-10/06 11/06-17/06 18/06-24/06 25/06-19/08 20/08-26/08 27/08-09/09 10/09-17/09 2-P 3-p 729 495 769 519 899 609 1029 699 979 665 889 599 775 525 Inbegrepen 9x overnachting met ontbijtbuffet 4x driegangendiner met saladebuffet (Gardameer) 1x entree Jungle Adventure Park San Zeno (Gardameer) 3x Alm-dinerbuffet (Karinthië) middagsnack (Karinthië) entree zwembad (Karinthië) 1x ponyrit (t/m 13 jaar, Karinthië) 1x sterren kijken in sterrenwacht (Karinthië) 1 ticket (1 dag) LEGOLAND® Duitsland 10 dagen Prijzen 11/05-31/05 01/06-14/06 15/06-28/06 29/06-26/07 27/07-23/08 24/08-13/09 14/09-05/10 vrijdag 23 december 2016 @nynke Versierina Het aantal jonge daklozen stijgt snel. Op dit moment leven ruim 12.500 jongeren onder de 30 op straat, een jaar geleden waren dat er nog 8.000. Peter Groenendijk Rotterdam —Jan Laurier AUTOVAKANTIES VAN ANWB •NO O .RW E G!^*N Vv Lillchjmmci £3 LfGOlANP O Jettinqen KnsMnijnd Sk*gcrr«k 'nl. I) >f Frederiksha Jr n .T,-n Al borg DENEMARKEN ITALIË DUITSLAND Salzburg ™*bnKk OOSTENRIJK ren burg ^ftW Prijzen in p.p. Kijk voor de 14-daagse variant op onze site. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). Wijzigingen voorbehouden. Prijzen in p.p. bij aankomst op donder dag. Niet inbegrepen: reserverings kosten 20,-), toeristenbelasting (lo kaal tarief) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). Wijzigingen voorbehouden. WWW.PHAROSREIZEN.NL/gELEZEN-IN/dAGBLADEN I 023-5542870 I ZOEKCODE 21745 EN 17444

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6