Bi sk- smmmÊÊm W§ Havengebied Goes krijgt beachhouse Bewoners Cruytooren leggen zich morrend neer bij bouwplan WoBan/lm Reimerswaal weigert illegaal gebouwd schuurtje te legaliseren vv.y ™S 7 Het is één van de netste spulletjes in de gemeente, toch moet Ko Ruissen uit Waarde zijn schuurtje op zijn lapje grond slopen. ij aannemingsbedrijf I Van der Straaten zul len ze Ko Ruissen nog Iwel eens missen. An derhalfjaar geleden ging de Waardenaar met pensioen. Getuige het werk dat hij daarna verzette op zijn lapje grond op de hoek van de Vroonweg en de Put- hoekseweg bij Waarde, is het een echte vakman. De paaltjes van de omheining, om hazen en konijnen te weren, staan kaarsrecht in het gelid. De paden tussen de kippenren, het schuurtje en de fruitbomen zijn keurig gemaaid en ingelegd met planken, zodat de grasmat bij nat weer niet kapot gaat. Op het ge- potdekselde schuurtje valt even min iets aan te merken. Met oude, degelijke boomgaardpalen staat het stevig verankerd in de klei. „Dat moet ook wel, want het kan hier behoorlijk waaien", zegt Ruissen, wijzend op de zeedijk vanwaar de wind vrij spel heeft. Toch had dit schuurtje, net als het kippenhok, al eind november af gebroken moeten zijn. „Zes weken geleden kreeg ik een brief van de gemeente dat alle bouwwerken binnen drie weken weg moesten." Ondertussen heeft hij ook een brief waarin wordt ge dreigd met het opleggen van een v i i&spiign HU 4 - W*E'. 'Tn.: -. T'X' dwangsom. Reden: het schuurtje past niet in het bestemmingsplan. Ruissen heeft in de tussentijd twee gesprekken gehad op het ge meentehuis. „Ze vinden het een mooi schuurtje hoor, zeggen ze. Maar het mag niet van de wet." Legaliseren is geen optie, bleek al snel. „Daar valt niet over te pra ten." Ruissen beaamt dat in het bestemmingsplan geen bouwvlak is opgenomen. „Maar tot tien jaar geleden heeft hier altijd een schuurtje gestaan. Toen het land nog van mijn vader was, gebruik ten we dat tijdens het schof. Als kinderen hielpen we altijd mee op het land." Jarenlang verhuurde hij het per ceel aan zijn broer, die het be boerde. Vlak voor zijn pensioen, verkocht hij het aan hem en hield zelf een lapje. Een reeks foto's die Ruissen op het gemeentehuis on- Waar moeten m'n hoenders dan naar toe? Het gemeentehuis? der ogen kreeg, bewijst dat de ge meente zijn activiteiten al een tijdje in de gaten hield. „Dat heb ben ze stiekem gedaan, zonder dat ik het wist." Eind van de zomer was zijn schuurtje klaar. „Ze heb ben gewacht tot het af was voordat ze een brief schreven. Dat vind ik misselijk." Hij peinst er niet over om ge hoor te geven aan het sloopbevel. „Ik ben helemaal niemand tot last. Sterker nog, 's zomers komen hier vier, vijf man per dag langs voor een praatje die er ook plezier aan beleven." Als het de gemeente me nens is, zullen ze het zelf moeten afbreken. „En dan zal ik niet lijd zaam toekijken, dan wordt 't oor log." Ruissen hoopt dat het zover niet komt. Raadsleden Marien Weststrate (Leefbaar Reimers waal) en Bram van Stee (SGP) zijn al langsgeweest op z'n lapje. Zij vinden dat de gemeente een op lossing moet bedenken. Een woordvoerster laat namens wet houder Izak Vogelaar weten geen reden te zien tot legaliseren, om dat alles zonder vergunning is ge bouwd. Volgens haar kan Ruissen, als hij het niet eens is met het be sluit van de gemeente, officieel be- zwaarmaken. Een hapje of drankje nuttigen kan binnenkort in het havengebied van Goes. Het college wil meewerken aan de komst van een horecapavil- joen aan de Houtkade. Het zogeheten beachhouse komt op de plek waar vroeger de AKF-hal stond, vlakbij de al gebouwde rij tjeshuizen in de wijk het Goese Diep. „Het gaat om lichte horeca", zegt wethouder Derk Alssema. „Dat betekent dat de zaak uiterlijk tot acht uur 's avonds open zal zijn." Het gebouw wordt 120 vierkante meter groot, het terras 80 meter. Volgens Alssema stelt de ge meente hoge eisen aan de uitstra ling van het paviljoen. Het moet goed bij de bebouwing van de toe komstige woonwijk passen. De ini tiatiefnemer krijgt voorlopig een vergunning voor vijf jaar. Daarna wordt bekeken of het beachhouse langer kan blijven. Op het betref fende stukje grond staan geen wo ningen ingetekend, dus in principe moet dat kunnen. In het gebied staat de komende tijd veel te gebeuren. Het plan voor een woonwijk op het havenindu strieterrein liep eerder spaak, maar maakt nu een bescheiden doorstart. In het Goese Diep - het noordelijke deel - komen een kleine vierhon derd woningen. Een heel klein deel van het plan is al uitgevoerd vóór de crisis toesloeg. De bewoners van de rijtjeshuizen wonen nu in een soort niemandsland tussen het Goes Meer en de industrie. Het andere deel van het plan is Westerschans, bij de ringbrug. Daar komen appar tementen boven een nieuwe AH. Immers, de gemeente Goes heeft intussen een nieuw bestem mingsplan voor het zorgcomplex Huize den Berg vastgesteld, waarin de omstreden omgevings vergunning voor de zes nieuwe woongebouwen naadloos past. Het veertigtal Cruytoorenbe- woners is niet zozeer tegen de bouw van de nieuwe woningen maar wel tegen de hoogte van ne gen meter. Ontwikkelaar Fraanje en zorgstichting Zuidwester heb ben de woningen precies op de enige open plek in de Ramusstraat gepland. Daardoor verdwijnt het zicht van de meeste Cruytooren- bewoners op de groene binnentui nen van het Huize den Berg-com- plex. „We hadden liever een bouwlaag minder gehad. Dan houden we nog een beetje licht in onze woningen over", zei woord voerster G. Meeuwsen. Over de twee bouwlagen met een kap van negen meter hoog viel met de gemeente Goes, ontwikke laar Fraanje en Zuidwester niet meer te onderhandelen. Was de omgevingsvergunning mogelijk nog in strijd met het oude bestem mingsplan, met het nieuwe plan heeft de gemeente de bewoners de wind geheel uit de zeilen geno men. „Heeft u dan geen bezwaar tegen het nieuwe bestemmings plan gemaakt", vroeg rechter en staatsraad Eric van Heijningen tij dens een rechtszaak aan de bewo ners. „Nee, we hebben ons geheel op deze procedure tegen de omge vingsvergunning gericht. Anders wordt het veel te veel", zei Meeuwsen. Daarop merkte de Goese gemeentewoordvoerder op dat het nieuwe bestemmingsplan vorige week onherroepelijk is ge worden. En dat biedt weinig hoop op een goede afloop voor de tegen standers. De kans dat de Raad van State de vergunning nu nog afschiet, lijkt zo goed als uitgesloten. Dat is dan weer goed nieuws voor ontwikke laar Fraanje en zorgstichting Zuid wester. vrijdag 23 december 2016 BE 'Als ze komen slopen, is het oorlog' Joeri Wisse 4®?' In het schuurtje van Ko Ruissen komen 's zomers elke dag vier, vijf man langs voor een praatje, foto mechteld jansen - Ko Ruissen Rob Paardekam Goes Zelfs al winnen de bewoners van het Goese appartementen gebouw Cruytooren een rechtszaak bij de Raad van State, de bouw van zes nieuwe woonzorgappartementen aan de Ramusstraat lijkt onvermij delijk. Jan van Ommen Den Haag Uitspraak over enkele weken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69