Geen verbod op rapen oesters Jip en Janneke waken over verkeer Kapelle Na 12 jaar mijn broer zien Geen I wereldoorlog Dat ik mijn niet breek vftv Hardloper Overname ADRZ nabij 2 pekaar water i specialist KERSTMIS WENSEN Water ontharders De provincie Zeeland overweegt een verbod op het rapen van oesters. Deze nieuwe strengheid wordt ingegeven door Aziatische Duitsers die speciaal naar Zeeland komen om la dingen weg te halen, veel meer dan een paar kilo. Die oesters wor den vaak verkocht. Dat is niet de bedoeling. Het aardige van deze zilte zaligheden is juist dat ze gratis beschikbaar zijn voor iedereen die er een beetje moeite voor wil doen. Als oesters en mosselen met mate worden geraapt, zit het de handel niet dwars. Dat moet zo blijven. Dus nu er een constante stroom oesters naar Duitsland is ontstaan, wil de provincie ingrijpen. Desnoods met een vergun ningstelsel, zoals dat ook geldt voor het snijden van zeegroenten. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat kan wel beweren dat hij Zeeuwen en toeristen niet wil dwarszitten, maar een vergunningstelsel zou praktisch een verbod zijn. Dat is zeer ongewenst. En gelukkig ook heel lastig uit te voeren. Wie ziet het al voor zich: opsporingsambtenaren die controleren of er niet stiekem oesters worden geraapt. Dat past absoluut niet bij de brede traditie om, als het uitkomt, eens langs het water te gaan voor een maaltje schelpdieren. Die gewoonte zullen Zeeuwen en toe risten niet zomaar laten varen. Het helpt niet dat de provincie er een beetje theater bij maakt. Ongereguleerd rapen zou gevaarlijk zijn voor de volksgezondheid. Het voorbeeld: oesters die te lang droog hebben gelegen. Dat is bangmakerij, want iedereen weet dat je de dieren bij laagwater moet rapen en dat ze beperkt houdbaar zijn. Het is goed dat de provincie probeert de professionele oestersector te beschermen. Maar Zeeuwen en toeristen mogen er geen last van hebben. Als er geen maatwerk mogelijk is om de overlast van schelp- dierrapers uit Duitsland te bestrijden, verdient de huidige situatie de voorkeur. Laat Zeeuwen en toeristen af en toe langs het water gaan voor een maaltje schelpdieren Het klinkt misschien een beetje raar, maar het is één van de maatre gelen die wethouder ]on Hersel- man aankondigde om de verkeers veiligheid rond 't Saamdeel te ver groten. Sinds de opening van de brede school is het een stuk druk ker geworden in de buurt. Het CDA stelde er vragen over. Ernest Franken meldde dat hij 's ochtends was wezen kijken en dat er 'een aantal serieus onveilige mo menten waren'. Herselman erkende dat er te wei nig licht is op de kruising Vroon- landseweg/Langemeet: „Daar komt een lichtmast bij." De wethouder kwam ook nog met een andere op lossing voor de deelnemers aan het verkeer. „We willen op een leuke, ludieke manier met figuren uit de We willen opeen leuke, ludieke manier met figuren van Annie M. G. Schmidt werken werken van Annie M. G. Schmidt aanduidingen maken. Daar willen we de scholen bij betrekken. We hebben al toestemming van degene die de rechten daarvan bezit." ALMANAK De ietwat corpulente hardloper uit Yerseke wordt regelmatig ge pest door collega-lopers vanwege zijn imposante buikomvang en a-sportieve lichaam. Mede door de overtollige kilo's eindigt de goedlachse Bevelander nimmer bij de eersten van het hardlo perspeloton, maar sukkelt hij keer op keer weer ergens achter aan in het veld. Een collega-atleet probeerde hem zo vlak voor kerst nog even een hart onder de riem te steken. „Zullen we anders voor jou een keer een buikloop organiseren? Dan kun je misschien ook eens een keer winnen..." Palliatieve zorg naarClaraThuis Vanaf t januari 2017 valt de Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg (VPTZ) onder ClaraThuis van Stichting Het Clarahofje. Voorheen coördineerde het Vrijwilligerspunt Goes, onderdeel van SMWO, de VPTZ. In goede samenwerking wordt deze rol nu overge dragen aan ClaraThuis. De VPTZ bestaat uit vrij willigers die hulp bieden bij de laatste levensfase bij mensen thuis. Kerstbomen voor zakcentje In de gemeente Borsele is het al zeker twintig jaar vaste prik: kinderen uit de dorpskernen verzamelen kerstbomen en leveren die in bij een van de vijf tien verzamelpunten. Ie dere boom levert 0,50 euro op. In 2017 is de jaar lijkse inzameldag op woensdag 4 januari van 13.30 tot 15.30 uur. Alle dorpskernen hebben een inzamelpunt. De loca ties zijn te vinden op de gemeentesite. Jeugdlintje komt er volgend jaar Kinderen uit Goes die zich inzetten voor de maatschappij kunnen vanaf volgend jaar een speciaal jeugdlintje krij gen. Deze worden uitge reikt op de vrijdag vóór de internationale dag van de rechten van het kind, in november. Er worden maximaal zes lintjes uitgedeeld. Drie voor kinderen van 8 tot 12 jaar en drie voor 13 tot 21 jaar. Het initiatief komt van het CDA. WAARDE Strijd om illegaal gebouwde schuur Patrick de Ruijsscher: Patrick de Ruijs- scher heeft zijn broer al 12 jaar niet meer gezien. „Hij is naar Amerika geemigreerd en werkt bij een vliegtuigmaatschappij. We hebben alleen contact via Facebook. Skypen doen we niet, ik heb al die jaren alleen foto's van hem gezien. Ik zou hem zo graag weer eens kunnen aanraken." Veel kans heeft de gewezen heftruck chauffeur niet. „Als ik met mijn vrouw wil gaan, kost dat 2.000 euro. Maar ik kan niet werken omdat mijn vrouw ernstig ziek is. Ik ben fulltime mantelzorger. Ze staat op een wachtlijst voor een nieuwe lever." Toch blijft er hoop. „Misschien win ik wel een lot uit de loterij!" GOES De Nederlandse Zorgau toriteit keurt de overname van het Admiraal De Ruyter Zieken huis door Erasmus MC goed. Het Erasmus MC en ADRZ maakten in maart hun voorne men voor de overname bekend. Zij blijven zelfstandig functio neren, al gaan de specialisten van beide ziekenhuizen wel nauwer samenwerken. De cruci ale zorg die beide ziekenhuizen nu bieden verandert niet. De NZa heeft getoetst of beide instellingen de plannen zorg vuldig hebben afgestemd met medezeggenschapsorganen en de patiënten- en cliëntenraden. De NZa is akkoord is. £nm tatert Elena Korkmaz: Vrede voor toekomstige generaties: dat wenst Elena Korkmaz uit Goes. Elena, afgestuurd in de rechten, is acht maanden geleden vanuit haar moederland Roemenië naar Neder land gekomen en bouwt met haar man en kinderen aan een toekomst in Goes. In Roemenië liet ze een goedbetaalde baan als manager ach ter. Toch is Elena dik tevreden met haar werk bij Post NL. „Nu hou ik ten minste tijd over om bij mijn kinderen te zijn!" Haar grootste angst: dat de mensheid als soort het voor zichzelf verpest door een milieuramp of een Derde Wereldoorlog. Jaap Kools: „Dat ik mijn benen niet breek bij het schaatsen", zegt de 85-jarige Jaap Kools uit Middelburg lachend, ter wijl hij zijn 70 jaar oude, leren kunst schaatsen onderbindt. Dan wordt de geboren Zuidzandenaar serieus: „Ik heb een zoon die gezondheidsvoor lichting geeft en werkt in de aidsbe- strijding. Hij is net in Myanmar en Zuid-Afrika geweest. Hoe ouder je bent, hoe meer je beseft wat gezondheid waard is. Ik hoop dat mijn vrouw en kin deren zo gezond blijven als ze nu zijn." vrijdag 23 december 2016 II Er is een grote kans dat Jip en Janneke straks waken over de verkeersveiligheid op de Vroon- landseweg in Kapelle. En mis schien vraagt Pluk van de Pette- flet straks wel aan automobilis ten om zachter te rijden. Willem Adriaansens Kapelle -Jon Herselman, wethouder Tip? redactie@pzc.nl GOES SrW HEINKENSZAND GOES Raadsleden Marien Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) en Bram van Stee (SGP) willen dat de gemeente een oplossing bedenkt om een zonder vergunning gebouwd schuurtje in de polder bij Waarde te le galiseren. Eigenaar Ko Ruissen moet het afbre ken van de gemeente. ZEELAND 7 Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com bestratingïmaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67