3 Caspar mag niet donker meer zijn Kijkdozen en dode dieren Precies hoog genoeg Fijn voor bed breakfasts Mengen is drinken CONTROVERSE oudste kerststal uit Noordwest-Eu ropa is te zien bij ons in Weert", zegt John van Cauteren, conservator van het Gemeentemuseum aldaar. „Deze kerststal is gemaakt in het begin van de zestiende eeuw en stond in een klooster van de Francis canen. Er bestaan oudere voorstellin gen van het kerstverhaal, maar een groep met losse beeldjes maakt het tot een kerststal. Je moet zelf de voor stelling kunnen inrichten." Porselein Pas ver in de negentiende eeuw komt de kerststal ook bij de mensen thuis te staan. Van Cauteren: „De oudste, met porseleinen beeldjes, komen uit Duitsland. In de twintigste eeuw werden goedkopere, veelkleurig be schilderde gipsen beeldjes populair. Soms werden hele huiskamers om gebouwd tot kerstlandschap, zoals dat nu met kerstdorpen gebeurt." Ondanks het oprukken van die kerstdorpen die óók hele woonka mers in beslag nemen, is er nog steeds vraag naar de 'ouderwetse' kerststal. Eén van de laatste speciaal zaken is kunsthandel de St. Jansbasi liek in 's-Hertogenbosch. Het hele jaar door staan hier tientallen groe pen uitgestald. Van kleine zilveren tot grote van houtsnijwerk. Gips, keramiek, porselein, geperst hout, steen, brons... „Jongere klanten kopen graag bronzen beeldjes", vertelt Jenny van Wijk (69), die de 75 jaar oude zaak van haar ouders overnam. „En kinde ren hebben het liefst een kleurige groep met veel dieren. Ze mogen hier Jongere klanten kiezen vooral voor bronzen beeldjes vaak elk jaar een nieuw dier uitzoe ken voor de stal. We hebben veel vaste klanten - ook uit België, Ierland en de Verenigde Staten - omdat de meeste mensen zelden een hele groep in één keer kopen. Ze beginnen natuurlijk met Maria, Jozef, het kindje en de stal. Vervolgens komen er steeds meer figuren bij. Dan zeg gen ze: 'Jenny, volgend jaar komen we terug voor de olifant!' Hipsters Zin gekregen in een mooie kerststal, maar niet al te serieus? Het Italiaanse designmerk Alessi heeft strakke, kleurige kerststallen in de collectie en juwelenhuis Swarovski produ ceerde een letterlijk schitterende stal. Leuk voor kinderen, maar ook voor iedereen die niet volwassen wil wor den, zijn de stallen van LEGO, Play- mobil of Dick Bruna. Tot slot: de hip sterkerststal al gezien op modernna- tivity.com? Kost maar 130 dollar. Jozef maakt een selfie en de drie koningen arriveren per segway. Tijden veranderen. KIJKEN vrijdag 23 december 2016 GO In Nederland heb ben we Zwarte Piet, maar in België, Frankrijk, Duits land, Spanje, Italië en de VS woedt de discussie over de kerststal. In het bij zonder over het donkere gezicht van Caspar, een van de drie wijzen uit het oosten. Volgens een legende vertegen woordigen de drie wijzen de destijds bekende wereldde len: Balthasar staat voor Azië, Melchior voor Europa en Caspar represen teert Afrika. In Ma drid is het sinds dit jaar verboden om als blanke met zwart gemaakt gezicht Caspar te spelen. 44 Jenny van Wijk, kerststalverkoper De kerststal van de Sint-Janskathedraal in Den Bosch ligt tot en met 29 januari vol met 150 opgezette dieren. De traditie begon 50 jaar geleden met een dood gereden poes. Kampeerwereld Hen driks in Ermelo heet even Kerstwereld Hen driks, met veel, heel veel kerststallen. Kinderen mogen spelen met kleurrijke houten figuren. Topstuk van het Catharijneconvent in Utrecht is de Napoli- taanse kerststal. Hoe wel: stal? Het is meer een compleet dorp. De allergrootste on dergrondse kerstgroep is tot en met 8 januari te zien in de Gemeentegrot in Valkenburg. In Baarn kun je tot en met 6 januari de kerst stallenroute 'Weg van het Licht' volgen, die leidt langs 120 tuinen. In het Natuurmuseum Fryslan in Leeuwarden staat tot en met 8 januari een groot kerst diorama opgesteld, ofwel een enorme kijkdoos waar je omheen kunt lopen. De grens over? Bezoek dan de grootste kribbenexpositie van Europa, ArsKrippana, in Büllingen in de Duitse Eifel. Nachtkastjes zijn vaak net te hoog of te laag. De Bedboy niet; dit kastje (299 euro) van Beddelicious is in hoogte in te stellen van 48 tot 68 centimeter. Er zijn twee varianten: de X van ontwerper Pieter Nota en de Y van Jan Gunneweg, beide met een onderstel in de vorm van deze letter. Ook leuk als tafeltje in de woonkamer. Een matras vervan gen we gemiddeld om de tien jaar. Dat is best weinig, als je bedenkt dat we per nacht een halve liter vocht verliezen. Matrassenfabrikant Refresh komt met een complete matras (vanaf 359 euro) waarvan je de boven laag - te koop in drie stevigheden - gemakkelijk kunt wassen of vervan gen. De onderlaag is een 'supportmatras' die stevigheid biedt en kuilvorming voor komt. Zo slaap je al tijd in een fris bed. Ook handig voor Airbnb'ers en eigenaars van bed breakfasts. Heb je het voornemen om meer vita mines naar binnen te werken? Met de Power Blender To Go van Solis (299,90 euro) verklein je de kans dat die plannen stranden. De mengbeker is ook een drinkbeker, dus tijdgebrek is geen excuus. Na het blenderen draai je de kom eraf. Je verwis selt het deksel en je bent klaar voor een frisse start.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51