Het gevaar van het pindapotje O t - -ff/-- 2 ROMKE VAN DE KAA Kersthuis De mini-kerstdorpen met besneeuwde huisjes, verlichte koekkraampjes en olijke sneeuwmannetjes rukken op. Toch staat de oude vertrouwde kerststal nog steeds als een huis. Een geschiedenis. Vacht mag ook naar buiten Column Soms weet je niet dat je een onderwerp hebt aangesneden dat veel lezers raakt. Nietsvermoedend schreef ik een stukje over vogelpindakaas (een complot?). Pas toen mijn mailbox begon vol te lopen besefte ik een rijke bron te hebben aangeboord. Even terug: ik vroeg me af waarom je de vogels eigenlijk speciale vogelpindakaas moet voeren in plaats van de pindakaas die wij op ons brood smeren. De reacties op mijn column vallen uiteen in drie categorieën: adhesiebetuigingen, meldingen van eigen ervaringen met verschillende soorten pin dakaas en schimpscheuten aan het adres van de fabrikanten. Aan het lezen van alle mails heb ik een vrolijke avond beleefd. Richt Stoffelsma: 'Ha, de vogels willen de ongezonde vari ant. Bij ons bleef de speciale pindakaas liggen en de gewone was zo op.' Agnes Jansen heeft verge lijkbare ervaringen: 'Die zogenaamde vo gelpindakaas vinden de vogels niet te eten. Het potje blijft onaangeroerd staan. Zelfs de kip pen lusten hem niet. Ik gooi hem weg en zet er gewone neer.' Ik heb geproefd. Walgelijk, die goedkope vogelpindakaas Nu moet worden gezegd dat er tussen de ver schillende vogelpindakazen grote verschillen bestaan. Sommige soorten bestaan voor een groot deel uit pinda's, maar de goedkopere merken be vatten voornamelijk talg. Ik heb de verschillende soorten geproefd. De eerste categorie is niet lek ker, maar wel eetbaar. De tweede is walgelijk. Het lijkt erop dat ook vogels kwaliteitsbewust zijn. Van lezer Joop Iven krijgen de fabrikanten een veeg uit de pan. Hij koopt de goedkoopste mensenpindakaas, en heeft nog een tip: 'Koop gewone zoute pinda's en spoel ze af met water om het zout te verwijderen. Zo kun je volop bij voeren zonder de fabrikanten rijker te maken'. Ook Bert Vinkenborg heeft het niet op de vogel- pindakaasfabrikant: 'Ik ben van mening dat de lobby voor vogelpindakaas een poging is om de vogels een onnodig duur product door de snavel te duwen. In pindakaas voor mensen zit een ge ring percentage zout. De vogels hebben daar geen last van, mits ze genoeg water kunnen vinden. Gemiddeld gaan er bij ons drie potten pindakaas per week door. De paar keer dat we ons hebben laten verleiden een pot vogelpindakaas op te han gen, werd die niet aangeraakt'. Ook Ine Boom kamp heeft vergelijkend onderzoek gedaan: 'Ik gebruik behalve gewone ook vogelpindakaas. Alleen de mezen pikken van de laatste'. En Aloys Borkes deed diepgaand observerend onderzoek: 'Van het ene merk wordt gulzig ge geten, van een ander merk veel minder. Door de zelfde vogels'. Hij eindigt zijn mail met een waar schuwing: 'Bij koud weer is voeren met pinda kaas een goed hulpmiddel, maar voer niet te lang achter elkaar. Zodra de broedtijd aanbreekt moet de pot allang weg zijn. Voor jonge vogels is het fa taal. Mij viel op dat jonge mezen doodgingen in het nest. Bij onderzoek bleek hun krop vol pinda kaas te zitten.' Op dwingende toon: 'Waarschuw vogelliefhebbers de pindakaas op tijd weg te ha len. Dit kan in een ander artikel onder de kop 'Het gevaar van het pindapotje'.' Bij deze, Aloys. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN 200 SHIRTS ij hebt gisteren de koningen al I laten lopen. Van- daag ben ik aan de beurt." In katholieke gezin- nen kan nog steeds worden gekibbeld over de vraag wie Caspar, Melchior en Balthasar mag verplaatsen. Volgens het kerstverhaal ho ren de drie wijzen uit het oosten pas op 6 januari met hun cadeaus bij kindeke Jezus aan te komen. Bij het neerzetten van de kerststal moeten die fi guurtjes dus nog even op afstand blijven, om elke dag een klein stukje vooruit te worden ge schoven. En zo, met die beeldjes van de konin gen, Maria, Jozef, de herders en de dieren speel je zelf het kerstverhaal na. Dat was precies de bedoeling van Franciscus van Assisi, die de kerststal in 1223 bedacht. Op 24 december liet hij in het Italiaanse Greccio een grot inrichten met een kribbe, echte men sen, dieren en fakkels. Hier vertelde hij het verhaal over de geboorte van Jezus. De aanwezigen vonden het prachtig. De kerststal was geboren. Eerst alleen met levende men sen en dieren, daarna met figuren van hout, gips en porselein. In de loop der tij den groeide Na pels uit tot dé stad van de kerststal. Mooie voorbeel den van 18de- eeuwse kerstgroe pen zijn nu nog te zien in het Catharijne- convent in Utrecht, het rijksmuseum voor Alessi. christelijke kunst. „Maar de TIPS NIEUWS vrijdag 23 december 2016 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl timid jiif Mti h Blogger en oud architect Evelien Cabie leert je met 200 shirts je eigen shirts maken. (Lannoo, €29,99) Tuindieren De titel van Tuindieren verrassend dichtbij zegt het al: alles over levende wezens in de tuin. (KNNV, €14,95) Cravings (Engels voor hunkering) staat vol gerech ten die je meteen wil eten. (Kosmos, €24,99) 8 Kerststal staat als een huis Xandra van Baarle Dick Bruna's stalle tje: leuk voor kinderen en iedereen die niet volwassen wil worden. FOTOMERCIS Een schapenvacht is natuurlijk hartstikke leuk om over de sofa te draperen of voor de open haard te leg gen, maar de vachten van schaapsvacht.nl kun je ook buitens huis gebruiken. De vachtjes (te koop vanaf 49,95 euro) zijn warmteregulerend en daarom nooit te warm of te koud. Ook belangrijk: de velletjes zijn altijd een restproduct uit de industrie. Dat betekent dat er geen dieren worden gedood om alleen de vacht. Ook worden ze ge looid met respect voor mens en dier, belooft de fabrikant. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50