Patiënt krijgt geen hand meer: minder kans op besmetting 'ik 4 Zieke krijgt miljoenen voor C8 Extra teams tegen radicalisering 'Meest rottige kankervorm' Chemiebedrijf Dupont moet miljoenen dollars betalen aan een Amerikaanse man, die ziek is geworden door de stof C8. In tussen dreigen ook in Neder land forse claims voor het be drijf. De Amerikaan Kenneth Vigneron (56) krijgt een schade vergoeding van 2 miljoen dollar, omdat hij teelbalkanker zou hebben gekregen door de jaren lange uitstoot van C8 door Du- pont. Vigneron woont op ruim 20 kilometer van de bewuste fa briek. De jury besloot gister nacht dat zijn ziekte waarschijn lijk is veroorzaakt door de uit stoot van Dupont, dat boven dien al jaren van de gevaren zou hebben geweten. Vigneron is al de derde burger uit het gebied rond de fabriek die een miljoenenbedrag van Dupont krijgt. Drie andere za ken die tegen het bedrijf waren aangespannen, zijn voor een on bekend bedrag geschikt. De gewraakte stof C8 is ook in Nederland jarenlang gebruikt en uitgestoten. Dat gebeurde in de fabriek in Dordrecht. Van een rechtszaak is hier nog geen sprake, maar het OM doet sinds juli onderzoek naar de zaak. We horen uiterst zorgwekkende echo's van de donkere dagen in de jaren 30 Rechter verbiedt treinstaking De rechter verbiedt de treinsta king van machinisten. Zij had den vandaag het werk willen neerleggen uit protest tegen het 'rondje om de kerk', omdat ze het saai vinden als ze vaak de zelfde rit moeten maken. De NS en reizigersorganisatie Rover vochten de staking met succes aan bij de rechter. Volgens de rechter is het nog te vroeg om te gaan staken. Partijen zijn nog in gesprek en er is sprake van een risico voor de veiligheid als mensenmassa's op perrons staan. DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat hulpverleners de be voegdheden krijgen om bij ge zinnen 'achter de voordeur' te controleren of er sprake is van radicalisering. Een meerderheid stemde gisteren voor een voor stel van die strekking van PvdA- Kamerlid Ahmed Marcouch. Marcouch verwees naar een proef met zo'n team die in Am sterdam is gedaan. Volgens de PvdA'er kan radicalisering wor den tegengegaan als signalen op tijd worden opgemerkt en aan gepakt. Als de autoriteiten con crete aanwijzingen hebben dat iemand van plan is bijvoorbeeld naar Syrië af te reizen om deel te nemen aan de jihad óf als jihad- bruid, kan dat aanleiding vor men om 'achter de voordeur te kijken', aldus Marcouch. Op die manier moet worden voorko men dat andere mensen in zo'n gezin radicaliseren. Marcouch maakte zich in 2014 al sterk voor een dergelijk team, naar het voorbeeld van het zoge noemde Preventie Interventie Team in Amsterdam. Dat was bedoeld om de broertjes en zus jes van doorgewinterde crimi nelen op het rechte pad te hou den. Er zijn zo'n 270 Nederlanders naar Syrië gereisd. 40 van hen zijn inmiddels weer terug, meer dan 40 anderen zijn omgeko men in de strijd. „Het betekent één contactmo ment minder met de patiënt, en daarmee een verminderde kans op bacterieoverdracht. Dat kan van levensbelang zijn bij mensen die minder weerstand hebben. Dat is vaak het geval bij operatiepatiën ten", zegt hoofd Kees van Laarho ven van de Heelkunde-afdeling. Ruim een jaar geleden stond hij in de file en bedacht dat het voor de veiligheid in het ziekenhuis goed zou zijn het handen schud den achterwege te laten. Om niet als horken te boek te staan, is bij de ontvangst een bord opgehangen met: 'Wij geven geen handen'. „Patiënten kijken even raar op, je moet het uitleggen. Maar dan is er altijd volop begrip", zegt Van Laarhoven. Ook bij visites, waar voorheen hoppend van patiënt naar patiënt naar hartenlust han den werden geschud, is dat tegen woordig uit den boze. Of het daadwerkelijk leidt tot minder infecties? „Wetenschap pelijk valt dat niet aan te tonen. Maar het ligt zo voor de hand. Kijk naar de schijf van vijf die de WHO over handhygiëne heeft ontwik keld. Dan zie je: een van de vijf contactmomenten en daarmee ri sicomomenten voor ziekteover dracht wordt geëlimineerd." Natuurlijk was er een drempel. „Het voelt raar om geen hand te geven, je doet het al in een reflex. Je moet een echte cultuuromslag maken." Toch wordt de proefin het Rad- boudumc nu zo succesvol geacht, dat ook andere infectiegevoelige afdelingen eraan moeten geloven. „Daarover gaan we in ieder geval de discussie voeren. Het zal even kosten om hele afdelingen te over tuigen. Maar het is een goed idee, is mijn overtuiging." Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) is het heel begrijpelijk dat het Radboudumc hiervoor kiest vanuit hygiëneo- verwegingen. De NVZ stelt dat in de praktijk handen geven aan pa tiënten als ze de operatiekamer in worden gereden steeds minder voorkomt, 'omdat uit studies blijkt dat dat besmettingsgevaar ople vert'. vrijdag 23 december 2016 DUPONTIN VS De Mexicaan Juan Pedro Franco is met 585 kilo de zwaarste man ter wereld. Voordat artsen hem volgend jaar met een maagverkleining van zijn extreme gewicht kunnen afhelpen, moet hij eerst 'gewoon' afvallen. Nu is hij te dik om geopereerd te worden. Ook is zijn conditie te slecht. Als hij niet onder het mes gaat, zal Franco zeker sterven, fotoafp Prins Charles spreekt in een van tevoren opgenomen toespraak op BBC Radio zijn zorgen uit over het 'opkomende popu lisme'. BREDA JIHADISME De zieke Tijn, initiatief nemer van de nagellakac tie voor Serious Request. BREDA De actie van de 6-ja- rige Tijn is hartverwarmend, zijn toekomst is echter ont nuchterend kil. Het jochie uit Hapert heeft hersenstamkan ker en is bij de volgende versie van Serious Request waar schijnlijk niet meer in leven. „Vrijwel alle kinderen met deze vorm van kanker overlijden. Het is de meest rottige vorm van kanker die je als kind kunt krij gen", zegt Rob Pieters, be stuurder van het Prinses Maxima Centrum voor kinder- oncologie. De ziekte is nauwe lijks te behandelen en kent hoge sterftecijfers. Chirurgiepatiënten van het Radboudziekenhuis in Nijme gen krijgen geen hand meer van artsen en verpleegkundi gen. In plaats daarvan wordt al een jaar met de hand gezwaaid of geknipoogd. Frank Hermans Nijmegen Radio-dj Paul Rabbering. Windsurfer Dorian van Rijsselberghe. fotosanp/twitter Kamerlid Marianne Thieme. 585 KILO Bioloog Freek Vonk. Dj Hardwell. Danny de Munk. Geert Wilders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4