ZEELAND GEBOEKT Noodboerderijen Walcheren Benn Flore schrijft een nieuwe thriller Moord Zeeuws Tijdschrift staat in het teken van Tholen Beteugel het kwaad schoenen 13 Als we niks doen zijn straks alle naoorlogse noodboerderijtjes op Walcheren verdwenen. Een nieuw boek pleit voor behoud. Johan den Hollander en Ruud Murk maakten tot nu naam in de kringen van het bunkerbe- houd. Zo werkten ze mee aan een boek over de 'Hollandstel- lung', de bunkerlinie die tijdens de Eer ste Wereldoorlog tussen het Zwin en Antwerpen werd gebouwd. Nu stappen ze uit de militaire sferen met hun uit gave 'De Walcherse noodboerderijen en gedenkstenen in wederopbouwboerde- rijen'. Het Walcherse land dat herrijst uit de golven sprak en spreekt tot de verbeel ding. Frans Rothuizen en Wim Sanderse presenteerden twee jaar geleden hun boek 'Noodboerderijen op Walcheren 1946-2014'. Den Hollander en Murk gaan daar nu in een zeer ruim geïllustreerd boekwerk overheen. Ze geven een totaal en gedetailleerd overzicht van de zestig noodboerderijen, -woningen en -stallin gen die er nu nog zijn. Het zijn tastbare herinneringen aan een tijd, waarin het geteisterde platteland snel bevolkt moest worden om de voedselproductie op gang te brengen. Zes weken In mei 1945 telde Walcheren 324 ver nielde of beschadigde boerderijen. Als tussenstap naar de definitieve herbouw van woningen en stallen werden tussen 1946 en 1948 de noodboerderijen neerge zet, 347 in totaal. Een huis en een schuur konden in ongeveer zes weken tijd wor den gebouwd, met stenen uit het oorlogs puin van steden als Den Haag en Arn hem. Geen elektriciteit, geen stromend water, rietgedekt met vaak een enkele rij dakpannen, houten kozijnen. Al in 1956 was een groot deel van de nood boerderijen weer afgebroken. De nieuwe uitgave biedt een overzicht van de zestig noodwoningen en -stal lingen, die we nu nog - vaak in ver bouwde staat - kunnen zien. Alfabe tisch op plaatsnaam, van Aagtekerke tot Zoutelande. Van elk bouwsel wor den gegevens verstrekt: indeling, dakbedekking, huidig gebruik, an dere kenmerken. Het boek is een plei dooi om voorzichtig om te gaan met de gebouwtjes die nog over zijn. Op hun speurtocht kwamen de au teurs ook gedenkstenen van de we deropbouw tegen met een leeuw die oprijst uit een vlammenzee. Op Wal cheren vonden ze er zestien in de ge vels van schuren en woonhuizen met de jaartallen 1940,1947 en 1948. Wat doet een vrouw als ze ziet dat haar man een moord begaat? Blijft ze hem trouw? Slaat ze op de vlucht? Het zijn vragen die de uit Goes afkomstige Cindy bezig houden, als ze naar Washington DC is verhuisd. Cindy speelt de hoofdrol in de nieuwe thriller 'Moordschoenen' van Ben Flore (1946) uit Goes. Hij woont en werkt al ruim 35 jaar in Zeeland en is oprichter van recla mebureau Florad. Onder de naam Benn Flore publiceerde hij de af gelopen jaren diverse boeken, waaronderDrie geloven op een kus sen' (2009),Dom blondje en de Mo netaire Unie' (2011) en 'Gelukkig ge scheiden, of de rover beroofd' (2013). Ook de serie Commissaris Renz Vos is van zijn hand. Flore schrijft tevens filmscripts. 'Jenny' en 'Chic ken Dinner Date' zijn verfilmd. 'Moordschoenen' (252 pagina's) kost 19,90 euro. Het nieuwste nummer van het 'Zeeuws Tijdschrift' - het laatste onder hoofd redacteurschap van Paul van der Velde - staat grotendeels in het teken van 'Tholen 650 jaar stad'. Aan het einde van het Thoolse herdenkingsjaar worden dertien artikelen aan heden en verleden van de stad gewijd. Het nummer opent met een rondetafelgesprek met burgemeester Ger J. van de Velde-de Wilde, visser Job Schot, zelfstandig bouwkundig advi seur Johan Koedood, gepensio neerd muziekdocente Sarien Bout-Sakko en ondernemer Siem Jansen. Eén van de conclusies: „Het klopt dat op Tholen veel bij zondere dingen gebeuren, maar we zijn te bescheiden." Verder is er aandacht voor: het begin van de Tachtigjarige Oorlog, verzets man Piet Groenewege, het stad huis, Hattinga-kaarten, schrijver Barend de Graaff, de Thoolse mummies, componist Ghiselin Danckerts, de succesvolle landar beider Adriaan Hollestelle, schil der H.J. Wolter, keramist Hans Westerweel en gebouwd erfgoed. In het laatste deel van het tijd schrift wordt teruggeblikt op de Zeeuwse Boekenprijs 2016. Alle prijswinnaars, genomineerden en 'accolades' - deelprijzen - ko men aan bod in een overzichtsar tikel. Ook de complete tekst van het juryrapport is in het tijd schrift opgenomen. ZEEUWSE SCHRIJVERS Middelburg was het mekka van de natie. We zijn in de achttiende eeuw, de stad was een fort van vroomheid, een doolhof van dominees, profeten le ken elkaar te verdringen, eerder voor de poort van de hel dan voor die van de hemel. Een van de grote geloofskampioenen was de Vlis- singse burgemeestersdochter Ja- coba Petronella Winckelman. Haar geboorte lijkt een biologisch mira- keltje, reken maar na: haar vader stierf op 15 februari 1696, zij kwam ter wereld op 8 november van dat jaar. De dood van de dichteres op 30 augustus 1761 was, tenminste in de beschrijving door haar nicht in 'Het godvruchtig leven en zalig af sterven van J.P.W.', ronduit een wonder. 'Door haare aanzienlijke afkomst, maar vooral door haare uitmun tende begaafdheden, en zuivere godsvrucht', blinkt ze volgens een commentator uit 'onder Neêrlands reiende maagden.' Haar poëzie, ver zameld in 'Stichtelijke gedichten', getuigt van een leven lang peuteren in de psyche, hang naar heiligheid. Het zondige Nederland krijgt ervan langs, vanuit Middelburg wordt op geroepen 'tot een spoedige en op rechte bekeering'. Gods zwaard is al gewet, schrijft ze bijna handenwrij vend. Maar ze laat het niet bij laken van anderen, ze kijkt vooral in de spiegel, verontschuldigt zich hoogst persoonlijk tegenover God: 'Ik ben uw gunst onwaerdig:/ Ik heb, door myn gedrag, uw taai geduld getergd'. Ze vreest voortdurend het drietal 'waereld, Satan, vleesch'. Haar oeu vre is één lange oproep 'het grouw'lyk zondenkwaad' te beteu gelen. Het probleem is dat ze over al deze kwalijke dingen niets geloofwaar digs weet te zeggen, ze worden geen dreigende werkelijkheid maar blijven benepen hersenspinsels. Haar grootste zonde was haar onuit staanbare braafheid. Je gaat snakken naar een beetje wereld, Satan, vlees. Of desnoods naar een paar verfris sende regels die ze hier en daar geeft: 'Welk een zegen,/ Dat zoo aange naam een regen,/ Daalt op 't dorstig aardryk neêr.' Haar nicht bericht: 'Oprecht was zy voor den Heere.' Dat zal best, maar ze hield zichzelf en haar lezers voor de gek. Naar dit Middelburg wil ik niet, en trouwens ook niet naar Mekka. vrijdag 16 december 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jan van Damme bic]" Walcherse noodboerderijen en gedenk stenen in wederopbouw- boerderijen Johan den Hollander en Ruud Murk. Uitgeverij Ruimzicht 160 pagina's, 22,50 Mario Molegraaf STICHTELIJKE GEDICHTEN, Jacoba Petronella Winckelma n (1696- (1761) Met de klok mee: noodboerderij in Ritthem, noodwoning in Middelburg, noodboerderij in Zoutelande en een noodstalling in Middelburg. Links: Een gedenksteen in Meliskerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45