Zeeland kerkt nog steeds trouw Zeeuwse broers met 'Drinks Bites' in finale Gourmand Awards 12 ZE Het cocktail- en hapjesboek Drinks Bites van Hendrik (30) en Kamiel (27) Buysse uitOostburg is door de prestigieuze Gourmand Awards Jury uitgeroepen tot 'beste entertaining book' van België. PvdA wil weer opheldering Brouwerseiland De broers stomen zo door naar de mondiale finale. „Ons eerste boek en meteen al een nominatie. Dat is geweldig", reageert Kamiel Buysse. Of de broers goud halen, wordt eind mei bekendgemaakt tijdens de finale in de Chinese havenstad Yantai. Dat de Zeeuwen voor de zuiderburen uitkomen, komt om dat Drinks Bites met Lannoo een Belgische uitgever kent. Ook werkten de Buysses voor het boek samen met twee Vlamingen: culi nair journalist Isabel Boons en fo tograaf Kris Vlegels. Het boek biedt aan de hand van tien herkenbare 'vibes', bijvoor beeld 'herfst' of 'op het strand', suggesties voor een aantal hippe cocktails en kleine, uitgelezen hapjes. Zo krijgt de lezer 45 drank jes en 20 exquise gerechtjes voor geschoteld. Kamiel: „Het is een doe-boek. Je kunt ze makkelijk zelf maken." Hendrik en Kamiel noemen zichzelf gepassioneerde foodjun- kies. Op weg naar de top leerde Hendrik het klappen van de zweep in het toenmalige driesterrenres taurant Oud Sluis van Sergio Her man en in De Kromme Watergang, het tweesterrenrestaurant van Ed win Vinke in Slijkplaat. Kamiel is goed in liquide gastronomie. Hij schonk zijn verfijnde cocktails on der meer in de bars van Sergio Her mans topzaken The Jane in Ant werpen en Pure C in Cadzand-Bad. Anderhalfjaar geleden besloten de broers de handen ineen te slaan en begonnen ze onder de noemer 'Blend' een driedaags pop-up res taurant in Retranchement. Ze wil den echter meer. Hun bedrijf groeide uit tot consultingbureau voor restaurants en bars, homecoo- king en grotere partijen als trouw feesten en bedrijfsevenementen. Regelmatig koken ze in verre oorden. „Dit weekend gaan we naar Hong Kong voor een kookses- sie op een privéschip." Daar ze kookten al eerder, evenals in het vermaarde Temple Restaurant in de Chinese hoofdstad Beijing. Deze maand nog reisden de broers af naar Brazilië voor een project rond cacao-fruits. Trouwe kerkgangers zijn vooral te vinden in de Bible Belt, de strook gemeenten die van Zee land over de Veluwe tot het noorden van Over ijssel loopt. Zo gaat in de gemeente Reimers- waal 49,6 procent van de inwoners minimaal één per maand naar de kerk. Tholen zit in de buurt met 42,3 procent. Ook in de gemeenten Veere (37,1), Middelburg (27,5), Borsele (27,4) en Schouwen-Duiveland (27) wordt nog rede lijk vaak 'gekerkt'. In Goes, op Noord-Beveland en in Zeeuws- Vlaanderen blijven de kerken wat leger. Goes haalt 19,5, Noord-Beveland 17,2, Terneuzen 17 en Hulst 15,6 procent. De gemeente Sluis is de meest ontkerkelijkte gemeente: 10 procent van de bevolking gaat één keer per maand ter kerke. Het CBS concludeert dat gereformeerden en leden van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) de trouwste kerkgangers zijn. Dat ver klaart de hoge percentages in oostelijk Zeeland. Van de gereformeerden gaan twee op de drie minstens een keer per maand ter kerke en meer dan de helft kerkt zelfs nog minstens een keer per week. Reimerswaal telt met 25,9 pro cent van de bevolking de meeste gereformeer den. Op Tholen is dat 11,6 procent, in Veere 16,5 en Borssele 10,8 procent. Van de PKN'ers gaat 56 procent regelmatig naar een dienst. Veere kent het hoogste percen tage PKN'ers: 21 procent. Bij de katholieken springt Hulst eruit. Daar is 55 procent katho liek. Het kerkbezoek is echter veel lager: 15 pro cent. Het aandeel frequente bezoekers is bij hervormden (30 procent) en katholieken (17 procent) ook lager dan bij gereformeerden. Van de moslims bezoekt 39 procent regelma tig een moskee. Die groep is in Zeeland beperkt aanwezig. Moslims wonen vooral in Zuid- en Noord-Holland en Flevoland. In Zeeland telt Terneuzen met 4,3 procent het hoogste aantal moslims. Veere en Noord-Beveland hebben geen geregistreerde moslims. Van de volwassen Nederlandse bevolking gaf 50 procent in 2015 aan godsdienstig te zijn. In 2010 was dat nog 55 procent. Iets minder dan een kwart van de Nederlandse kerkgangers is katholiek, 16 procent protestants. Van de pro testanten geeft 7 procent aan hervormd te zijn. Respectievelijk 3 en 6 procent rekent zich tot de gereformeerde kerk of de PKN. Verder is 5 procent van de Nederlanders moslim en geeft 6 procent aan tot een andere kerkelijke ge zindte of levensbeschouwelijke stroming te horen, waaronder het jodendom, hindoeïsme ofboeddhisme. DEN HAAG Het recreatieproject Brouwerseiland is geen kleinschalig project en draagt juist bij aan het volbouwen van de kust. Dat vindt de PvdA in de Tweede Kamer. Ka merlid Yasemin Cegerek heeft op nieuw vragen gesteld over het pro ject aan minister Melanie Schultz (WD, Infrastructuur en Milieu). De PvdA vindt dat 'megalomane kust- projecten, zoals Brouwerseiland, in het Kustpact uitgesloten moeten worden'. Ook vindt ze dat 'onvol doende is gekeken naar de wensen van de lokale bevolking', f egerek vraagt wat de minister van Brou werseiland vindt. Ook wil ze weten hoe het project past in haar uitspra ken dat het niet de bedoeling is om de hele kust vol te bouwen, dat ze houdt van een lege en mooie kust en dat er alleen ruimte moet zijn voor kleinschalige projecten. Ook wil f egerek weten hoe het staat met de onderhandelingen over het Kustpact, of het pact nog gevol gen heeft voor Brouwerseiland en of het klopt dat de minister - met het Kustpact in de hand - Brouwersei land nog kan stoppen. vrijdag 23 december 2016 Prijs voor boek Blend Brothers Frank Balkenende Oostburg Van alle provincies kennen Zeeland en Overijssel de meeste en trouwste kerkgan gers. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het publiceerde giste ren cijfers over de kerkgang in 2015. Frank Balkenende Vlissingen ARCHIEFFOTO WILLEM STAAT De Blend Brothers Hendrik en Kamiel Buysse. fotoandaems

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44