Zeeland mag niet creperen door kerncentrale ftl Crimineel wil geen eenzame kerst 10 ZE BAZEN VERBAZEN PRAKTIJKSCHOOL DE WISSEL WINT PF Leerlingen van praktijkschool De Wissel in Goes wonnen het project Bazen Verbazen. Op 19 januari stellen zij zich voor aan potentiële werkgevers. ze De Kamer sprak gisteren over Delta. Die zit in de maag met de kerncen trale Borssele. Door de lage energie prijs draait die nu met verlies. Het energiebedrijf moet jaarlijks tiental len miljoenen euro's bijpassen. Zo wordt onder meer een geldpot ge vuld die nodig is om de kerncentrale bij sluiting in 2034 veilig te kunnen ontmantelen. Doordat Delta winstgevende on- Zeeland moet niet alle spaarpotten hoeven omkeren derdelen verkoopt, wordt ze finan cieel solide genoeg om de komende jaren gezond door te komen, zeiden de ministers Henk Kamp (VVD, Economische Zaken) en Jeroen Dijsselbloem (PvdA, Financiën). Het gaat dan om het on derdeel dat energie en digitale dien sten aan consumenten levert en om netwerkbedrijf Enduris. Na 2020 stijgt de energieprijs, draait de kern centrale weer winst en is het pro bleem opgelost, verwacht het Rijk. Maar wat als dat niet gebeurt, vroeg de Kamer zich af. „Niemand kan voorspellen wat die energieprijs doet", betoogde SGP'er Elbert Dijk graaf. Agnes Mulder (CDA): „Als de energieprijs niet stijgt en Delta gaat failliet, wat gebeurt er dan?" Komen alle risico's dan op het bord van Zee land, vroeg WD'er André Bosman. „Zeeland moet niet alle spaarpotten hoeven omkeren", zei PvdA'er Al- bert de Vries. Maar Kamp en Dijsselbloem wil len daarover niet speculeren. Dijs selbloem: „De verkoop van gezonde onderdelen stelt Delta in staat de ko mende jaren overeind te blijven. In het uiterst sombere scenario kan het bedrijf natuurlijk failliet gaan. Als dat gebeurt, staat niet in de wet dat de Staat de verantwoordelijkheid overneemt. Tegelijkertijd zullen we dan moeten bezien wie de verant woordelijkheid draagt voor het op ruimen van de centrale." De Kamer vroeg zich af of het Rijk niet een extra verantwoordelijkheid heeft. De kerncentrale is toch van nationaal belang? Minister Kamp wees er fijntjes op dat 'Zeeland tus sen 2006 en 2015 440 miljoen euro winstuitkering van Delta heeft ge kregen'. „Tot 2013 hoefde er bij de kerncentrale geen geld bij. Ik heb toen nooit gehoord dat de kerncen trale een landelijk probleem was of dat een deel van het dividend naar het Rijk moest. Maar als er verliezen zijn, is het ineens wel een nationaal probleem. Dat is natuurlijk niet zo. Het bedrijf dat de kerncentrale runt, heeft het recht in goede jaren van de opbrengsten te genieten en de plicht in moeilijke jaren om de problemen op te lossen." De Goese leerlingen van praktijk school De Wissel zoeken een sta geplek. Maar het is soms lastig die te vinden. De school (met leerlin gen met een IQ.van 55 tot 75) heeft nog weinig werkgevers in haar be stand. Docente Debra Verhoef hoop dat daar met het project Ba zen Verbazen verandering in komt. Dertien leerlingen wonnen - net als scholieren van negen an dere Nederlandse scholen - een geldbedrag om zich op 19 januari op een creatieve manier aan po tentiële werkgevers te kunnen presenteren. Tijdens de lunch gaan de leerlingen en werkgevers met elkaar in gesprek. Verhoef: „Veel werkgevers we ten niet goed wat een praktijk school is. Ze zien ons soms als niet-school of nog minder. Ter wijl onze leerlingen evenveel of meer praktische vaardigheden Henk H. kreeg gisteren zes jaar cel, omdat hij een drugsimperium leidde, onder meer vanuit zijn cel in het Middelburgse Torentijd. Dat deed hij samen met Gerard van den D. uit Sint Willebrord. Die was wel netjes komen opdagen om het ar rest aan te horen, zoals het ge rechtshof de twee had verplicht. Ook hij kreeg zes jaar cel. Na een af scheidskus met zijn partner, werd hij meteen opgepakt en vastgezet door de parketpolitie. De politie zal nu zelf op zoek moe ten naar 'De Lange', zoals Henk H. in criminele kringen werd ge noemd. Van den D. zijn bijnaam was 'Kleintje'. De twee mannen waren elkaar in de gevangenis in Breda al tegengekomen, waar ze straffen van vier en zes jaar uitzaten vanwege drugsdelicten. In hun cel in Middelburg, waar ze op eigen verzoek samen op één cel zaten, konden ze hun netwerken bunde len. Vanaf die plek regelden ze dat grondstoffen voor speed vanuit Po len naar Oss werden getranspor teerd en dat het van daaruit weer kon worden verkocht. De politie kon de twee pakken, nadat in hun cel afluisterapparatuur was ge plaatst. 'Kleintje' en 'De Lange' re gelden tussen juli 2012 en juni 2013 zeven transporten. Het was overigens al de tweede keer dat H. niet kwam opdagen bij het gerechtshof. Vier handlangers van de twee kregen gisteren ook celstraffen. Drie kregen drie jaar, één van hen twee jaar. De aanklager van het Openbaar Ministerie noemde het 'mooie arresten'. hebben als leerlingen van een an dere school." Soms heeft een leer ling wel extra begeleiding nodig. „Als iemand bijvoorbeeld stage loopt bij een kledingwinkel en al les goed gaat, behalve het kassa- werk. Maar dan komt er een job- coach vanuit school. De baas kan dan gewoon verder met zijn eigen werk en de leerling heeft een suc cesvolle stage." Het project Bazen Verbazen is een initiatief van ondernemings organisatie VNO NCW, Diversion vrijdag 23 december 2016 'Zeeuwse werkg De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over wat er met de kerncentrale in Borssele ge beurt als de energieprijs na 2020 niet stijgt. Want als ener giebedrijf Delta dan failliet gaat, mag Zeeland niet in zijn eentje opdraaien voor de sloop van de kerncentrale, vindt de Kamer. Jeffrey Kutterink Den Haag -Albert de Vries, Kamerlid PvdA Joanne Karkdijk Goes Docente Debra Verhoef van praktijkschool De Wissel in Goes. De 49-jarige drugscrimineel Henk H. had gisteren geen zin om naar het gerechtshof in Den Bosch te komen. De Eindhove- naar zou daar meteen na de uit spraak worden opgepakt en naar de gevangenis worden ge stuurd. Hij was er echter niet. Pieter van Klinken Den Bosch Youri van der Bijl (16) uit Goes wil in de bouw wer ken. „Ik doe graag dingen met mijn handen en vind het leuk om dingen te maken. Het was leuk om het toneelstuk te doen. Zoiets had ik nog niet vaak gedaan, dus het was wel spannend. Ook om dat straks voor zoveel mensen te doen. Wat ik tijdens dit pro ject heb geleerd voor een solli citatie en stage is dat je er net jes uit moet zien, je moet ge dragen en aardig moet tegen het personeel. Dat wist ik daar voor ook al wel. Maar het was toch handig. Ik heb een bijbaan bij Van der Valk in Goes als af wasser. Mijn broer werkt daar ook. Hij had gevraagd of ze nog mensen nodig hadden en toen mocht ik komen. Het gesprek ging goed, want ik ben aange nomen. Ik zoek nog een stage plek in de bouw. Ik heb al gesol liciteerd, maar bij dat bedrijf hadden ze niemand nodig. Maar ik blijf zoeken tot ik een nieuwe plek heb."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42