WIM HOFMAN Christmas Tree Dit betaalt u volgend jaar aan de gemeente Bernhard bedankte voor Zeeuwse babbelaars 9 De duurste gemeente blijft Schouwen- Duiveland, waar men gemiddeld 849 euro in rekening brengt De Middelburger Pieter Nuyts heeft in Aus tralië wel enige spo ren nagelaten. In dienst van de V.O.C. kreeg hij onder andere de op dracht een en ander van het Zuyt- land, zoals Australië toen werd ge noemd, in kaart te brengen. Zijn uit Vlissingen vertrokken schip 't Gulden Zeepaert kwam bij Kaap Leewin terecht en vanaf dat punt wisten ze zo'n 1500 kilometer van de zuidkust van Australië in kaart te brengen. Later werd een eilan dengroep naar hem genoemd: er is een Nuyts Kaap, een natuurgebied dat zijn naam draagt, er is een Point Nuyts (ook in een natuurge bied) en een merkwaardige boom: de Nuytsia Floribunda, die in West Australië The Christmas Tree genoemd wordt omdat hij rond Kerstmis bloeit, als het zo mer is en heet. Het is een bijzon dere plant. Hij kan wel haast tien meter hoog worden en krijgt op vallende geeloranje bloemtrossen. De boom, of wat het dan ook is, is echter een parasiet. Zijn wortels zoeken wortels van andere planten om daar dan water en voedsel aan te onttrekken. Maar zijn bloemen zijn prachtig en zo rond Kerstmis zie je ze in de wildernis van West Australië dan ook al van verre staan. Nuyts was niet alleen ontdek kingsreiziger, maar ook gouver neur van de V.O.C. Hij ging naar Formosa om flink wat extra belas tingen te halen bij de Japanners, die daar meestal voor bedankten. Het kwam tot ruzie en strijd en gijzelingen. Op den duur haalde de compagnie hem terug naar Ba tavia omdat hij zich op velerlei manieren misdragen had. De rechtbank had het over dubbele boekhouding, verboden privé- handel, het onterecht gijzelen van mensen, zelfverrijking, bigamie, moord op 66 militairen van de Compagnie, het onheus behande len van de Japanse keizer, en aller lei andere misdragingen. Jan Pie terszoon Coen had het al eerder gehad over Nuyts 'vuyle en onbe tamelijke lusten'. En volgens Ja panners was hij zoiets als een ty pisch Westerse schoft. Nuyts raakte in eerste instantie al zijn bezittingen kwijt, maar kon toch, eenmaal terug in Zeeland, een functie vinden als burgemees ter van het Hulster Ambacht en hij werd twee maal burgemeester van Hulst, maar ook daar kreeg hij weer problemen door zijn manier van (teveel) belasting heffen. Hij stierfin Hulst en werd daar begraven. Zijn graf werd in 1998 vernield. Maar zijn naam leeft in ieder geval voort in een woeker plant met wellustige bloemtros sen. Goesenaren zijn volgend jaar aan merkelijk duurder uit. Een gemid deld huishouden betaalt tussen de 45 en 85 euro meer aan de ge meente. Goes maakt daardoor een vrije val op de lijst van goedkoopste Zeeuwse gemeenten. Dat blijkt uit een vergelijking van de begrotings behandelingen in de dertien ge meenten. De laatste gemeenten stemden deze week in met de nieuwe belastingverordeningen. Gemiddeld WOZ voor een gezin met eigen huis/ Bijna alle gemeenten weten de stijging van de lokale lasten (de op telsom van onroerendezaakbelas- ting, afvalstoffenheffing en riool- heffing) redelijk binnen de perken te houden. Borsele verhoogt de ta rieven zelfs helemaal niet. Elders varieert de stijging van 1 procent (Kapelle) tot iets meer dan 3 pro cent (Terneuzen). Goes is de grote uitzondering. De gemeente schroeft de rioolheffing met maar liefst 60 procent omhoog en de afvalstoffenheffing met 7 pro cent. Wie honden bezit, is nog eens extra de klos, want de hondenbe lasting - Goes was de enige in Zee land die deze niet oplegde - wordt opnieuw ingevoerd. Een gezin met een koopwoning in de gemeente gaat alleen al aan lo kale heffingen gemiddeld 85 euro meer betalen, ofwel ruim 13 procent meer. Voor een alleenstaande in een huurhuis komt er 46 euro bij, een stijging van bijna 19 procent. De afgelopen jaren streed Goes met Veere jaarlijks om de titel van goedkoopste Zeeuwse gemeente. Daarbij wordt gekeken naar meer- persoonshuishoudens met een ei gen woning. Door de draconische belastingverhoging valt Goes ver terug op de ranglijst: naar de vijfde plaats, nog maar nipt voor Tholen en Borsele. Veere staat volgend jaar ruim aan kop, met gemiddeld 642 euro aan lokale lasten. Noord-Beveland stijgt naar de tweede plaats. Het brons is nu voor Middelburg. De duurste gemeente blijft Schouwen-Duiveland, waar men gemiddeld 849 euro in rekening brengt. Het noodlijdende Vlissin gen, dat de lokale lasten met 3 pro cent verhoogt, komt echter steeds dichterbij. Voor alleenstaanden met een koopwoning is Vlissingen al de duurste gemeente. Oesters, warme zeekreeft, gebra den kalkoen met truffels en gan zenleverschotel stonden op de menukaart van het huwelijksfeest van Juliana en Bernhard op 7 ja nuari 1937. Verzamelaar Martin Coers (49) toont in Paleis Soest dijk zijn rijke collectie kerstkaar ten, uitnodigingen en draaiboe ken van het Koninklijk Huis. Een persoonlijke kerstwens uit 1938 met daarbij een zwart-wit foto van de nog jonge prinses Juli ana en prins Bernhard met de tien maanden oude Beatrix op de arm is één van de pronkstukken op de tentoonstelling Afzender: Konink lijk Huis, te zien in Paleis Soestdijk. Op de kaart staat geschreven: 'Blij dat u weer bij de levenden be hoort - en hartelijk dank voor alles in '38 - en op een voorspoedig 1939!!' Coers, die een deel van zijn enorme collectie beschikbaar heeft gesteld voor de expositie, vermoedt dat de boodschap is ge schreven door Bernhard. Coers bezit vele 'duizenden' van dit soort originele documen ten, vooral van het Koninklijk Huis. Via ruilbeurzen, veilingsites en door schenkingen heeft hij zijn collectie opgebouwd. Bernhard verzond in i960 een bedankbriefje aan een mevrouw in Zeeland die hem een doosje Zeeuwse babbelaars had gestuurd. Coers: „Post werd altijd beant woord." vrijdag 23 december 2016 PC De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Rolf Bosboom Goes Gemeente 2016 2017 Borsele 729 730 Goes 635 720 Hulst 738 748 Kapelle 759 766 Middelburg 672 686 Noord-Beveland 661 671 Reimerswaal 766 779 Schouwen-Duiveland 837 849 Sluis 732 749 Terneuzen 696 718 Tholen 715 721 Veere 633 642 Vlissingen 802 827 A Martin Coers, Koninklijk Huis-verzamelaar, foto frans kanters Peter van de Vusse Soestdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41