31 Anna van der Breggen won in Rio de grootste race in haar carrière, maar haar gouden plak is voor altijd verbonden met de val van ploeggenote Annemiek van Vleuten. HET JAAR VAN ANNA VAN DER BREGGEN Pas toen ik alles terugkeek, kwamen de tranen. Nou ja. Wel meer dan dat. Ik heb ook heel hard gehuild „Ehm. Nee. Ik denk er uiteraard zo nu en dan aan. En ik word er ook zo nu en dan door iemand an ders aan herinnerd." „Na de Spelen had ik er niet echt een plekje voor. Hij ligt nu op zolder, achter een luik. Hij komt ooit nog wel eens ergens te hangen, denk ik. Maar nu niet. Het is een gebruiksvoorwerp, meer niet." „Voor mijn gevoel niet. Al weet ik niet of je dat echt kunt zeggen over jezelf." „Nee, maar zeker ook niet ongelukkiger. Ik denk niet dat geluk afhangt van een olympische medail le. In de voorbereiding op de Olympische Spelen was een gouden medaille heel belangrijk. Ik dacht soms: als ik die pak, dan ben ik altijd gelukkig. Maar dat is gewoon niet zo. Het is een wedstrijd die heel groot en heel belangrijk is en die voor mij heel goed heeft uitgepakt, maar life goes on. Dat heb ik ook gezien bij Marianne Vos de afgelopen jaren. Ze werd olympisch kampioene in Londen en ze werd er vaak aan herinnerd - maar uiteinde lijk is het iets van vroeger. Je neemt het met je mee, maar het is geen garantie dat alles voortaan op rolletjes loopt. Het is geen garan tie voor geluk. Wat het wel met zich mee brengt, is voldoening. Ook al lukt er in mijn hele carrière vanaf nu helemaal niks meer, dat goud pakken ze me nooit meer af." „Ja, tuurlijk. Dat waren mooie wedstrij den die in normale jaren ook heel be langrijk zijn. Maar de Spelen waren uniek. Ze komen maar eens in de vier jaar voorbij: ze hadden zo ver schrikkelijk veel invloed op mijn sei- zoen. Bewust én onbewust. In elke wedstrijd en el ke training was ik met Rio bezig. Bij alles wat ik deed was ik aan het afwegen of het goed of slecht was met het oog op de Spelen. Rio ging vóór alles. Als er iemand in mijn familie verkouden was, dan ging ik er niet meer heen. Als ik zelf een zere keel had, werd ik chagrijnig. Dat mocht niet. Als ik lek reed tijdens een training stond ik te vloeken, ter wijl ik dat normaal helemaal niet doe. Toen ik viel in de Women's Tour dacht ik: dit kan niet, dit is niet ingepland. Het verbaasde me wel: ik wist niet dat ik ergens zo gefocust op kon zijn. Ik leefde in een tunnel. Wat dat betreft ben blij dat er volgend seizoen weer gewone wedstrijden zijn die ik weer gewoon wil winnen. Met minder druk en weer tijd om ervan te genieten. Ik hunker naar een gewoon wielerleven. Voor zover dat bestaat natuur lijk." „Nee. Nou ja, soms. Ik keek niet om me heen om te zien hoe mooi het was als ik trainde. De voorbereiding op de Spelen was niet de meest leuke periode, qua fietsen." „Ja. Maar niet meer dan dat het ook de gouden me daille is van Marianne Vos of Ellen van Dijk. In Rio reden we als team met één opdracht: die ene medaille mee naar huis nemen. Dat is gelukt dank zij ons alle vier. Ik heb gewonnen dankzij mezelf en dankzij mijn ploeggenotes. Oók dankzij Anne miek. Maar het is niet zo dat ik haar medaille nu heb. Ik voel me niet schuldig of zo. Ik snap dat het heel moeilijk is voor Annemiek, maar we hebben er allebei voor gevochten. We zijn wielrensters en we weten hoe het werkt: de prijzen worden pas uitgedeeld bij de finish. Het was ook niet zo dat ik vanzelf goud won door de val van Anne miek. Ik moest ook nog mijn me- devluchtsters verslaan." „Als ik niet had gewonnen, dan had Annemiek (van Vleuten, red.) gewonnen. En dat was ook ge weldig geweest. Maar het heeft me ook veel ge bracht, qua nieuwe ervaringen. Dus ja, het was het sowieso allemaal waard geweest." „Dat denk ik wel, ja. Mijn gouden medail le is niet los te zien van die wedstrijd. Wat er met Annemiek is gebeurd, is heel bruut, maar het is ook het ultieme van sport. We reden allemaal op de limiet in de belangrijkste wedstrijd van het jaar. We gingen allemaal all-in, met alle gevolgen van dien. Dat verhaal zit vast aan mijn medaille." „Nee. Maar ik krijg er wel veel vragen over. En merk dat ik mijn verhaal erover zo vaak doe dat ik het vanzelf afdraai. Mijn antwoor den klinken nu zonder emotie of medeleven. Daardoor kan het misschien overkomen als 'lazer op'. Maar zo voel ik dat niet. Ik ben trots op wat ik heb gedaan in Rio, wat we als Nederlandse ploeg hebben gedaan en wat we als peloton hebben ge daan. Want die wedstrijd had alles in zich." „De weken erna alleen maar bij toeval een klein stukje. Maar een tijdje terug kregen we de beel den opgestuurd van de NOS. Heb ik samen met mijn vriend de hele wedstrijd teruggekeken. Pas toen zag ik echt wat er allemaal gebeurde in de koers. In de wedstrijd voelde ik geen spanning, maar thuis op de bank wel. Ik wist hoe het afliep, maar toch was het tot op het laatst toe spannend of ik wel zou winnen. Pas toen ik alles terugkeek, kwamen de tranen in mijn ogen. Nou ja. Wel meer dan dat eigenlijk. Ik heb ook heel hard ge huild." vrijdag 23 december 2016 even Thijs Zonneveld Hasselt Het kan niet anders of jij wordt elke morgen wak ker met de gedachte: ik ben olympisch kampioe ne. Dat klinkt nogal nuchter. Waar ligt die medaille eigenlijk? Heeft die ene dag in augustus je veranderd? Ben je gelukkiger nu je olympisch goud hebt? Zegt het je nog iets dat je afgelopen jaar ook Europees kampioene werd en de Waalse Pijl won? Anna van der Breggen kan het niet geloven: eerste in Rio. „Het was niet zo dat ik vanzelf goud won door de val van Annemiek." FOTO'S PIM RAS Kon je van je sport genieten, het afgelopen jaar? —Anna van der Breggen (26) Is het ergens ook haar gouden medaille? Wat als je niet gewonnen had? Was het het dan wel waard geweest? Jij won terwijl Annemiek van Vleuten in een greppel lag. Is jouw overwinning op de Spelen voor altijd aan de val van Van Vleuten verbonden? Doet die val van Annemiek iets af aan jouw overwinning? Je wordt er voortdurend mee ge confronteerd. Denk je niet af en toe: het is potver mijn gouden medaille, lazer op met die Anne miek. Heb je de wedstrijd wel eens teruggekeken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31