CULTUUR 25 Nordin de Moor (31) speelt Charlie Chaplin in Chaplin de Musical, die vanaf 26 december in Amsterdam is te zien. De Vlaming heeft zich de rol van de legendarische filmkomiek verbluffend eigen gemaakt. Hoe verbeeld je de unieke mimiek in combinatie met de onnavolg bare motoriek en fysieke humor van 's werelds beroemdste film komiek Charlie Chaplin? De jonge Vlaming Nordin de Moor werd uit 250 gegadigden gekozen voor de hoofdrol van Chaplin de Musical van het Belgische produc tiehuis Music Hall. Wie de musical - in 2012 een hit in de VS - beziet, weet waarom juist hij werd geselec teerd om de legendarische Charlie Chaplin (1889 -1977) tot leven te brengen. Niet alleen is de uiterlijke overeenkomst beangstigend treffend - zijn intensieve be studering van Chaplins (meest stomme) films leidde ertoe dat hij zijn hoofdpersoon speelt zoals alleen Chaplin dat zelf had ge kund. Bepaald een prestatie voor de voorma lige balletdanser en musicalautodidact, die aanvankelijk helemaal geen auditie wilde doen. „Ik dacht werkelijk: 'Nordin, maak jezelf niet belachelijk.' Deze productie was een enorm succes op Broadway en gaat over het leven van de beroemdste komiek uit de filmgeschiedenis. Ik achtte mezelf compleet kansloos." Zijn durf werd evenwel beloond. Bo vendien is het ook niet zo dat Nordin de Moor zonder bagage op het proefoptre- den verscheen. Zo speelde hij in produc ties als West Side Story, Beauty and the Be- ast, Spamalot en Grease. Gelaagdheid Chaplin de Musical vertelt het verhaal van het Londense straatschoffie Charlie Cha plin, dat naar Amerika vertrok en daar zijn stempel drukte op de vlegeljaren van de bioscoopfilm. Hij was gevierd én werd verguisd in zijn nieuwe vaderland, dat hem in de jaren 50 beschuldigde van communistische sympathieën. Chaplin vertrok naar Zwitser land en keerde pas in 1972 terug om een Os car voor zijn rijke oeuvre in ontvangst te ne men. „Ik keek maandenlang intensief naar klas siekers als The Tramp, The Kid en Modern Ti mes en richtte me uitsluitend op hem. Hoe loopt hij? Hoe kijkt hij? Wat doet hij met zijn handen? Wanneer doe hij wat en waarom? En niet te vergeten: zijn timing." Nordin de Moor, die Chaplin hoofdzake lijk vertolkt in de era van de stomme film, kreeg te maken met een rol met veel gespro ken tekst en zang. „Ik sta 90 procent van de tijd op het po dium. Dat is ook lichamelijk pittig. Boven dien waak ik ervoor om van Charlie Chaplin een typetje te maken. Hoedje op, zwaaien met de wandelstok, half struikelend in die grote schoenen.In die val mocht ik niet trap pen." Inderdaad geeft De Moor hem een genuan ceerde gelaagdheid mee. Zijn interpretatie maakt Chaplin de Mu sical tot een indruk wekkende ode aan 'De Zwerver', maar het is daarmee nog geen lofzang zonder meer. Als acteur en regisseur was Chaplin mani akaal perfectionistisch, een eigenschap die hem nogal wat vijanden opleverde. Zijn straatarme afkomst verklaarde hij tot taboe en toen hij zijn zieke moeder liet overko men, bekommerde hij zich nauwelijks om haar. Zijn halfbroer en manager Sydney (impo sant vertolkt door Roel Vanderstukken) ont sloeg hij op staande voet. Charlie kon slecht tegen kritiek. Hij versleet vrouwen tot ze in zijn ogen net zo waren versleten als zijn typerende zwarte jasje. Hij scheidde drie keer, hokte met filmactrice Paulette Goddard en ver wekte elf kinderen. Zijn voorkeur betrof jonge vrouwen - met zijn laatste echtgenote Oona O'Neill scheelde hij 36 jaar. „Chaplin was tamelijk overtuigd van zijn eigen kunnen. Arrogantie was hem niet vreemd. Tegelijk was hij een ongeëvenaarde artiest. Begonnen als vaudevilleartiest in Engeland, groot geworden in Hollywood." Führer In Chaplin de Musical wordt die filmhistorie letterlijk getoond aan de hand van authen tieke beelden die mooi in de dramati sche handeling zijn verwerkt. Met als hoogtepunt het moment waarop Adolf Hitier een van zijn diabo lische redes houdt, de Führer op wie Chaplin zijn meesterwerk The Great Dictator (1940) baseerde. En ja, ook de beroemde scène met de wereldbol, waarbij Chaplin in de rol van tiran Adenoid Hynkel met een globe speelt als een verrukt kind met een bal lon, is te zien in Chaplin de Musical - het spektakelstuk dat een absolute must see is. Deze musical gaat over het leven van de beroemdste komiek uit de filmgeschiedenis vrijdag 23 december 2016 Jeroen Phaff als filmregisseur Mack Sennett en Nordin de Moor als Charlie Chaplin foto steven hendrix Indrukwekkende ode aan Chaplin Arno Gelder Chaplin de Musical, 26-12 t/m 3-1, Rai Theater in Amsterdam. 44 —Nordin de Moor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25