Tommy Wieringa Rechter zet Jehovah's uit ouderlijke macht 'Nu kan ik een persoonlijke verzorger nemen' 17 vooreen vervloeking Een verschil van inzicht is voldoende Groot feest gisteren in verpleeghuis Las Pehuelas in Madrid. Bewoners en verplegers wonnen 80 miljoen euro in de Spaanse superloterij. Het verpleeghuis herbergt meer dan 200 oudere mensen, sommi gen ernstig hulpbehoevend. Al ja ren klagen ze over de belabberde leefomstandigheden. Een parle mentariër die dit jaar met inspec teurs op bezoek ging, kwam er ge schokt vandaan. „De verpleegkun digen noemen het een soort Auschwitz." De plafonds kwamen naar beneden, kakkerlakken ren den overal rond, de airconditio ning werkte niet bij 40 graden in de zomer en er was veel te weinig personeel. Maar gisteren veranderde hun wereld. De hoofdprijs van de Spaanse kerstloterij, El Gordo (de dikke), viel op nummer 66.513. Een prijs die in Spanje over 1.650 loten met hetzelfde nummer wordt ver deeld, met 400.000 euro voor elk lot. In het verpleegtehuis hadden ze zo'n 200 loten gekocht, goed voor 80 miljoen euro. Zelfde nummer Het hele bejaardenhuis 'gokt' al veertien jaar op dat nummer, uit gekozen door een verpleegkun dige, Rosi, wiens overleden vader op de dertiende was geboren. De patiënten die ertoe in staat waren, huppelden samen met de verpleegsters in een polonaise voor de camera's. Velen lieten hun winnende nummer zien. Dat het eindigt op 13, dat maakte dus niet uit. Bovendien, het loterijkantoor tje dat alle loten van 66.513 ver kocht, even verderop, ligt aan de Calle de la Esperanza, de straat van de Hoop. In totaal 'verdeelde' de eigenaar maar liefst 660 miljoen euro onder de winnaars. Veel van de ouderen zeiden te genover de massaal toege stroomde journalisten hetzelfde: „Het geld is voor mijn kinderen." Zelf hebben ze er niet veel meer aan, al opperden enkelen dat ze zich nu een persoonlijke verzorger in hun huis kunnen permitteren. Net zo blij waren de verpleegkun digen. „Ons salaris is niet bepaald hoog." De meesten verdienen iets meer dan 1.000 euro per maand. En zo strooide de loterij de mil joenen (meer dan 2 miljard aan prijzengeld) uit over het hele land. Maar liefst 120 miljoen euro ging naar een piepklein dorpje, Brea de Tajo, met slechts 568 inwoners. In een ander dorp, in het zuiden bij Granada, won de Communisti sche Partij 32 miljoen euro. De Kinderbescherming heeft vo rige maand ingegrepen om het le ven van een jongetje (8) te redden nadat zijn ouders hadden gewei gerd toestemming te geven voor een bloedtransfusie. Bureau Jeugd zorg kon zo voor even als voogd worden aangewezen om in te stem men met het toedienen van bloed. De vader en moeder van het kind zijn Jehovah's Getuigen en wilden vanwege hun geloofsovertuiging niet akkoord gaan met een transfu sie. Het jongetje heeft het syndroom van Down en is geboren met een hartafwijking. Hij moest in het Leids Universitair Medisch Cen trum worden geopereerd om hart problemen in de toekomst te voor komen. Tijdens en na de operatie was er gevaar voor bloedverlies. Een alternatieve behandeling was niet mogelijk. Op 6 december is het jon getje succesvol geopereerd. Een bloedtransfusie was uiteindelijk niet nodig. Tijdens de behandeling van de zaak bij de rechtbank in Breda, vo rige maand, gaven de ouders aan te worstelen met de situatie en het be ste voor hun zoon te willen, maar dat hun geloofsovertuiging een transfusie niet toestaat. Jehovah's lezen in de bijbel dat ze zich moe ten onthouden van bloed. In 1995 overleed een 22-jarige Jehovah's Getuige tijdens de bevalling, omdat ze een transfusie weigerde. Drie aanslagen had ik maandagavond voor het slapengaan tot me genomen. Ik zag gewonden in een Zwitserse moskee, een dode Russische diplomaat in Ankara, een vrachtwagen op een Duitse kerstmarkt. Ik zocht naar een pa troon, dat er niet was, behalve als je van heel ver weg keek; dan zag je het patroon van de chaos, al maar toenemende chaos - het enige patroon dat de geschiede nis wel herhaalt. Bezorgd ging ik naar boven, waar een bezorgde echtgenote op me wachtte en we bezorgd de liefde bedreven, omdat dat veruit het beste is wat je in zo'n geval kunt doen. ambassadeur Andrei Karlov de den me denken aan de speelfilm Money Monster die ik onlangs in een vliegtuig zag, waarin een ra zende jongeman de presentator van een financieel-economisch televisieprogramma gijzelt met een pistool. De uitzending moet in de lucht blijven, anders zal hij de presentator doden. De jongeman is een bedrogen investeerder die gerechtigheid zoekt, de presentator, gespeeld door George Clooney, raakt gaan deweg op zijn hand. Omdat ik in slaap viel miste ik de afloop. De aanslag in Ankara werd maandagavond het slot van de speelfilm dat ik had gemist: George Clooney veranderde in een Russische diplomaat die tij dens de uitzending in zijn rug geschoten werd door een slanke man die eruitzag alsof hij uit Pulp Fiction was weggelopen. Ook hij zocht gerechtigheid; hij schreeuwde dat god groot was en riep leuzen over Aleppo, de ge bruikelijke politiek-islamitische troep kortom. de cinematografische verbeel ding is gerechtigheid een woe dende man met een vuurwapen; een heel enkele keer zet hij het rad van de geschiedenis in bewe ging, meestal blijft hij een margi nale figuur die onmiddellijk na zijn daad vergeten wordt. Op dinsdagmorgen waren de ondergangsgedachten waarmee ik was gaan slapen alweer gehal veerd. Ook aanslagen worden op den duur banaal. Mogelijk dat ge wenning op termijn even effec tief is als terrorismebestrijding. Ik begreep dat ik me de afgelo pen tijd grotere zorgen maakte over de barbarij van binnenuit dan die van buitenaf. De barbarij van buitenaf zagen we op maan dagavond, de barbarij van bin nenuit zal ik toelichten. Op sociale media heb ik het af gelopen jaar het geopenbaarde denken van de moderne mens een beetje gevolgd, en veel van mijn vertrouwen op de goede af loop verloren. Op Twitter en Fa- cebook was te zien hoe menings verschillen onmiddellijk meta- staseren tot weerzinwekkende lynchpartijen; een verschil van inzicht is er voldoende voor een vervloeking. Ook bij vrienden en bekenden zag ik meningsver schillen met anderen ontbranden tot schuimbekkende vendetta's. onbegrensde mogelijkheden van het wereldwijde web zijn terug gebracht tot laster en krenking. Er heerst een permanente moordzuchtige ijlkoorts op het web, die zich vroeger beperkte tot een bepaald slag automobilis ten maar nu naar andere levens terreinen is overgeslagen. Deze barbarij is een grotere aanslag op onze beschaving dan een vracht wagen op een kerstmarkt. vrijdag 23 december 2016 Personeel en bewoners van verpleeghuis Las Pehuelas in Madrid juichen als ze horen dat ze de mil joenenjackpot van de Spaanse superloterij hebben gewonnen. Nummer 13 brengt arm tehuis j ackpot Edwin Winkels Madrid Barba Omdat hun geloof niet toestaat dat hun zoon een bloedtransfu sie zou krijgen, zijn een vader en moeder uit Tilburg tijdelijk uit de ouderlijke macht gezet. Richard Clevers Tilburg De beelden van de executie van Zowel in de echte wereld als in Wat een trieste reductie dat de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17