t f msT ym inn Onderzoek zedenzaak 13 Een van de vier geteste pijlen en knallers afgekeurd Deltaplan moet verval van scholen tegengaan Sylvana-haters voorderechter Marine onder toezicht wandel- en langlaufre legale vuurwerk dat in Nederland is getest, is dit jaar afgekeurd. Het ontploft te snel, valt om of brandende delen vliegen te ver weg. Een kwart! Maar wat betekent dat precies? Het nieuws dat de Inspectie Leef omgeving en Transport (ILT) giste ren naar buiten bracht, klinkt on heilspellend: een kwart van het ge teste consumentenvuurwerk is on veilig. Dat is iets meer dan het ge middelde van de afgelopen jaren, toen het tussen de 18 en 23 procent lag. Dus: de kwaliteit van vuurwerk gaat achteruit. Let wel, van het le gale vuurwerk. Ook dat nog. Toch hoeft de consument die straks zijn vuurwerkpakketje opent, niet bang te zijn dat één op de vier pijlen in zijn hand ontploft of z'n huis in de fik steekt. „Die 25 procent is van het vuurwerk dat wij getest hebben", zegt Romke van der Wal, afdelingshoofd Explosiege- vaarlijke Stoffen van de ILT. „Wij testen slechts 3 tot 4 procent van al het consumentenvuurwerk, name lijk die soorten die qua explosie kracht op de grens van het toelaat bare zitten. Dat wil zeggen: de zwaarste soorten legaal vuurwerk. En van dat zwaarste consumenten vuurwerk is dus een kwart onveilig. Als je kijkt naar het totale aanbod van legaal vuurwerk, is het percen tage dat onveilig is veel lager." Hoewel de ILT onveilig vuurwerk onmiddellijk van de markt haalt, is niet alles te onderscheppen. „Een honderd procent garantie dat uw pakket veilig is, kunnen wij niet ge ven", zegt Van der Wal. „Jaarlijks vallen er altijd nog zo'n 600 gewon den door vuurwerk, het merendeel door legaal vuurwerk. En niet al leen doordat er verkeerd mee wordt omgesprongen." Ook de fabrikanten mogen zich de gewonden aanrekenen. De veertien miljoen kilo consumentenvuur werk die Nederland jaarlijks be reikt, komt uit China. „Daar hebben ze het afgelopen jaar wat proble men gekend", legt Van der Wal uit. „Als het warmer dan 40 graden is, leggen ze de fabrieken stil. En de productie van vuurwerk heeft so wieso een tijd stilgelegen, doordat er wat fabrieken waren ontploft. Daardoor werd de druk op de pro ductie later in het jaar opgevoerd en dat brengt fouten met zich mee. Wij hopen dat de importeurs van het vuurwerk, met onze resultaten in de hand, die fabrikanten in Jaarlijks vallen er nog zo'n 600 gewonden, het merendeel door legaal vuurwerk China erop aanspreken dat het vei liger moet." Op een afgelegen schietbaan op de sombere Maasvlakte demon streerde de Inspectie gisteren wat ze tegenkomt aan fout vuurwerk. Zo zijn er pijlen die netjes op de juiste hoogte ontploffen, maar waarvan ronddwarrelende bran dende delen zelfs mensen bereiken die op veilige afstand staan. „Vaak zijn het pijlen die in vochtige om standigheden zijn gemaakt", zegt Van der Wal. Grootste probleem is de instabiliteit. Pijlen die omvallen en de omstanders onder vuur ne men in plaats van de lucht in te vliegen. „Dan rennen wij hier soms voor ons leven", zei een van de mannen van het testteam gisteren. Een kwart van het De aanpak is hard nodig, want het gros van de basis- en middel bare scholieren zit in een klaslo kaal dat niet meer aan de eisen voldoet. Duizenden schoolge bouwen zijn al meer dan veertig jaar oud. Scholen kunnen er niet altijd de lessen geven die ze wil len. Leerlingen werken bijvoor beeld vaker in groepjes op de gang. Bovendien is de luchtkwa liteit vaak ver beneden peil. Gemeenten draaien nu op voor de nieuwbouw, terwijl de scholen het kleine onderhoud voor hun rekening nemen. Maar voor renovatie is niemand ver antwoordelijk, omdat die niet in de wet is geregeld. Jaarlijks worden slechts een kleine honderd scholen vervan gen. „Als we zo doorgaan, heb ben we zeventig jaar nodig om de achterstand weg te werken", stelt Ad Veen, woordvoerder van sectororganisatie PO-Raad. Om de vaart erin te krijgen, heb ben de PO- en VO-raad en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) afspraken gemaakt en aan staatssecretaris Dekker (Onderwijs) voorgelegd. Het idee is dat schoolbesturen en gemeenten samen voor de kosten opdraaien. Het mes snijdt aan twee kanten: scholen bespa ren (energie)kosten als ze duur zamere gebouwen krijgen en ge meenten hoeven zeker 25 jaar niet nieuw te bouwen. Gert Jan Nijpels, voorzitter van de VNG-werkgroep Onder wijshuisvesting: „Gemeenten krijgen sinds de jaren 90 te wei nig geld voor schoolgebouwen. We hopen dat het rijk het hui dige budget intact laat." AMSTERDAM De mensen die worden vervolgd voor het bele digen en bedreigen van Sylvana Simons, zijn daarvan nog niet op de hoogte gesteld. Zij horen dit pas na de kerst. Het OM maakte gisteren be kend dat minstens tien mensen vervolgd worden voor beledi ging en bedreiging van kandi daat-Kamerlid Sylvana Simons. De daders scholden haar uit op sociale media. De personen die verantwoordelijk zijn voor de ergste bedreigingen, moeten voor de rechter verschijnen. An deren kunnen op een geldboete of een taakstraf rekenen. Het to tale aantal bedreigers ligt veel hoger dan tien. marinelocaties staan de komende twaalf maanden onder verscherpt toezicht van de Inspectie Leefom geving en Transport (ILT). Onder meer de opslag van gevaarlijke (afvalstoffen wordt niet goed nageleefd, milieuvergunningen zijn niet op orde en er zijn te kortkomingen op het ge bied van brandveiligheid. Het gaat om locaties in Den Helder, Texel, Doorn en Maartensdijk. Volgens de ILT toont de marine 'nauwelijks verbetering'. DEN HAAG Nederland en Duitsland gaan onderzoeken hoe informatie over (zedende linquenten beter uitgewisseld kan worden. Dat schrijft minis ter Van der Steur aan de Kamer naar aanleiding van onthullin gen van deze krant over de ze denzaak van Paul van M. De minister is een onderzoek gestart naar hoe de Nederlandse zedendelinquent directeur van een Duits azc kon worden en daar een Syrische vluchteling verkrachtte. Paul van M. is in 2000 in Nederland veroordeeld voor verkrachting van een 14-ja- rig nichtje en hij was verwikkeld in nóg een zedenzaak. vrijdag 23 december 2016 Het testen van legaal vuurwerk is niet zonder risico. „Soms rennen we voor ons leven." fotoanp Victor Schildkamp Rotterdam China —Romke van der Wal Ook foute boel bij legaal vuurwerk Schoolbesturen en gemeen ten willen meer verouderde schoolgebouwen renoveren. Ze hopen jaarlijks 250 in plaats van 100 gebouwen onder handen te nemen. Ellen van Gaaien Rotterdam Vaart DEN HELDER Zes Tiroler gezelligheid Nassereith, Oostenrijk gegarandeerd vertrek va 389 8 dagen oad.nl/BAAT25 Mieminger Plateau Wildermieming, Oostenrijk gegarandeerd vertrek va 399 8 dagen oad.nl/BAAT2l ga Door het Beierse Woud Hohenau, Duitsland halfpension nieuw bij Oad 8 dagen oad.nl/BADE05 ga Door de Italiaanse Dolomieten, Molino di Fiemme, Italië halfpension nieuw bij Oad 8 dagen oad.nl/BAIT02 g^g Boek nu op oad.nl/pzc t, 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau wjkopoad.nl/voorvraarden Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13