Idlib klaagt over kou en hoge prijzen A4 zadelt Den Haag 12 Alarm als oog abnormaal reageert op negatieve plaatjes Dankzij de reactie van de pupil kunnen behandelaars op een mak kelijke manier inschatten wie risico loopt op terugval en welke behan deling nodig is. De universiteiten van Bingham- ton (New York) en Pittsburgh lie ten vrouwen die hersteld waren van hun depressie, plaatjes zien met boze, blije, verdrietige en neu trale gezichtsuitdrukkingen. Ze ontdekten dat een abnormale reac tie op de negatieve plaatjes samen hangt met de kans om binnen twee jaar opnieuw depressief te worden. De resultaten die onlangs in het wetenschappelijke tijdschrift Psy chophysiologic verschenen, zijn van groot belang, stelt het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). „Dit kan ons helpen de pressie preventief te bestrijden", zegt cognitief neurowetenschapper Marie-José van Tol. Daarmee kan bespaard worden op hoge zorg- en verzuimkosten. Het UMCG doet aan de hand van vragenlijsten, MRI-scans en pupil metingen onderzoek naar het voor komen van terugval na een depres sie. „Het meten van de pupil is een relatief makkelijke en goedkope methode en kan dus in de toekomst mogelijk ingezet worden in de huisartsenpraktijk om te voorspel len wie het risico loopt op terug val." Risico Ruim een miljoen Nederlanders kampt met een depressie. De kans dat ze na herstel opnieuw depres sief worden, is zo'n 50 procent. Het risico op een terugval loopt op na een tweede en derde depressie (respectievelijk 70 en 90 procent). De Groningse onderzoekers kun nen uit de pupilreactie afleiden hoe iemand die depressief is geweest emotionele informatie verwerkt. „Als informatie relevant is, reageert de pupil sterker", zegt Van Tol. „In angstige of verdrietige situaties wordt de pupil groter." Ook kijken de onderzoekers of de pupilreactie samenhangt met de controle die het brein heeft over stemmingen. Ze verwachten dat als het brein minder controle heeft over emoties, de pupil minder groot wordt. „Als iemand boos naar je kijkt, kun je de situatie zo interpre teren dat jij je minder rot voelt. Daar heb je de controlefunctie van je brein voor nodig", legt Van Tol uit. „Bij mensen met een depressie is die emotionele controle in het brein minder goed. Als er iets nega tiefs gebeurt, reageren mensen die kwetsbaar zijn voor depressies sneller met een negatieve stem ming. Als de pupil niet goed re ageert, betekent dit dat het brein geen controle heeft over de emo ties." Antidepressiva Het UMCG onderzoekt of uit de pupilreactie af te leiden is welke therapie het beste werkt om een te rugval te voorkomen. Eerder on derzoek wijst uit dat cognitieve therapie effectiever is in het voor komen van een nieuwe depressie dan het slikken van antidepressiva. Deze therapie kan patiënten helpen bij het vergroten van de controle over hun emoties, verwachten de onderzoekers. „Op het gebied van preventie is veel te winnen", zegt Van Tol. „Huisartsen en behandelaars moe ten zich er bewust van zijn dat je bij mensen die hersteld zijn, iets kunt doen om een terugval te voorko men. Je kunt veel eerder met de juiste therapie beginnen." Het onderzoek van het UMCG, waarvoor nog steeds deelnemers worden gezocht, loopt tot eind vol gend jaar. Dit blijkt uit cijfers van de Ver keersinformatiedienst (VID). De toegenomen filedruk bij Den Haag schrijft de VID recht streeks toe aan de opening van de A4 Midden-Delfland, een jaar geleden. „Daardoor is de A13 tus sen Den Haag en Rotterdam flink ontlast", zegt VID-direc- teur Patrick Potgraven. „Het ver keer loopt nu verderop vast, tus sen Den Haag en Leiden." Daarbovenop komt dat de nieuwe snelweg een aanzui gende werking heeft. „Rondom Den Haag is het verkeersaanbod met 4 procent gestegen, landelijk met 2. Dat komt echt voor reke ning van de nieuwe A4. Meer mensen pakken de auto." Dat viel ook leden van de ANWB op. In een enquête be stempelden ze vorige maand de dagelijkse file op de A4 tussen Den Haag-Zuid en Leiden tot het grootste knelpunt van Ne derland. Niet iedereen is er op achteruitgegaan, zegt Potgraven. „De doorstroming in de regio Rotterdam is verbeterd. Zo nam op de A20 de filedruk met 4 tot ro procent af. En het kan best zijn dat wie van Rotterdam naar Amsterdam wil en vroeger zo wel op de A13 als op de A4 bij Leidschendam vaststond, nu eerder op zijn bestemming is." vrijdag 23 december 2016 SYRIË Twee Syrische mannen waden door de sneeuw in Maaret al-Numan, een plaats in de noordelijke provincie Idlib. Veel inwoners uit Aleppo zijn de afgelopen weken naar deze provincie gevlucht, die nog in handen is van de op standelingen tegen het re gime van president al-Assad. Maar aangenaam vertoeven is het er niet. ledereen klaagt over de prijzen van levensmid delen, die als een raket om- hoogschieten. Dat is niet al leen een gevolg van de kou, maar ook van de overbevol king in de regio. Alleen al vo rige week zijn ten minste 25.000 mensen, onder wie rebellen, vanuit Oost-Aleppo naar Idlib gevlucht. FOTO AFP/MOHAMED AL-BAKOURX Pupil voorspelt nieuwe depressie Bij mensen die depressief zijn geweest, kan aan de manier waarop de pupil van hun oog re ageert voorspeld worden of ze opnieuw in een depressie belan den. Dat hebben Amerikaanse onderzoekers voor het eerst aangetoond. Tonny van der Mee Groningen/Pittsburgh Onderzoeker Marie-José van Tol meet de oogreactie, fotoumcg De aanleg van de A4 door Midden-Delfland pakt voor de Haagse regio desastreus uit. Sinds het 7 kilometer lange stuk snelweg is aangelegd, is de filedruk rond Den Haag met 60 procent toegenomen. Peter Koop Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12