Stacey Seedorf veroverde in de jaren 90 de wereld met zijn band Twenty 4 Seven. Bijna niemand weet dat hij daarna in de onderwereld belandde, en jarenlang in de cel zat. Nu doet Seedorf zijn verhaal. „Het was het beste wat me kon overkomen." EUWS 11 e Copacabana was afgeladen. Zo ver hij kon kijken, zag hij mensen. 150.000 waren het er, hoorde hij later. „Allemaal voor ons. En allemaal zongen ze ons liedje mee, dat ik gewoon thuis aan de keu kentafel had zitten schrijven. Het was krankzinnig." Stacey Seedorf (47) was in de jaren 90 een van de meest succesvolle artiesten van Ne derland. Met de latere tv-presenta- trice Nance vormde hij het dance- duo Twenty 4 Seven. Nummers als Slave to the music werden wereld wijde monsterhits, de miljoenen stroomden binnen. Maar in de jaren erna ging het mis, en niet zo'n beetje ook. Pas nu, tien jaar na zijn vrijlating, wil Seedorf vertellen wat er gebeurde. „Het is tijd. Het moet eruit." Droom Seedorf is begin jaren 90 een onbe kende Amsterdamse zanger met een droom. Als de redelijk succesvolle band Twenty 4 Seven een nieuwe voorman zoekt, komt het manage ment bij hem uit. Stacey Seedorf heet vanaf dan Stay-C, en prompt volgt de doorbraak. „Een maand later stonden we op drie continenten in de top tien. Ik hoorde mezelf de hele dag op de radio, man. Weet je hoe geweldig dat is?" Met Nance, de zan geres met wie hij de band vormt, klikt het. Ze genieten van de roem, halen overal in de wereld lof en gou den platen op. Maar langzaam ko men de irritaties. „Azië, Zuid-Ame rika, Australië: overal wilden ze ons hebben. En ik genoot zo van de roem, dat ik op alles ja zei. Hier had ik jaren voor geploeterd. Maar Nance had daar moeite mee. En dat gaf wrijving." Rond 1995, als ze op de top van hun roem zijn, gaat het mis. „Het gekke is: we hebben nooit verbaal ruzie gemaakt. Maar ik las ineens rare dingen over mezelf in de bladen. Dat ik me misdroeg, dat ik de baas wilde spelen. En ik dacht: waar komt dit vandaan? Het werd modder gooien, het werd lelijk. Nance wilde niet meer met mij in dezelfde auto zitten, niet meer naast me in het vliegtuig.Op het laatst zagen we elkaar alleen nog op het podium. Het was klaar. Ik heb haar nooit meer ge zien - alleen nog op tv, toen ze Lingo ging presenteren. Maar toen zat ik in de cel." Seedorf, die met zijn vriendin twee zoontjes krijgt, gaat door in de muziekindustrie. Hij begint een ei- gen platenmaatschappij. „Ik geloofde dat ik alles kon. Maar het geld vloog de deur uit. En het leventje waaraan ik gewend was geraakt, gaf ik niet op. Mooi huis, luxe Mercedes, altijd uit delen. Dat was wie ik was. Dat ik daar het geld niet meer voor had, dat durfde ik niet te vertellen. Zelfs niet aan mijn vriendin. Maar ik wist: er moet iets gebeuren om dit leven vol te houden." Amsterdam-West Zijn jeugd in Amsterdam-West biedt de oplossing. Hij zoekt contact met de jongens met wie hij opgroeide op straat. „Die zaten inmiddels in de handel, dat wist ik. Een van hen zei: als je geld nodig hebt, kom dan vol gende week langs, dan hebben we een etentje. Ik liep een week later dat restaurant binnen.En daar zat Willem Holleeder. En Dino Soerel. En nog een man of 25. Het leek wel een clubavondje van de onderwe reld! Ik kwam in contact met iemand die wel wat voor me had: een xtc- transport naar Australië. Voor ik het wist, zei ik ja en hoorde ik alle de tails. Toen kon ik niet meer terug. En ik wilde ook niet terug, want het zou een miljoen euro opleveren." Maar het gaat mis. In zijn boek Mijn leven, mijn keuzes, mijn gevolgen vertelt Seedorf hoe de partij pillen wordt onderschept. Hij weet Austra lië te ontvluchten, maar een paar maanden later wordt hij thuis voor de ogen van zijn zoon opgepakt. Stay-C heet ineens Stacey S., ver dwijnt voor drie jaar achter de tra lies. En beseft dan pas dat hij alles heeft vergooid. „Waarom deed ik dit in godsnaam? Zo slecht had ik het toch niet? Ik had mijn auto kunnen verkopen, kleiner kunnen gaan wo nen. Waarom was ik bereid ge weest alles op het spel te zetten?" En nu komt het deel van dit ver haal dat nog wonderlijker is dan al het voorgaande: Stacey Seedorf, de gevallen ster die in de cel belandt, er vaart de drie jaar in de gevangenis als de meest vrije periode uit zijn leven. Niet meteen: eerst is er woede, en spijt, en zelfhaat. Maar na een paar maanden voelt hij zich naar eigen zeggen vrijer dan ooit. „Ik besefte: dit is de rust waar ik m'n hele leven naar op zoek was. Ik ontdekte dat ik al jaren niet meer mezelf was, maar Stay-C. Ik was de persoon die men sen wilden dat ik was: succes, status, dure cadeaus. Maar ooit was ik Sta cey, een jongen die gelukkig was zonder al die spullen. En die persoon moest ik weer worden." Ervaring In de cel stort hij zich op boeken over psychologie en neurolinguïstisch programmeren. „Ik merkte dat het leven steeds makkelijker werd, om dat ik niet meer de persoon hoefde te zijn waar iedereen zo tegenop keek. Ik was alles kwijt - en dat was pre cies wat ik nodig had. Het was een geweldige ervaring." Met één reusachtige keerzijde, dat wel. Want zijn vriendin en twee zo nen ziet hij jarenlang maar één uur per week. Het kost hem uiteindelijk zijn relatie. „Ik heb dingen gemist, natuurlijk. Het was een eenmans actie met grote gevolgen. Ik heb me verontschuldigd.Zijn ogen lopen vol. Seedorf zwijgt een volle minuut. Dan: „In de cel zag ik het pas. De grootste rijkdom had ik al. Al jaren." 47 is hij nu, en hij is al jaren weer gewoon Stacey Seedorf. Hij treedt nog steeds op, en geeft coaching aan mensen die geen uitweg meer zien. Tien jaar na zijn vrijlating vond hij het tijd zijn verhaal naar buiten te brengen: zijn boek komt deze week uit. Bang om nog een keer in de fout te gaan, is hij niet. „Na mijn vrijla ting ben ik nog één keer bij die jon gens in Amsterdam geweest. Ik zei: 'Mannen, ik hou het kort. Ik wil hier niets meer mee te maken hebben'. En ik liep zo die tent uit. Einde ver haal." vrijdag 23 december 2016 Peter Groenendijk Jeroen Schmale Rotterdam Ooit was ik Stacey, een jongen die gelukkig was zonder al die spullen. Die persoon moest ik weer worden Stacey Seedorf - Mijn leven, mijn keuzes, mijn gevolgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11