u Raad van State: Groen licht brasserie De Zagerij in Groede II II OM: Echtpaar uit Clinge moet flink dokken Tweetalig onderwijs Zeldenrust-Steeland bestaat tien jaar 7 Het Zeldenrust- Steeland College levert leerlingen af die net zogoed engels spreken als native speakers. niveau de Baest, coördinator Tweetalig Onderwijs op het ZSC. „Wij zijn er tien jaar geleden wél mee be gonnen als extra uitdaging' voor vwo'ers. Daardoor begrijpen som mige ouders niet dat er ook zoiets is als een tweetalige havo. Tweeta lig onderwijs volgen is niet per se moeilijker dan in het Nederlands, het is gewoon anders." Michelle Banjaminsz is één van de leerlingen die haar lessen in het Engels krijgt. „Eigenlijk was het de eerste twee weken best raar, daarna werd het heel snel nor maal", zegt de havo 4-leerlinge. Wel is het ene vak lastiger in het Engels te volgen dan het andere. „Scheikunde, biologie, dat zijn Ik denk er sterk over na om in het buitenland verder te studeren hoeven niet meer naar peperdure internationale scholen." Kinderen die tweetalig onder wijs volgen, ontwikkelen een ster ker taalgevoel volgens De Baest. Daardoor kunnen ze toewerken naar internationaal erkende diplo ma's waarmee ze gemakkelijker naar een internationale studie kunnen overstappen. Naast reguliere lessen in het En gels volgen de leerlingen ook con versatielessen. Die worden gege ven door een 'native speaker'. Want het Engels moet zowel schriftelijk als mondeling keurig zijn. Dat betekent: geen tv-Ameri kaans, maar proper English. De Baest gruwelt ervan als zijn leerlingen de taal op de verkeerde manier uitspreken. „Dat ze dan 'Richard de Turd' zeggen in plaats van 'Richard the Third'. Turd bete kent drol. Dat is wel even wat an ders." Om meteen maar een mis verstand uit de weg te ruimen: tweetalig onder wijs is niet alleen voor de aller slimste bollebozen, vertelt Camiel Het Engels van TTO- leerlingen heefteen hoger De overstap van de basisschool is toch al groot. Daar kan dat Engels nog wel bij vakken met termen die heel an ders zijn dan in het Nederlands." Ze wil straks graag iets met de op gedane kennis doen. „Ik denk er wel over na om in het buitenland te gaan studeren." Bij Vera Verhoeven (15, havo-3) werkt het juist andersom. Ze woonde vier jaar in Canada. „Voor mij was tweetalig onderwijs hier een redding. Ik moet juist aan mijn Nederlands werken." De Interna tionale school in Antwerpen was ook een optie geweest. Liever ging ze naar een 'gewone' school. „Ik wilde niet dat meisje zijn dat ie dere dag als enige met een busje naar school gaat." Ze ziet het nut van het tweetalig onderwijs wel in. „Het niveau van leerlingen die TTO doen, is duidelijk hoger." De Baest herkent het verhaal van Vera. „We zien steeds meer dat we een alternatief zijn voor te rugkerende expats. Hun kinderen MIDDELBURG Bijna viereneen half jaar na hun vonnis komt er voor het echtpaar De B. uit Clinge duidelijkheid over het bedrag dat ze aan de staat moeten betalen. De of ficier van justitie wil 171.349 euro vorderen van het echtpaar. Dat bedrag zouden de 50-jarige man en zijn even oude echtgenote hebben verdiend met hun aandeel in de omvangrijke drugszaak 'Vol- kel'. Die ging om de handel in hasj vanuit - met name - het Hulster café All Bindy's. Zeventien mensen werden een kleine vijfjaar geleden veroordeeld in die zaak. De B. werd gezien als de spil tus sen een aantal hennepkwekers in het Belgische Waasland en tal van klanten. Na een inval en arrestaties in All Bindy's werd het café geslo ten. De Clingenaar moest uiteinde lijk, na een lange rechtszaak en ho ger beroep, enkele maanden de cel in. Zijn echtgenote kreeg 28 dagen voorwaardelijk. Daarmee waren ze er echter niet vanaf, want het Openbaar Ministerie onderzocht nog hoeveel geld het paar terug moet betalen. Dat bedrag komt nu uit op 171.349 euro. De rechtbank maakt op 30 januari bekend of ze die eis volgt. Sluis verleende vorig jaar een ver gunning voor het openen van de brasserie in de voormalige werk plaats van aannemer Luteijn aan de Traverse, vlakbij de kruising met de Brouwerijstraat. De over buurman stapte naar de recht bank, die hem ongelijk gaf. Daarop volgde een gang naar de Raad van State, de hoogste bestuursrechter. Die deed gisteren uitspraak. Al die tijd zaten eigenaren Remco en Lizzie Surewaard, die afgelopen juni wel gewoon open gingen, in onzekerheid. „We zijn opgelucht", zei Remco. „We had den deze uitspraak wel verwacht, maar je weet het nooit zeker." Zowel de exploitanten als pand- eigenaar Martin Luteijn prijzen de medewerking van de gemeente Sluis. „Die zagen de meerwaarde in van deze zaak en steunden ons." De Raad van State veegt alle be zwaren van de buurman van tafel. De kans dat omwonenden ge luidsoverlast ondervinden, is mi niem. De Raad wijst erop dat tus sen beide panden een 'drukke, openbare weg' loopt. Dat er par keeroverlast en onveiligheid zal ontstaan, heeft de buurman ook niet kunnen aantonen. Remco en Lizzie deelden het goede nieuws gisteren meteen op Facebook en deden, om het feestje compleet te maken, friet en snacks in de aanbieding. donderdag 22 december 2016 ZV 'The third' is wat anders dan 'the turd' Guido van der Heijden Coördinator Camiel de Baest (staand) met Vera Verhoeven (links), Michelle Benjaminsz (midden) en Rik de Paauw. fotocamileschelstraete -Vera Verhoeven (15) Terneuzen, havo-3 -Michelle Benjaminsz (15) Terneuzen, havo-4 Terneuzen -Rik de Paauw (16) IJzendijke, vwo-5 De gemeente Sluis heeft bras serie De Zagerij in Groede te recht een omgevingsvergunning verleend. De Raad van State verwijst bezwaren van een buur man naar de prullenbak. Martijn de Koning Groede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85