Is de magie van het Glazen Huis uitgewerkt? Van der Steur: 'Controle asielzoekers op orde' 5 zen Huis, alsof het zijn eigen slaapka mertje is.Vader Gerrit Kolsteren kan het bijna niet bevatten: „Het is een gekkenhuis. Tijn geniet hiervan. Hij vindt het echt ontzettend leuk." Toe gegeven, op televisie komen stond ook wel op zijn bucket list. Lachend: „En dat is nu zeker goed gekomen." Maar de harde realiteit wacht van daag ook. „We hebben ook een be langrijke afspraak bij de arts. We moeten beslissen: gaan we nabestra- len of doen we een chemo? Dat is een keuze die wij als ouders moeten ma ken. Tijn heeft er ook wel zijn zegje in, maar wij hakken de knoop door. Dat is ontzettend zwaar, ja. Tussen kerst en oud en nieuw wordt hij dan behandeld. Tijdens de feestdagen." Hij slikt even. „Ik moet telkens denken aan dat nummer van Paul de Leeuw, 'Ik heb een steen verlegd'. Dat heeft Tijn echt gedaan vandaag. Hij heeft een steen verlegd." Het is wederom een drukte van je welste rond het Glazen Huis, dit maal in Breda en bewoond door 3FM-dj's Domien Verschuuren en Frank van der Lende. Zij mogen, zoals de traditie voorschrijft, geen hap eten. De slogan dit jaar: 'Laat ze niet stikken!' Serious Request vraagt aandacht voor longontste king, de 'stille killef waaraan jaar lijks zo'n 900.000 kinderen sterven. Dat de opbrengst tot nu toe de laagste is in jaren, heeft volgens de branchevereniging Goede Doelen Nederland in elk geval niets te ma ken met onze bereidwilligheid geld te doneren. Er is zelfs een lichte stijging waarneembaar, aldus direc teur Gosse Bosma. „Mensen zijn kritischer op wat en waaraan ze ge ven, maar niet onverschilliger." Het ligt dus wel degelijk aan het fenomeen Serious Request, zegt hoogleraar filantropie Theo Schuyt. „Niet in de laatste plaats omdat het Glazen Huis een zeldzaam evene ment was toen het begon in 2004. Tegenwoordig heb je die het hele jaar door overal, of het nu zwem men voor ALS of fietsen voor kan kerbestrijding is. Daarnaast, we zien de meest vreselijke beelden van Syrië en Aleppo. Er is sprake van verdringing in aandacht." Giel Beelen Maar Schuyt wijst ook naar de con troverse rond 3FM-coryfee Giel Beelen. „Hij doet niet meer mee, maar veel mensen associëren hem nog met Serious Request. De hoogte van zijn inkomen was re cent nog negatiefin het nieuws. Als ergens ook maar een klein luchtje aan zit, is dat van invloed op de be reidwilligheid te geven." In tegenstelling tot voorgaande ja ren wordt het Glazen Huis bevolkt door twee in plaats van drie dj's en het amusementsgehalte is omlaag gehaald. Serious Request mag geen egoshow voor bekende radiokop pen meer zijn. „Het goede doel krijgt meer aandacht dan ooit', riep Domien Verschuuren vorige week nog in deze krant. Is het gevolg dan niet dat de aan trekkelijkheid en dus de hoeveel heid donaties afneemt? „Entertain ment heb je wel nodig om je pu bliek te bereiken", meent radioken ner Sieb Kroeske. „Maar ik vind het ook gedurfd. De belangrijkste vraag blijft: worden we voldoende gesti muleerd? Je zag het gisteren met het ongeneeslijk zieke jongetje Tijn die een nagellakactie begon. Je zag meteen een verhoogde aandacht, want het geeft kippenvel." Wedstrijd Gerard Ekdom (nu werkzaam voor Radio 2) zat acht keer in het Glazen Huis en weet hoe zwaar een tegen valler kan aanvoelen, zeker in com binatie met een voedsel- en slaap- gebrek. „We riepen het altijd tegen elkaar: het is geen wedstrijd! Met die mentaliteit moet je het Glazen Huis in. En vervolgens trots zijn op elke euro die je binnenhaalt." Domien Verschuuren had de tus senstand van Serious Request ook wel wat hoger verwacht, geeft hij vanuit het Glazen Huis eerlijk toe. „De vibe die ik uit Breda krijg, klopt niet met het beeld dat het bedrag aangeeft. Maar goed, met dit bedrag kunnen we al duizenden kinderen helpen hè. Vergelijken doe ik niet. Hier zijn we alleen bezig met wat hier gebeurt." 3FM-zenderbaas Basyl de Groot: „Serious Request vraagt aandacht voor een stille ramp: kinderen die sterven aan de gevolgen van een longontsteking. Daarbij spelen mensen de hoofdrol. Niet cijfers. Ja, gironummer 661. Dat is het cijfer van deze week." Kabinet: stop dubbele Turkse pet Het kabinet wil dat Turkse di plomaten in Nederland niet langer tegelijkertijd een func tie hebben in de Nederlandse tak van de Turkse religieuze overheidsorganisatie Diyanet. Er moet een einde komen aan de vermenging van een diplo matieke functie en het leiden van de islamitische Diyanet- stichting in Nederland. Daarop hamerde minister Koenders van Buitenlandse Zaken gistermiddag in de Tweede Kamer. Hij noemde de huidige combinatie van beide functies erg problema tisch, onaanvaardbaar en niet meer te handhaven. 'Verdachte Gülen-man' Steen zweeft najaren weer Laatse apen weg De controle van asielzoekers in ons land is op orde. Er wordt alles aan ge daan om potentiële terroristen op te sporen in de asielstroom. Dat stelt minister Van der Steur (Veiligheid). De Inspectie Veiligheid en Justitie was gisteren in een rapport kritisch over de eerste check die asielzoekers doorlopen als ze ons land binnenko men. Volgens de dienst lukt het maar beperkt om signalen van terrorisme op te merken op het moment dat vluchtelingen voor het eerst worden geregistreerd. Van der Steur onder schrijft dat, maar stelt juist dat die re gistratie slechts één schakel is en dat er vervolgens ook nog onderzoeken worden gedaan naar asielzoekers door de Immigratiedienst. „Het is onderdeel van een totaalpakket dus. Ik zie dat de inspectie ook oordeelt dat we momenteel alles doen om de risico's dat er iemand doorheen glipt, zo klein mogelijk te maken." Zo wordt er in verhoren ook geke ken naar hoe iemand zich gedraagt, telefoons kunnen worden leegge haald en bagage wordt gecontroleerd. De Tweede Kamer debatteert begin volgend jaar over het rapport van de inspectie. Met name de oppositie partijen zijn kritisch. Zij hadden wel de indruk dat er uitvoeriger onder zoek werd gedaan bij de eerste regis tratie van asielzoekers. donderdag 22 december 2016 Rode nagellak voor de twee voudige Olym pisch kampioen Dorian van Rijs- selberghe. ALLE FOTO'S SANDER KONING/ANP Na een laagterecord vorig jaar, neemt het succes van de 3FM- actie Serious Request verder af. Na dag drie staat de teller op een teleurstellende 1,8 miljoen euro. Dat was vorig jaar nog 3,3 miljoen euro. Zijn we het Glazen Huis beu? Gudo Tienhooven Dj's Domien Verschuuren (links) en Frank van der Lende tonen de opbrengst tot gisteravond. Die is lager dan vorig jaar. fotoanp ffl Volgens 3FM-zenderbaas Basyl de Groot is er maar één cijfer van belang als het gaat om Serious Request: gironummer 661. DEN HAAG ANKARA Het staat voor de Turkse president Erdogan buiten kijf dat de moordenaar van de Russische ambassadeur lid was van de Gülen- beweging, die vol gens het staats hoofd ook achter de couppoging in Turkije zat. Erdogan zei dat dit onder meer blijkt uit de plek waar de ver dachte onderwijs heeft gekregen en uit de relaties die hij onderhield. ROTTERDAM De zwevende steen van Wim T. Schip pers is hersteld en morgen weer te zien in museum Boijmans van Beu- ningen in Rotter dam. Drie jaar lag de steen van pur- schuim stil op z'n sokkel. Hij was stuk. NIJMEGEN De laatste twee proefapen van de Radboud Universi teit zijn gisteren overgeplaatst naar een opvanglocatie van Stichting AAP in Almere. De uni versiteit heeft naar eigen zeggen geen plannen voor nieuw onderzoek met re- susapen. Dieren- welzijnsorganisatie Animal Rights drong er in novem ber op aan dat de apen zouden wor den vrijgelaten. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6